Spojená škola sv. Košických mučeníkov              
      Základná škola
 
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 91
 • 92
 • http://wowslider.com/
 • 94
bootstrap carousel by WOWSlider.com v8.7
 
 
Naše aktivity

Školský rok 2017/2018

Kráľ detských čitateľov
Dnešný deň bol vážne super. Celá 6. A sme šli podporiť našu spolužiačku Tamarku do Kulturparku,ktorá sa dostala až do finále súťaže o Kráľa čitateľov. Atmosféra v knižnici bola výborná, dozvedeli sme sa veľa o rôznych knihách a dôvodoch, prečo by sme ich mali čítať. Súťažiace robili úžasné prezentácie na motto: Kto číta, prežije milión životov, kto nečíta, prežije iba jeden. Hoci nakoniec Tamarka nevyhrala, pre nás je aj tak víťazkou. Po skončení súťaže sme to museli nejako osláviť - ako inak než kopčekmi chutnej zmrzliny? (Veď už niekto musel začať zmrzlinovú sezónu!). Samozrejme sme sa šli aj pomodliť, do Dómu sv. Alžbety. No a potom už rovno na autobus a hajde naspäť do školy. Dnešné slnečné dopoludnie v meste sme si veľmi užili a dúfame, že takýchto krásnych zážitkov bude čo najviac.

A takto sme povzbudzovali ... a zmrzlinovali :-).

Spracovala: Lujza Humeníková, 6.A
 
Dni energií
22. marca sa žiaci 8.ročníka zúčastnili podujatia pod názvom Dni energií, ktorú organizuje SPŠ elektrotechnická. Podujatie je určené žiakom 8. ročníkov a tí dostali nielen možnosť zúčastniť sa už 8. ročníka zaujímavej akcie, ale si i zasúťažiť. Naši ôsmaci prišli na podujatie s výtvarným 3D modelom a vtipným videom o šetrení energie. A vtipný nápad bol nakoniec aj úspešný! Srdečne blahoželáme a výherné video si môžete pozrieť tu :-).
A nezabudnite sa pozrieť aj do našej fotogalérie.

Spracovala: Ing. Lucia Palková
 
Hviezdoslavov Kubín na 1. stupni ZŠ
Školské kolo recitačnej súťaže v  umeleckom prednese poézie a prózy prebehlo na 1. stupni našej základnej školy dňa 14.3. 2018. Súťažili a  pekne prednášali žiaci 2. - 4. ročníka a pani učiteľky v porote mali veľmi ťažkú úlohu. Po vypočutí všetkých prednesov sa podarilo udeliť 1.,2. aj 3. miesto v kategórii prednesu poézie aj prózy. Výhercom blahoželáme a držíme palce v okresnom kole súťaže.

A tu sú naši šikovní recitátori :-)

Spracovala: Mgr. Jozefína Rohaľová
 
22.3. - Deň vody
Naša "modrá" planéta je vo vesmíre výnimočná. Prečo? Lebo na nej existuje život. Prečo? Lebo máme vodúúúú! Prečo nežijeme ešte na Marse? Lebo marťania nemajú vodúúúú! Dnes sme premenili našu školu na "modrú". Kto chcel, mohol si pripomenúť celosvetový Deň vody modrým oblečením. A niektoré triedy si dali aj niečo navyše. Po celý deň mali k dispozícii čerstvú vodu (... no, trošku voňala a chutila po citróne :-)
Niektorých sme prekvapili s "foťákom" a 5 šikovní ôsmaci určite pobavia vtipným videom :-).

Spracovala: Ing. Lucia Palková
 
Opäť k nám priskákal klokan...
Dnes sa na našej škole uskutočnilo stretnutie s klokanom, ale matematickým ?. Súťaž Matematický klokan vznikla v roku 1991 vo Francúzsku, tvorcovia jej dali názov po austrálskom národnom zvieratku. Inšpirovali sa podobnou súťažou, ktorá vznikla v Austrálii. Združuje už viac ako 70 krajín z Európy, Ázie, Ameriky, a dokonca aj z Afriky. Matematický klokan sa stal najväčšou matematickou súťažou na svete. Dnes si zasúťažilo 50 žiakov z našej školy. Starší žiaci dostali testík, v ktorom bolo 24 úloh, mladší 18 úloh, no a najmladší prváčikovia riešili 12 úloh. Výsledky ich snažení budú odhalené 9.4.2018. Všetkým držíme palce!
Odskočte si do klokanej fotogalérie.

Spracovala: PaedDr. Lenka Korfantová
 
Pudingovanie na hodine slovenčiny
Dňa 14. 3. 2018 si žiaci 6. ročníka spestrili hodiny slovenského a anglického jazyka v školskej kuchynke. Náplňou práce bola príprava čokoládového pudingu, čiže praktická realizácia dynamického opisu. Okrem teórie zo slovenčiny sa rozvíjali kuchárske i sociálne zručnosti, aktivitami podporovali tímového ducha. Na ďalšej hodine žiaci recept zrealizovali v anglickom jazyku, čím rozvíjali slovnú zásobu i základné gramatické pravidlá. Výsledkom boli čokoládové poháre, ale i dobrý pocit z vykonanej práce.
Keďže sa najmä varilo a jedlo, fotografický materiál je skromnejší :-).

Spracovala: Mgr. Martina Molnárová
 
Deň otvorených dverí pre budúcich prváčikov
S radosťou sme dňa 7.3.218 privítali v našej škole deti, ktoré sa chystajú do prvého ročníka. Nielen oni sa však prišli pozrieť, priniesli so sebou svojich rodičov, súrodencov a aj starých rodičov. Vyskúšali si svoju zručnosť v tvorivých dielňach, zdatnosť v miniolympiáde, zahrali sa na malých vedcov a objavili aj moderné IKT techniky na interaktívnej tabuli. Všetci, ktorí statočne bojovali si vyslúžili aj malú odmenu. Prajeme všetkým predškolákom krásny a úspešný krok do prvej triedy a samozrejme sa na nich tešíme.
Niekoľko momentov zachytil aj náš fotoaparát. Nájdete sa tam? :-)

Spracovali: učiteľky 1.stupňa ZŠ
 
Palacinkovanie na hodine slovenčiny
Dňa 23. 2. 2018 sme sa na hodine slovenského jazyka mali dozvedieť, čo je to dynamický opis. Keďže sa učíme pre život, uskutočnili sme ho praktickým cvičením v školskej kuchynke pri pečení palaciniek. Spoločnými silami sme urobili cesto a hor sa na palacinky! Každý prispel svojím dielom. Výsledkom bol dobrý pocit, že sme sa niečo nové naučili aj sme si pochutnali na sladkých palacinkách.
Za všetko hovorí fotografický materiál. Veď posúďte sami! :-)

Spracovala: Natália Töröková, 7. A
 
Zaži deň stredoškoláka
Prvá marcová streda patrila už po tretikrát podujatiu Zaži deň stredoškoláka. Podujatie je primárne určené žiakom deviateho ročníka a jeho cieľom je priblížiť učivo gymnázia netradičným a vedeckým spôsobom. Má podnietiť záujem o vedu a vzdelávanie s cieľom popularizovať prírodne vedy a jazykové kompetencie. Podujatie sa riadilo vopred stanovenou schémou od 8.50 h. do 12.30 h. a študenti získali zaujímavé informácie z netradične nazvaných predmetov Python nie je pytón, Magio box a iné chemické špeciality, English is fun, Genetika párov, Cestovateľské kino. Podujatie sa stretlo so záujmom zo strany žiakov a malo vedecký charakter. Počas prestávok prebiehali sprievodné aktivity spojené s predstavením študentskej firmy CBG a prezentácia priestorov. Chémia alebo Magio box a iné chemické špeciality ponúka možnosti rôznych vizuálnych zážitkov. Lektor anglického jazyka Jordan žiakom prezentoval rozvoj jazykových zručností cez netradičné interaktívne aktivity. Vyslovujeme poďakovanie študentom a učiteľom, ktorí sa podieľali na príprave. Ďakujeme všetkých žiakom, ktorí prišli a zažili atmosféru strednej školy.

Spracovali: tím GKM
 
Škola korčuľovania 3.B
K zime patrí jednoznačne sneh a ľad. Sánkovačku tretiaci úspešne absolvovali, tak sme sa pustili aj do korčuľovania. Celý februárový týždeň nás vítala Aréna Sršňov na sídlisku KVP, kde žiaci pod dozorom trénerov úspešne absolvovali Školu korčuľovania. Celá trieda kurz famózne zvládla, čo potvrdili aj diplomy. Potvrdí to aj športová fotogaléria :-)
Nakuknite s nami do fotogalérie! Nájdete tam aj niekoľko videí :-)

Spracovala: PaedDr. Lenka Korfantová
 
Lyžiarsky kurz pre prvákov
V týždni od 12. 2. do 16. 2. 2018 sme si so žiakmi 1.A,B triedy vymenili školské lavice za každodenný pobyt v lyžiarskom stredisku Jahodná pri Košiciach. Pod vedením skúsených inštruktorov z lyžiarskej školy sa naši prváci zúčastnili lyžiarskeho kurzu . Všetci sa veľmi rýchlo naučili ako sa správne a bezpečne nesú lyže, tiež zapínať a odopínať viazanie, stáť na svahu a nepadať... Nakoniec všetci zvládli aj vlek a nad počiatočnými obavami z neho sa koncom týždňa už len smiali. Posledný deň lyžovačky sa niesol v duchu skvelých pretekov v slalomovom lyžovaní. V cieli spolu s inštruktorkou so stopkami sme mohli byť svedkami neuveriteľných výkonov a zatlieskať všetkým úžasným lyžiarom. Odniesli sme si nielen diplom z lyžiarskej školy, ale hlavne pekné zážitky a dobrú skúsenosť .
Nakuknite s nami do fotogalérie! Nájdete tam aj niekoľko videí :-)

Spracovali: triedne učiteľky 1.A a 1.B triedy
 
3.A a 3.B vo výrobni HOSTIÍ
15. február 2018 - Tretiaci sa intenzívne pripravujú na príchod Pána Ježiša do svojich sŕdc aj návštevou do výrobne hostií v Prešove. Sestry z CJ ( Congregatio Jesu ) nám ukázali celý proces tejto vznešenej práce. Všetky miestnosti, ktorými sme prechádzali nás veľmi milo privítali a všetko nám ukázali i vysvetlili. Mali sme aj ochutnávku, ktorú nám pribalili pre tých, ktorí sa nemohli zúčastniť. Po exkurzii sme mali sv. omšu v kaplnke sestier, do ktorej sa tretiaci zapojili aj čítaním a prosbami. Po krátkej desiate sme sa presunuli do centra a obdivovali sme barokový oltár v konkatedrále sv. Mikuláša, tiež chrám sv. Jána krstiteľa, v ktorom je verná kópia Turínskeho plátna a vzácne relikvie. Pristavili sme sa aj pri niektorých pútavých miestach v centre. Hlad sme zahnali v McDonalds a šťastne sme sa vrátili do Košíc. Zážitkov sme mali dosť a pre radosť je tu malá
fotogaléria z exkurzie..

Spracovala: Mgr. Andrea Nagyová
 
Valentínska pošta
Naša žiacka rada nezaháľala ani v Deň sv. Valentína a doručovala Valentínske pozdravy. Žiaci druhého stupňa si v predstihu pripravili krásne pozdravy pre svojich spolužiakov, kamarátov, pána školníka, pani upratovačky, či pani učiteľky. Veríme, že táto milá pošta bola príjemným osviežením dňa pre adresátov ;-)
CVAK do fotogalérie!

Spracovala: žiacka školská rada
 
Karneval na 1.stupni ZŠ
V telocvični našej školy, kde sme už aj vlani boli, zabávali sa v plnej kráse, karnevalové masky zase...
Streda, 7.2.2018, bola veľkým potešením pre malých a veľkých v dopoludňajších hodinách. Žiakov v maskách roztancovali známe slovenské aj zahraničné pesničky a ukazovačky. Zvládli sme zdolať aj rôzne súťažné disciplíny, ktoré si pre nás pripravil a celé karnevalové dopoludnie viedol pán učiteľ Roman. Záver karnevalu patril spoločnému foteniu karnevalových masiek.
CVAK do fotogalérie!

Spracovala: Mgr. Jozefína Rohaľová
 
Intenzívny zber papiera - výsledky
V dňoch od 15. do 30. januára naša škola vyhlásila intenzívny zber papiera.
Spolu sa nazbieralo 1181,3 kg papiera. Najlepším kolektívom sa stala trieda 2.B – žiaci tejto triedy nazbierali 427 kg papiera. Najlepší jednotlivci:
1. miesto: Marta Woloszynová 2.B – 155 kg
2. miesto: Jozef Gordiak 2. B – 112 kg
3. miesto: Sofia Kočišová 1.A – 107 kg

Srdečne blahoželáme a ďakujeme, že Vám záleží na našej planéte Zem.
CVAK do fotogalérie!

Spracovala: Mgr. Zdenka Krajňáková
 
Kurz sánkovania 3.B
V 4. januárovom týždni si žiaci 3.B užili týždenný „kurz sánkovania.“ Keďže športovanie majú žiaci tejto triedy veľmi v obľube, nezaháľali sme a využili sme tento krásny zimný čas na sanicu pri škole. Rýchlo sa obliecť, vyzliecť, vyšantiť, nikomu neublížiť boli naše hlavné sánkovacie zásady. Veď posúďte sami aké to bolo úžasné, pri pohľade do našej galérie :-)
Viď foto.

Spracovala: PaedDr. Lenka Korfantová
 
Educate Slovakia
Naša škola je zapojená do neformálneho vzdelávacieho projektu Educate Slovakia pre základné a stredné školy. Pre základné školy je hlavným zámerom tohto projektu budovať medzinárodné povedomie medzi účastníkmi prostredníctvom rôznych aktivít a workshopov. V druhom januárovom týždni ôsmacke a deviatacke bonusové hodiny anglického jazyka obohatili svojimi aktivitami a workshopmi milé stážistky z Číny a Ukrajiny. Žiaci sa počas týchto hodín dozvedeli niečo nové o spomínaných krajinách, zasúťažili si, zabavili sa a zistili, že angličtinu sa veru oplatí učiť ;-)
Viď foto.

Spracovala: Mgr. Ivana Hribľanová
 
Opäť k nám zavítal ujo Mrkvička
Veľa smiechu, dobrodružstiev, zážitkov. To všetko sme zažili, keď k nám zavítal pán Tibor Hujdič alias pán Mrkvička. Porozprával nám nielen o knihách - svojej záľube, ale zaviedol nás aj do divočiny, naučil nás "kúzliť" s guličkami a mnoho ďalších vecí. Ďakujeme!
A tu sme my a ujo Mrkvička :-)

Spracovala: Mgr. Katarína Mihová
 
O skleneného Centruška
Náš školský časopis Čordáčik sa aj v tomto školskom roku umiestnil medzi víťazmi v súťaži O skleneného Centruška, ktorá sa konala 15.12.2017 v Centre voľného času Domino. V konkurencii 19 časopisov škôl mesta Košice sme obsadili 2. miesto. Srdečne blahoželáme a redakčnej rade Čordáčika želáme veľa tvorivých nápadov a žurnalistického nadšenia do ďalšej úspešnej tvorby!
Šefredaktorka a redaktorka Čordáčika pri prevzatí výhry :-)

Spracovala: Ing. Lucia Palková
 
Milujeme Mikuláša
Milujeme Mikuláša, tento rok k nám prišiel zasa. A všetkým nám urobil radosť, nielen darčekmi, ktoré mal pre nás pripravené, ale aj tým, že vďaka nemu sa aj my naučíme podeliť sa s druhými a tým môžme obdariť druhých radosťou, láskou, ... Fotogaléria tu.

Spracovala: Mgr. Katarína Mihová, sr. Abiela
 
Futbalový turnaj I. stupeň ZŠ
Dňa 5.12.2017 sa žiaci našej školy zúčastnili futbalového turnaja mestskej časti KVP. Chlapci si porovnali sily s rovesníkmi z iných škôl zo sídliska. Išli tam s cieľom zahrať si dosýta futbal , to sa im splnilo a navyše sa umiestnili na krásnom 3.mieste. Získali pekný diplom, krásne medaily , pohár a vecné ceny. Za pekné reprezentovanie chlapcom ďakujeme. Fotogaléria tu.

Spracovala: Mgr. Martina Lojová
 
Všetkovedko pre 2. až 5. ročník
Vo štvrtok 30.11.2017 písali žiaci súťažné testy v kategóriach Všetkovedko 2, 3, 4, 5. Súťaž pozostávala z otázok z predmetov slovenský jazyk a literatúra, matematika, prírodoveda či vlastiveda ale žiaci si overili svoje vedomosti aj z angličtiny či výchovných predmetov. Žiaci dostali šancu ukázať, či si vedia poradiť aj s netradičnými otázkami, či sa naučili čítať s porozumením ale aj s časovou tiesňou. Na Slovensku sa do tejto súťaže zapojilo vyše 20 000 detí. Tešíme sa na zverejnenie výsledkov, ktoré budú 21.12.2017 a zároveň chceme povzbudiť aj ďalšich žiakov, aby si to vyskúšali, veď ide o „veľký súboj o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími.“ Naše bystrušky :-) Pozrite, ako tuho rozmýšľame! Fotogaléria tu.

Spracovala: PaedDr. Lenka Korfantová
 
Opäť sme žali úspech
V piatok 24. novembra 2017 sa v priestoroch sninského kaštieľa uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie 16. ročníka celoslovenskej autorskej literárnej súťaže s medzinárodnou účasťou Gerbócova literárna Snina. A opäť sme žali úspech. Lucia Líšková (9. A) získala Čestné uznanie. Srdečne blahoželáme!

Spracovala: Spracovala: PaedDr. Helena Čižmárová
 
ÚĽUV
Hovorí sa, že remeslo má zlaté dno. Je však potrebná trpezlivosť, fantázia, chuť do práce, šikovné rúčky a malé umelecké dielka, pod vedením inštruktorov z RC ÚĽUV, sú čoskoro hotové. A je sa na čo pozerať! Tretiaci sa "školili" v drevárskej a hrnčiarskej dielni, maľovali na sklo a ohýbali drôtiky. Ktovie, možno to tvorenie niektorých osloví a k remeslu sa opäť vrátia. Pozrite, ako sa nám darilo. Fotogaléria tu.

Spracovala: Mgr. Andrea Nagyová
 
Deň spektrálnych farieb
Žiacka školská rada pri ZŠ pripravila pre triedne kolektívy 2. stupňa zaujímavú aktivitu. 14. novembra príšli žiaci oblečení v konkrétnych farbách, o ktorých ich informovali členovia žiackej rady. Pripravené sú pre nich ešte plagáty a podklady na erby pre každú triedu. Každá trieda dostala erb na vytvorenie, na ktorom môžu pracovať do konca novembra a následne ho odovzdajú členom žiackej rady. Veríme, že sme spoločne zažili tomto novembrovom upršanom počasí veselý deň plný farieb.

Spracovali: žiacka školská rada
 
Laboratórium detskej knihy
V rámci krúžku Knihomoľovanie sme sa vo štvrtok 9.11 2017 zúčastnili výstavy Laboratórium detskej knihy. Bolo tam veľa zaujímavých diel, ktoré sa určite oplatí vidieť. Navyše vstupné nie je vôbec drahé, čo je samozrejme iba plus. S pani učiteľkou Molnárovou to bola veľká zábava! Určite sa s pani učiteľkou v rámci tohto krúžku chystáme navštíviť aj iné takéto zaujímavé akcie, ktoré sa samozrejme budú týkať kníh. Tiež sme po tejto výstave navštívili aj kaviareň, v ktorej sme si pochutnali na skvelých koláčoch a horúcej čokoláde. Takže, ak je medzi Vami nejaký knihomoľ, ktorý má rád koláče, horúcu čokoládu či čaj a predovšetkým rád číta, naše dvere sú pre neho otvorené. Fotogaléria tu.

Spracovali: B. Barnová a T. Mocková, 6.A
 
Boj proti hladu
  Poďakovanie za zbierku, do ktorej sa zapojila naša škola.
 
Turnaj v prehadzovanej
10. novembra sa v našej škole odohral Turnaj v prehadzovanej dievčat 5. - 8.ročníka. Družstvo našich dievčat sa umiestnilo na 2. mieste. Blahoželáme!

Fotogaléria tu.

Spracoval: Mgr. Matej Gardoš
 
Podujatie na podporu čítania
Knižnica pre mládež mesta Košice uskutočnila v našej školskej pobočke VII. ročník literárneho festivalu Číta celá rodina. S  pani knihovníčkou Zuzkou sme hostili 20. októbra pani spisovateľku Martu Hlušíkovú. S jej knihami sme sa spoznávali aj na hodinách čítania, preto sme na ňu boli všetci veľmi zvedaví. Zistili sme, že je rovnako milá, veselá ako jej knihy. Odpovedala nám na všetky otázky, porozprávala o sebe, svojej rodine a vášni. Čítanie a učenie má rovnako rada a napĺňajú jej život. Ďakujeme, že nás obohatila svojím krásnym čítaním z doposiaľ nezverejnenej, rozpracovanej „ananásovej knihy“ a navnadila na novú knihu, ktorá bude o tri týždne v predaji.

Nakuknite do fotogalérie 1.stupňa.
Nakuknite do fotogalérie 2.stupňa.
Spracovala: PaedDr. Lenka Korfantová
 
Slávnostná neslávnosť
Dňa 18.10 sa uskutočnila akcia Slávnostná neslávnosť, ktorú pripravila žiacka školská rada. Každý žiak druhého stupňa mal prísť do školy slávnostne oblečený. Dievčatá v sukniach, chlapci v košeliach s viazankou. Kto splnil túto podmienku, mohol si cez veľkú prestávku pochutnať na výborných mafinkách upečených samotnými členmi žiackej rady ;-). Samozrejme, spoločná triedna fotografia nesmela chýbať. Nech sa páči, nahliadnite TU.
P.S.: Členovia žiackej rady opäť vyhrnuli rukávy a pripravujú ďalšiu akciu pre súťaživé triedne kolektívy :-). Veď predsa každý už vie, že čím viac detí z triedy splní podmienky akcií, tým je väčšia šanca na získanie prekvapenia na konci šk. roka. Nuž ale nepredbiehajme. Nechajme sa prekvapiť, čo pre nás chystajú nabudúce ;-).

Spracovala: Mgr. Ivana Hribľanová
 
Príbeh Biblie
V piatok 6. 10. 2017 sa žiaci 5. ročníka našej školy zúčastnili pútavej výstavy Príbeh Biblie. Žiaci si pozreli zaujímavé exponáty viacerých vydaní Svätého Písma, počnúc najstaršími exponátmi až najnovšie. V praktickej časti sa žiaci zapojili do rozličných aktivít zameraných na tvorivé aplikačné úlohy s obrázkami a hlinenými tabuľkami. Najväčší záujem bol o „pečiatkovanie“ svojho krstného mena v obrázkovom jazyku Biblie. Niekoľko zaujímavých pohľadov si môžete pozrieť tu.

Spracovala: RNDr. Anna Kovaľová
 
Workshop s dizajnérkou
Kunsthalle, 6. október 2017, žiaci 3. ročníka.

Hra s písmenami a číslicami, ktoré akoby vyskakovali z listu - presúvaním a ťahaním, otáčaním i dopĺňaním. To, čo sme ešte nikde nevideli nás natoľko zaujalo, že sme podľahli kreatívnej tvorbe a každé dieťa vytvorilo vlastnú knihu tvorenú menom jej autora. Zaujímavý workshop s originálnou francúzkou ilustrátorkou a knižnou dizajnérkou Marion Bataille bol veľmi inšpiratívny a podnetný. Čas nám neuveriteľne rýchlo ubiehal a aj tí, k torí sú v škole možno trocha viac tichší, práve tu vytvorili niečo tak nápadité, že nás veľmi milo prekvapili. Kuk video, tvorby Marion Bataille:
video 1.
video 2.
A foto s nami :)

Spracovala: Mgr. Andrea Nagyová
Ako vznikol džez
Dňa 29. 9. 2017 sa žiaci 7. a 8. ročníka zúčastnili hudobno-vzdelávacieho podujatia Ako vznikol džez, ktoré si pripravil J. Hrubovčák v spolupráci s pobočkou Knižnice pre mládež mesta Košice, ktorá sídli v priestoroch našej školy. Žiaci sa netradičným spôsobom dozvedeli niečo o vývine džezu, sami si mohli vyskúšať hru na viacerých hudobných nástrojoch. Odozva na podujatie bola pozitívna. Bolo to príjemne strávené dopoludnie. Pozrite si aj našu fotogalériu.

Spracovala: Mgr. Martina Molnárová
 
Hravá geometria s prvákmi
Trojuholník, štvorec, obdĺžnik alebo kruh? Našim prvákom to nerobí žiaden problém. Geometrické útvary hravo rozoznávajú už z materskej školy. Na hodinách matematiky triedili, skladali a vytvárali rôzne obrázky. Z rovinných geometrických útvarov zvládli poskladať aj písmená A, M. Veru, kreativita im nechýba! Pozrite si aj našu geometrickú fotogalériu.

Spracovala: Mgr. Jozefína Rohaľová
 
Šarkaniáda
Aj keď sme od pondelka čakali na nepriaznivé počasie, nakoniec šarkaniáda I. stupňa ZŠ dopadla výborne. Všetky šarkany plachtili na jesennom vetríku a slniečko nás hrialo až do obeda. Žiaci sa vyšantili, predviedli svoje šarkany a užili si posledný voľný školský deň. Lúka za Kláštorom Nepoškvrneného Srdca Panny Márie a sv. Jozefa je ideálnym miestom na šarkaniádu a tá naša školská bola predprípravou na celomestskú Košickú šarkaniádu, ktorá bude v októbri. Kuk do leteckej galérie.

Spracovala: PaedDr. Lenka Korfantová
 
Imatrikulácia prvákov
Tradične sa na otvorenie nového školského roka najviac tešia tí najmenší. Ale u nás to nie je celkom presne tak! Pretože tak veľmi, ako sa najmenší školáci tešia na svoje prvé kroky po chodbách našej školy, tak sa aj my tešíme sa privítanie našich nových členov rodiny. 7.9.2017 pripravili uvítanie prváčikov ako sa patrí tí, ktorí (paradoxne) našu školu tento rok ukončia :-) Naši deviataci si pre prvákov pripravili rôzne prekážky, po zdolaní ktorých boli sladko odmenení. Ich triedne učiteľky na nich určite boli právom hrdé!
Pozrite si našu fotogalériu.
 
V triedach 1.A a 1.B
Ako začali prváci svoj prvý školský deň? Vo veselo vyzdobenej triede, v slávnostnom oblečení, s úsmevom i so slzičkami, s kvetinkou pre pani učiteľku a možno aj s malým strachom, či to bude aspoň trošku ako v škôlke. Veru bolo! Veď sa v triede stretli so svojimi niekoľkoročnými škôlkárskymi kamarátmi a tak bolo čoskoro po strachu :-)
Pozrite si našu fotogalériu.
 
Začiatok školského roka
Otvorenie školského roka sa nieslo v znamení mnohých zmien. Brány našej školy v školskom roku 2017/2018 prekročili nielen noví žiaci, ale aj mnohé novinky. Už vstupom do kostola zaujali naši čerství prváci, ktorí si na chrbtoch niesli svoje úplne novučičké školské tašky. Zvedavosť všetkých musela počkať až do záveru svätej omše, kde náš školský kaplán slávnostne požehnal tieto aktovky a zaželal prvákom veľa odvahy a vytrvalosti v získavaní vedomostí. Potom pani riaditeľka privítala všetkých prítomných a krátko nám povedala o niektorých novinkách, ktoré čakajú nielen žiakov, ale aj učiteľov. Všetko sa postupne dozviete v priebehu školského roka, len pozorne sledujte našu vždy aktuálnu webovú stránku :-)
Pozrite si našu fotogalériu.
 

Školský rok 2016/2017

Koniec školského roka 2016/2017
Slávnostné ukončenie školského roka 2016/2017 sme začali svätou omšou v Kostole Božieho milosrdenstva na Sídlisku KVP. Slávnostnej svätej omši predsedal pán farár Peter Novák. Spolu s naším školským kaplánom Jankom Kocurkom pripravili pre našich žiakov, učiteľov i rodičov príjemnú rozlúčku so školským rokom. Po skončení svätej omše sa všetkým prítomným prihovorila pani riaditeľka, ktorá poďakovala za prácu učiteľom, rodičom i všetkým nepedagogickým pracovníkom školy. Nasledovalo ocenenie žiakov, ktorí počas školského roka reprezentovali našu školu a dosiahli výborné umiestnenie v celoslovenských súťažiach. Na záver pani riaditeľka zaželala všetkým príjemné prežitie letných prázdnin.

Foto zo svätej omše.
Rozlúčková slávnosť s deviatakmi
Rozlúčková. Tak sme nazvali slávnostný program našich deviatakov v utorok 27. 6. 2017. V úvode zaznel symbolický posledný zvonček, potom príhovor pani riaditeľky, triednej učiteľky i rodičov. Srdečné slová len potvrdili, že sme spolu prežili deväť hodnotných rokov. Od triednej učiteľky si žiaci prevzali žlté stužky ako symbol svetla: svetla viery, svetla poznania, vedomostí i svetla lásky. Všetci si prajeme, aby toto svetlo bolo viditeľné v ďalšom štúdiu našich žiakov, aj v celom ich živote.
Ako túto slávnostnú chvíľu prežívali žiaci a ako ju spestrili svojím ďakovným programom, si môžete pozrieť tu.

Spracovala: RNDr. Anna Kovaľová a žiaci 9.A
Exkurzia v Kosite
V posledných júnových dňoch sa žiaci I. stupňa zúčastnili exkurzie v Centre enviromentálnej výchovy v Kokšov Bakši, ktoré ako jediné poskytuje zážitkovú exkurziu po prevádzke košickej spaľovne s odborným výkladom o službách a moderných technológiách v odpadovom hospodárstve. Pani lektorka interaktívnou, zábavnou a súťažnou formou predstavila prácu firmy Kosit a zážitkové triedenie odpadu cez rôzne hry a videá. Ich autobus nás povozil po ich prevádzke a nakoniec späť odviezol do školy. Nášou úlohou bude aj v ďalšich školských dňoch premýšľať a konať environmentálne. Nahliadnite do envirogalérie.

Spracovala: PaedDr. Lenka Korfantová
Ocenenie tých najlepších
Pomocný biskup Marek Forgáč odovzdal ocenenia najlepším študentom základných a stredných škôl košickej arcidiecézy. Z našej školy boli ocenení:
Martin Lukáč a Anton Dimitrov zo Základnej umeleckej školy.
Martin Roháč, Michaela Müllerová a Barbora Šoltisová zo Základnej školy.
Gréta Hajduková, Peter Múdry a Šimon Mesarč z Gymnázia.
Všetci naši ocenení žiaci získali počas uplynulého školského roka významné umiestnenia na celoslovenských súťažiach, dosahovali vynikajúce študijné výsledky a boli morálnym príkladom pre ostatných žiakov. Blahoželáme!
Škola v prírode
Krásne chvíle pod Tatrami sme strávili počas školy v prírode. Nadýchali sme sa čerstvého vzduchu, prešli sme sa, spoznali krásy Slovenska, zašportovali sme si a zaplávali. Slniečko sa na nás usmievalo a my sme sa po týždni vrátili šťastne domov. Pozrite si našu fotogalériu.

Spracovali: učiteľky 1.stupňa
Ovocná dobrota v 4.B!
Nedávno sme si v našej školskej kuchynke pripravili ovocné smoothie. Každému chutilo, veď banány, jahody, kiwi, nektárinky a mrazené maliny sú pochúťka :-)

Takto nám chutilo.

Spracovala: Mgr. Lucia Hromadová
2. miesto v celoslovenskej súťaži programovania SCRATCH 2017
Vynikajúci úspech dosiahol Bruno Maťaš, žiak 7.A, ktorý v celoslovenskej súťaži programovania SCRATCH CUP 2017 získal 2. miesto. Súťaž organizovala 10.5.2017 Katedra základov a vyučovania informatiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Bruno sa programovaniu venuje vo svojom voľnom čase a možno z neho rastie úspešný programátor. Srdečne blahoželáme!

Spracovala: Ing. Lucia Palková
Víťazstvo v súťaži Hour of Code 2017
Žiaci 4. - 8. ročníka ZŠ sa v 2. polroku 2016/2017 zapojili do súťaže v programovaní Hour of Code. Na hodinách informatiky sa počas niekoľkých týždňov učili na webstránke code.org základom programovania, ktoré niektorých z nich "chytilo" natoľko, že v ňom pokračujú doteraz :-) a už "prekročili aj učiteľkou stanovený limit" :-) To, že sa súčasne zapojili aj do súťaže sa dozvedeli, až keď sme sa stali jednou z troch škôl na Slovensku, ktoré získali finančnú výhru v hodnote 1000 Eur. Umiestnili sme sa na 2. mieste! Výhra bude použitá na zakúpenie programovateľných lego robotov, ktoré určite spestria tak hodiny informatiky, ako aj krúžok programovania. Srdečne blahoželáme!

Spracovala: Ing. Lucia Palková
Deň rodiny na sídlisku KVP
V nedeľu 4. júna sa v našej škole uskutočnila veľkolepá udalosť. Výnimočná bola tým, že sme oslavovali Deň rodiny. Vítané boli najmä rodiny s deťmi, ale na svoje si prišli aj jednotlivci či manželské páry. Naša škola v spojení so ZUŠ a s krízovým centrom Dorka pripravila rôzne atrakcie aj pre najmenšie deti, kultúrny program i malé občerstvenie. Zúčastnení si mohli pochutnať na grilovanom mäsku alebo si prečítať naše školské časopisy. Myslím si, že pre všetkých to bolo príjemne strávené popoludnie a že takéto podujatia pomáhajú zlepšovať vzťahy a vytvárať kolektív.

Fotoalbum z akcie nájdete tu.

Video z akcie nájdete tu.

Spracovala: Barbora Šoltisová, 7.A
Eko-art-workshopy
V mesiaci máj sme sa s kolektívmi tried 5.A a 6.A pravidelne v piatok dopoludnia zúčastňovali zaujímavých kreatívnych workshopov zameraných na environmentálne a umelecké aktivity. Všetky prebiehali vo Výmenníku na Wuppertálskej ulici, ktorý slúži obyvateľom Sídliska KVP ako ohnisko umenia a kultúry. Ponúka priestor pre podporu komunitného rozvoja, rozširovanie publika, vznik nových umeleckých diel a osobný rozvoj obyvateľov prostredníctvom ich účasti na tvorivých činnostiach. Aj naši žiaci sa teda zapojili do eko-artových tvorivých dielni. Okrem toho sme spoznávali rastliny, byliny a ovocné kríky v komunitnej záhrade, v ktorej je ich spolu 126 druhov. V betónovej džungli sme sa tu cítili ako v oáze pokoja, prepojení s prírodou. Vlastnoručne sme si nazbierali čerstvú mätu a medovku a pripravili si čaj. Okrem komunitnej záhrady mali možnosť obdivovať aj strešnú záhradu s okrasnými kríkmi, záhonmi levandule a popínavými rastlinami. Strávili sme spolu príjemný čas pri kolektívnej tvorivej práci, vytvorili sme jeden tím, utužili vzájomné priateľstva a doplnili sme si pozitívnu náladu. Niekoľko fotografií nájdete tu.

Spracovala: Mgr. Zdenka Krajňáková
"Mliečny bar"
Na sviatok Nanebovstúpenia Pána si žiaci štvrtého ročníka ZŠ pripravili spolu s pani učiteľkou mliečny bar v našej školskej kuchynke. Príprave banánových kokteilov predchádzala kreatívna výroba a zdobenie pohárov a slamiek. Žiaci predviedli svoje tvorivé zručnosti, poháre vyzdobili banánmi, slamky dotvorili farebnými slnečníkmi. Za pomoci pani učiteľky si pripravili chutný, výživný a osviežujúci banánový kokteil. Niektorým žiakom zachutil natoľko, že si ho budú robiť aj doma. Nakoniec sme náš mliečny deň zavŕšili hrou ping-pongu. Nahliadnite aj do "mliečnej" fotogalérie.

Spracovali: vyučujúce z I. stupňa
Ako sme si zamakali v telocvični ...
Ďakujeme našej mamičke pani Kuzmovej a jej kolegovi Martinovi, ktorí dnes, 25.5.2017 pre našich žiakov z 2. B pripravili športovo-zdravotno-poučno-súťažnú fyzioterapeutickú hodinku v našej telocvični. Poniektorí sme zistili, že správne držanie tela, posilňovanie svalov, športovanie a správna životospráva sú veľmi dôležité. Prešli sme rozličnými športovými cvikmi so zvieracími menami, ale sranda nás hneď prešla... naučili sme sa, že o svoje telo sa musíme starať, či sme deti alebo nie. Vyšportovaní, odmenení a unavení sme sa s nimi rozlúčili a odteraz na sebe začíname pracovať.
Pozrite si našu fit galériu: :-)

Spracovali: vyučujúce z I. stupňa
Súťaž Červeného kríža
Dňa 23.5.2017 sa na našej škole uskutočnila súťaž Červeného kríža. Na tejto súťaži sa zúčastnilo aj družstvo z našej školy pod vedením pani riaditeľky RNDr. Adriany Bariovej. Družstvá si vyskúšali svoje znalosti a vedomosti na rôznych stanovištiach kde zistili, ako dobre vedia podávať prvú pomoc. Žiaci sa spolu zabavili a zároveň sa naučili niečo nové. Foto súťažného tímu z našej školy.

Spracovala: Barbora Šoltisová, 7.A
Pracovné vyučovanie so štvrtákmi
Na hodine pracovného vyučovania sme sa rozhodli skrášliť prostriedie našej školy. Najprv sme si povedali zásady presádzania rastlín a začali sme pracovať. Tu sa ukázalo aj naše estetické cítenie! Starostlivo sme rozhodovali, ktorá kvetinka sa ku ktorej hodí. Pripravili sme si pôdu okolo tují v kvetináčoch a kvietky presadili. Hneď je vstup do našej školy ešte krajší a veríme, že aj Vám sa páči :-) Pozrite si našu fotogalériu :-)

Spracovali: žiaci 4.B
Slávik Slovenska 2017 - okresné kolo
Dňa 12. 5. 2017 sa konalo okresné kolo speváckej súťaže Slávik Slovenska 2017. Našu školu reprezentovali žiačky Timea Šoltésová (2.A) a Soňa Kočíková (6.A). Nechýbala spontánnosť, radosť, ale ani dravá bojovnosť. Bolo to pre nás krásne dopoludnie strávené v kruhu výborných folklórnych spevákov i muzikantov.
Pozrite si naše krojované speváčky :-)

Spracovala: Mgr. Martina Molnárová
Študuj vedu a techniku, budúcnosť sa ti poďakuje!
Žiakov z II.B hostila Slovenská akadémia vied na pozvanie našej mamičky Eriky Múdrej, PhD., v Ústave materiálnych technológií na Watsonovej ulici v Košiciach. Aj nám keď sprvu počasie ani MHD nepriali... nakoniec naše bádanie vo vedeckých priestoroch dopadlo výborne. Kto by to bol povedal, že aj vedci jedia čipsy, cukríky a pijú ľadový čaj... v každom prípade to bol dobrý začiatok našej exkurzie v ich pekných priestoroch. Po veľmi zaujímavej prezentácií o materiáloch ako sú plasty, keramika, nanomateriály, kompozity...sme sa prerozdelili na skupiny a spoločne sme s pravými vedcami objavovali krásu prírodnín pod mikroskopmi, merali, vážili rôzne materiály digitálnymi váhami, teplomermi, filtrovali, odparovali namiešané roztoky a spoznali sme, čo všetko netradičné ale aj praktické dokáže elektrina. Na pamiatku sme dostali menovky mladý vedec/vedkyňa. Veríme, že sa k nim dostaneme aj na budúci rok a že ich zaujímavé povolanie a práca bude pre nás motiváciou pri učení už teraz. A prečo sa nám budúcnosť poďakuje? Preto, lebo vedci a ich poznatky menia životy nás všetkých, a to nielen teraz, ale aj v budúcnosti. Pozrite si našu science gallery.

Spracovali: vyučujúce z I. stupňa
Vybíjaná mladších žiakov
Dňa 10.05.2017 sa odohrala športová súťaž vybíjaná mladších žiakov na ZŠ Mateja Lechkého. Vo vybíjanej si zmerali svoje sily štyri základné školy zo sídliska KVP. Naši športovci si vybojovali pekné 3. miesto. Dievčatá a chlapci sa tešili hlavne z bronzových medailí, pohára a diplomu. Na doplnenie vypotených kalórií dostali aj balík sladkostí. Ako sa nám darilo, nahliadnite do našej fotogalérie.

Spracovali: vyučujúce z I. stupňa
Slávik Slovenska 2017
Tak ako vtáčiky rozospievajú naše okolie, tak aj naši žiaci rozospievali priestory I. stupňa ZŠ. Za všetko mohla blížiaca sa súťaž Slávik Slovenska 2017. Žiaci poctivo trénovali ľudové piesne, niektoré viac, iné menej známe. Najčastejšie sa chodbou ozývali piesne Dze še kuri, tam še kuri, prípadne Kapura, kapura. Súťaže sa zúčastnilo 18 žiakov z I.-III. ročníkov. Rozhodnutie nebolo ľahké, nakoľko všetci žiaci podali krásne výkony, za čo im ďakujeme.
Výsledky:
1.miesto : Timea Šoltésová – 2.A
2.miesto : Daniel Korfant – 1.B
3.miesto : Ema Černáková – 1.B

Pozrite si našu fotogalériu.

Spracovali: vyučujúce z I. stupňa
Snehulienka a sedem trpaslíkov
Vlasy čierne ako havran, pleť biela ako sneh, kto by nepoznal meno tejto krehkej dievčiny - Snehulienky. Netradičné predstavenie klasickej rozprávky sa odohrávalo na komediantskom voze, ktorý predstavoval kráľovskú komnatu, čierny les aj učupenú chalúpku, v ktorej žili siedmi trpaslíci. Divadlo Víti Marčíka z Českej republiky do predstavenia vmiesilo humor, hudbu a zapojilo do deja deti a aj nás učiteľov. Láska a dobro opäť zvíťazilo a žiaci 1. stupňa si v srdiečkach odniesli pekne prežitý deň. Pozrite si našufotogalériu.

Spracovali: vyučujúce z I. stupňa
Florbal na I.stupni ZŠ
Oranžová, červená, to sú farby naše. Porazíme súpera, víťazstvo je naše! Týmto pokrikom začali žiaci 3. a 4. ročníka ZŠ zápas vo florbale na ZŠ Drábovej, dňa 4.5.2017. Žiaci odohrali 5 zápasov medzi školami na sídlisku KVP. Sila, vytrvalosť a bojovnosť im veru nechýbala. Statočne hrali až do samotného konca. Z priateľského florbalového zápasu si odniesli pohár a diplom za účasť a umiestnenie na 4. mieste. A samozrejme aj sladkú odmenu. Nech sa páči, pozrite si fotky "malých - veľkých" športovcov.

Spracovali: vyučujúce z I. stupňa
Deň Zeme na I. stupni
Dňa 21.4.2017 sme na škole zažili Deň Zeme zážitkovým a projektovým vyučovaním. Naši žiaci sa premenili na písmenka, básnikov, ekológov, ktorí tento deň naozaj poňali tvorivo a rôznorodo. Hlavná myšlienka dňa bola splnená, pani učiteľky spoločne s deťmi riešili problematiku ochrany našej zemegule a posolstvo ochrany Zeme sa budeme snažiť spoločne aplikovať každý deň.
Kreatívna fotogaléria. :-)

Spracovali: vyučujúce z I. stupňa
Obvodné kolo matematickej olympiády
Tesne pred odchodom na veľkonočné prázdniny sme sa potešili zverejneniu výsledkov obvodného kola matematickej olympiády, ktorá sa konala 4. apríla 2017 v CVČ Domino. Naša žiačka Barbora Šoltisová (7.A) sa umiestnila na krásnom druhom mieste. Titul úspešný riešiteľ a výborné umiestnenie v konkurencii si odniesli aj ďalší naši žiaci:
Peter Hadač (7.A) - 6.miesto
Lucia Lišková (8.A) - 7. miesto
Juraj Šoltis (6.A) - 9. miesto
Martin Roháč (8.A) - 12. miesto
Všetkým srdečne blahoželáme!

Spracovali: RNDr. Beáta Guteková, RNDr. Marta Vicenová
Zápis do 1. ročníka
Tak ako každý rok, aj tento rok sa uskutočnil na našej škole zápis budúcich prvákov, ešte terajších prípravkárov. Zišlo sa ich dosť na to, aby sme ich v septembri privítali v školských laviciach. Absolvovali malé preverenie vedomostí a za úspešné zvládnutie boli odmenený malými darčekmi- našim šk. časopisom Jabĺčko, dreveným kvietkom, ako aj výrobkami žiakov ŠKD. Všetci sa na Vás tešíme v septembri!
Odvážni predškoláci :-)

Spracovali: vyučujúce z I. stupňa
Čítacie kútiky
V rámci mesiaca marec sa pani učiteľky na primárnom vzdelávaní rozhodli pripraviť pre žiakov zaujímavú aktivitu - Čítacie kútiky na rôznych miestach chodby, kde sa nachádzajú triedy 1. Stupňa. V týchto kútikoch si mohli žiaci počas prestávok čítať ľubovoľné knihy - encyklopédie, poéziu, ľudové rozprávky alebo iné knihy podľa vlastného výberu. Za každé čítanie dostali od p. učiteľky lístok s číslom ako do tomboly. Niekto získal jeden , iný viac lístkov. Najviac táto aktivita zaujala našich prvákov, ktorí čítali denne. A oplatilo sa . Na konci mesiaca prišlo žrebovanie a prví štyria vyžrebovaní boli odmenení knihou. Všetkým zúčastneným blahoželáme a veríme, že aj o rok budú bojovať o popredné miesta.
Fotogaléria "čitateľov" :-)

Spracovali: vyučujúce z I. stupňa
František, Sissi a krásne šaty
Na začiatku výstavy nám pani sprievodkyňa predstavila v krátkosti život Františka Jozefa I. a jeho manželky Alžbety Bavorskej. Alžbetu Bavorskú poznáme pod menom Sissi. Mala veľmi rada psy, ale jej manžel František Jozef I. nie. Ale keďže svoju manželku veľmi miloval, tak jej kúpil psíka, ktorému dali meno Rúfus. Sissi mala bohatú zbierku šiat, ktoré rada nosila. Mala ale aj problém s príjmom potravy ako my nazývame anorexiu. Bola veľmi chudá, aj tie jej šaty boli strašne úzke v drieku. Sissi mala dlhé vlasy a museli ju denne česať okolo 3 hodín. Vlasy si umývala raz za dva týždne, aby sa jej leskli a aby boli pekné hnedé, používala odvar z orechov a koňaku značky Bourbon. Na konci výstavy sme si urobili niekoľko veselých fotiek. Výstava bola veľmi zaujímavá, dozvedeli sme sa rôzne zaujímavosti o živote Sissi a obdivovali jej šatník.
Fotogaléria z výstavy

Spracovala: Daniela Nagyová, 8.A
Deň otvorených dverí
24.3.2017 sa na našej základnej škole konal deň otvorených dverí, ktorý bol venovaný budúcim prvákom. Pripravili sme pre nich mnoho kreatívnych, športových a vedeckých aktivít, dokonca si mohli vyskúšať aj prácu s interaktívnou tabuľou! Panovala u nás príjemná a rodinná atmosféra. Veď posúďte sami :)
Pozrite si naše fotky:-)

Spracovali: vyučujúce z I. stupňa
Marec- mesiac besied o knihách
Žiaci z 2.B privítali na besede o knihách pána spisovateľa Marcela Lacka, ktorý je spisovateľom popri zamestnaní a zároveň je aj ockom našej spolužiačky Olivky. Doniesol nám ukázať zaujímavú knižku, v ktorej boli básne ukryte slovách alebo slová v písmenách, prečítal nám kapitolu z knihy Útek, o chlapčekovi, ktorý stratil otecka. Inšpiroval nás k tomu, aby sme aj my takto netradične písali a vyskúšali si to... My sme ho určite potešili spevom piesní, so sprievodom akordeónu, ktoré sme sa v tomto školskom roku naučili a nezabudli sme ani na rozprávkové piesne. Marec- mesiac knihy, nás obohacuje o nové poznatky, ľudí a pre nás všetkých je kniha verným spoločníkom, ktorý dostáva šancu od útleho detstva.
Pozrite si naše fotky:-)

Spracovali: vyučujúce z I. stupňa
Svetový deň ústneho zdravia
Pri príležitosti Svetového dňa ústneho zdravia k nám dňa 24.3.2017 zavítala pani Fabianová, ktorá pracuje pre Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach. Veľmi pútavo nám prednášala o ústnej hygiene. O tom, ako si správne čistiť zuby, prečo je dôležité chodiť pravidelne na preventívnu zubnú prehliadku a ako sa správne stravovať. Bolo to náučné. Všetky dôležité informácie nám zaujímavo vysvetlila a názorne ukázala.
Foto z prednášky.

Spracovala: Ema Rybárová, 9.A
Junior Admin 2017
22.3.2017 sa uskutočnil 1.ročník súťaže pod názvom JUNIOR ADMIN, ktorú organizovala Stredná priemyselná škola elektrotechnická. Súťaž pre žiakov 8. a 9. ročníkov základných škôl bola zameraná na prácu v základných nastaveniach operačného systému a počítačových sietí. Pre žiakov pripravili 30 minútový teoretický online test a dve praktické zadania, z ktorých každé trvalo 9O minút. S radosťou oznamujeme, že Ľubomír Foľta z 9.A získal 3. miesto. Srdečne blahoželáme!
Viac info na facebooku SPŠ elektrotechnickej. Foto nášho víťaza (ktorý sa už na odovzdávaní cien nezúčastnil :-) a tak sme ho odfotili na druhý deň v škole za búrlivého potlesku jeho spolužiakov!

Spracovala: Ing. Lucia Palková
Dni energií 2017
21.3.2017 sa žiaci z 8. A zúčastnili po prvýkrát súťaže pod názvom Dni energií 2017. Bol to v poradí už 7.ročník zaujímavého podujatia pre žiakov ZŠ, ktorý organizuje Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Košiciach. Podujatie je zamerané na zvýšenie ekologického povedomia, pomáha žiakom zorientovať sa v problematike obnoviteľných energiíi a efektívneho využívanie alternatívnych zdrojov energií. A tá radostná správa je, že naši ôsmaci si z podujatia odniesli hneď 3. miesto vo vedľajšej kategórii za zaujímavý plagát. Srdečne blahoželáme!
Foto víťazného tímu :-)

Spracovala: Ing. Lucia Palková
Matematická olympiáda
21. marec bol nielen druhým jarným dňom, ale pre L. Neuberta a M. Štefančina z 5. A bol aj znamením úspechu. V okresnom kole matematickej olympiády získali 2. miesto. Srdečne im blahoželáme!

Spracovala: RNDr. Marta Vicenová
Biblická olympiáda
Náš školský kaplán je u nás len od septembra, ale už je medzi žiakmi veľmi populárny! A o tom, že sú jeho hodiny náboženstva i sv.omše medzi žiakmi obľúbené svedčí aj záujem žiakov o biblickú olympiádu. V okresnom kole, ktoré sa konalo 21.3.2017, si trojčlenný tím v zložení Martin Roháč, Miška Müllerová a Mimka Halčišáková z 8. A vybojoval svojimi vedomosťami 3. miesto. Srdečne im blahoželáme!

Spracoval: Mgr. Ján Kocurko
Hviezdoslavov Kubín
Srdečne blahoželáme našim šikovným ôsmačkam, Miške Müllerovej a Mimke Halčišákovej za vynikajúce umiestnenie v okresnom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín, ktorá sa konala 20.3.2017. Miška získala 2.miesto v próze a Mimka čestné uznanie.
Zahanbiť sa nedal ani 1.stupeň ZŠ, kde si 2. miesto v poézii vybojoval Jakub Kardoš z 2. A. Víťazom srdečne blahoželáme!

Spracovali: PaedDr. H. Čižmárová a Mgr. M. Molnárová
Exkurzia v baníckom múzeu
V stredu, 15.3.2017, sa štvrtáci našej školy vybrali na exkurziu do Gelnice. Cesta bola zaujímavá nielen preto, že sme cestovali vlakom, ale aj pre krásny výhľad na prírodu. Pán rušňovodič nám ukázal, ako vyzerá jeho práca. Keď sme vystúpili, smerovali sme rovno do baníckeho múzea. Sprievodkyňa nám porozprávala o histórii baníctva v Gelnici, ukázala nám rôzne predmety z tej doby, olejové svietidlá, prilby, krosná, obrazy a samotný život baníkov. Mohli sme si sadnúť aj do baníckych vozíkov. Kúpili sme si pekné suveníry na pamiatku. Bola tam veľká zábava a veľmi sa nám tam páčilo. Do školy sme sa vrátili s úsmevom na tvári.
Fotoreportáž z exkurzie :-)


Spracovali: žiaci zo 4.A a 4.B
Bábkové divadlo
S prvákmi a druhákmi sme sa dňa 15. 3. 2017 preniesli na kráľovský dvor, kde potulní komedianti hrali stredoveký príbeh z južného Francúzka o vernosti a zrade, o mladosti a starobe, o nezmyselných bitkách, ale hlavne o láske medzi Aucassinom a krásnou saracénskou dievčinou Nicolettou. Gotický príbeh o dlhej ceste za láskou sa nakoniec skončil šťastne a za potlesku našich žiakov sme Aucassina a Nicolettu odprevadili pred oltár, kde si povedali svoje ,,áno" a žili šťastne, až kým nepomreli...

Fotogaléria.

Spracovali p. uč. z I. stupňa
Hviezdoslavov Kubín - 2.st. školské kolo
3. marca 2017 sa uskutočnilo školské kolo Hviezdoslavovho Kubína pre žiakov 2.stupňa. Srdečne blahoželáme Miške Mullerovej a Mimke Halčišákovej z 8.A, Marekovi Štefančinovi a Tamarke Mockovej zo 6.A, ktorí postupujú do krajského kola. Držíme im palce!

Fotogaléria.

Spracovali: PaedDr. Helena Čižmárová, Mgr. Martina Molnárová
Rozhovor so spisovateľom Petrom Karpinským
17.2.2017 na našu školu zavítal známy spisovateľ, šéfredaktor časopisu Zips, scenárista divadelných hier, ako aj vysokoškolský pedagóg pán Peter Karpinský. Keďže píše aj pre deti a mládež, mali pre neho žiaci pripravených aj niekoľko zaujímavých otázok. Rozhovor viedla Barborka Šoltísová zo 7.A. Dozvedeli sme sa, že má viac zamestnaní a všetky ho bavia :-) Z literatúry ho zaujímajú najviac komiksy. Za svoje knihy získal niekoľko ocenení, ale najviac si váži Cenu dieťaťa, ktorú mu udelili deti, hodnotiace jeho knihy. Celý rozhovor so spisovateľom si môžete prečítať v najbližšom vydaní časopisu Čordáčik.

Foto z besedy.

Spracovala: Barbora Šoltísová, 7.A
Lyžiarsky výcvik
V pondelok 27.2.2017 pre nás siedmakov i šiestakov nastal očakávaný osudový deň. Čakala nás totiž cesta na lyžiarsky výcvik do Vernára v regióne Studničky. Už cesta v autobuse , kde sme si užili kopec zábavy, naznačovala nezabudnuteľné zážitky. A tie teda prišli skoro okamžite. Po ubytovaní v penzióne a vybalení všetkých potrebných aj nepotrebných vecí, sme vyrazili na svah , kde nás roztriedili do skupín. Lyžovanie sme si všetci lyžiari, aj tí čo sa len tvárili , že vedia lyžovať, maximálne užili. Šťastní, unavení a hladní sme sa vrátili späť do penziónu. Každý deň si pre nás učitelia pripravili fantastický program, z ktorého sme vždy mali radosť. Samozrejme , že nezabudli ani na naše duchovno a tak sa o šiestej hodine každý deň konala svätá omša s pánom kaplánom Jánom Kocurkom. Ako dni bežali, prišli prvé pády, ako z lyží tak aj z pomy. Niektorí sa chceli vyrovnať Veronike Zuzulovej a tomu prispôsobili aj každodenné zdolávanie svahu. V čase večera sme sa neskutočne tešili na hru, ktorá niesla názov Vážna hra a bola to najzaujímavejšia hra zo všetkých hier. Jeden deň nás počasie nemilo prekvapilo a namiesto snehu nám pršalo. To však učiteľov neodradilo a poobede sme sa vybrali na turistiku. Krásna príroda spolu s čerstvým vzduchom bola naozaj skvelá voľba. Ďalšie dni už bola lyžovačka opäť v plnom prúde. A keď nastal čas odchodu domov, veru nebolo nikoho , komu by neprišlo ľúto, že je koniec lyžiarskeho výcviku. Bol totiž naozaj jedinečný.

Foto z akcie.

Spracovala: Andrea Tkáčová, 7.A
HRAVO ŽI ZDRAVO 2017 - víťazné video
Tento rok sa nesie v znamení úspechu! Do súťaže o najlepšie video na tému: "Naša trieda žije zdravo", v projekte HRAVO ŽI ZDRAVO, sa zapojilo 19 škôl z celého Slovenska. Po dvoch rokoch sa naša škola opäť umiestnila na 1. mieste, ktoré im vybojovali šikovní "herci z 5.A"!
Víťazné video, ako aj videá ďalších škôl, si môžete pozrieť tu.
Našim piatakom srdečne blahoželáme!

Spracovala: Ing. Lucia Palková
Týždeň slovenských knižníc
Primárne vzdelávanie sa vrámci týždňa slovenských knižníc zúčastnilo vďaka pani knihovníčke výchovného koncertu s pánom hudobníkom Hrubovčákom. Predstavil nám hudobné nástroje z rôznych kútov sveta, na ktorých si žiaci mohli aj zahrať. Aj keď sa to nezdá, ale mnohokrát to bola aj fuška. Veď posú’dte sami...

Veselá fotogaléria :-)

Spracovali: Vyučujúce z I. stupňa
PEROHRYZ 2017
S radosťou oznamujeme, že náš školský časopis bol opäť úspešný! 3. marca 2017 sa v kine ÚSMEV uskutočnilo vyhodnotenie súťaže školských časopisov PEROHRYZ 2017. Redakčná rada Čordáčika si s hrdosťou prevzala ocenenie za 2. miesto. Našim redaktorom srdečne blahoželáme a želáme veľa tvorivých síl do písania ďalších zaujímavých článkov.
"Čordáčik" sa zaskvel!

Spracovala: Ing. Lucia Palková
Hviezdoslavov Kubín - školské kolo
Na našej škole sa opäť konal Hviezdoslavov Kubín - školské kolo. V I. kategórii sme mali až 28 súťažiacich, ktorí sa predbiehali v čo najlepšom prednese. No vyhrať mohli len tí najlepší. Poézia:
1. miesto - Jakub Kardoš, 2. A
2. miesto - Matúš Lörinc, 3. A
3. miesto - Patrik Talárovič, 2. A

Próza:
1. miesto - Diana Roľková 3. A
2. miesto - Dávid Halčišák, 4.A
3. miesto - Olívia Lacková, 2.B

Na okresné kolo, ktoré sa bude konať 22. marca 2017 postupujú prvé miesta. Tak, držme im palce!!!

Súťažiaci i víťazi :-)

Spracovali: Vyučujúce z I. stupňa
Karneval na 1.stupni
Fašiangové obdobie sme na našej škole ukončili karnevalom na 1.stupni ZŠ. Žiaci sa zaodeli do svojich masiek a užívali si zábavu a tanec v anonymite. Spoločnosť nám robil ujo Ľubo, ktorý si pre žiakov pripravil aj súťaže. Niekoľko hodín sme si užili voľnosť a radosť detí bolo nielen vidieť, ale aj počuť. Na záver sme sa presunuli do tried, kde sme si vyhodnotili naše krásne (niektoré zvláštne) masky, a potom sme sa hostili rôznymi dobrôtkami, ktoré pre svoje deti pripravili naši milí rodičia. Za čo im ďakujeme.

Fotoreportáž :-)

Spracovali: Vyučujúce z I. stupňa
Mobilný odber krvi
Tím zdravotníkov Národnej transfúznej stanice bol posledný februárový týždeň na našej škole, kde sa dobrovoľníci- darcovia, aj z našej školy, či mesta, rozhodli darovať svoju krv. Darcovia boli vyšetrení, určila sa im krvná skupina, vyšetril sa hemoglobín, zdravotný stav a vypísali dotazník o zdravotnom stave. Naša učebňa sa premenila na priestor s 2 odberovými lôžkami, lekárkou, zdravotníkmi a zdravotníckym materiálom. Žiaci z I. stupňa sa boli pozrieť, ako to pri odbere krvi vyzerá. Bolo to veľmi zaujímavé a zábavne, pretože ihly sa nám vyhli... V každom prípade to pre všetkých bola pozitívna skúsenosť, pretože sme videli, že to nie je také bolestivé, ako si častokrát myslíme a ľudská krv zachraňuje ľudské životy.

Niekoľko fotiek nájdete tu :-)

Spracovali: Vyučujúce z I. stupňa
Zážitkové vyučovanie s pôdou
Aj v zime sa dá pracovať s pôdou a sadiť. Presvedčili sme sa o tom na hodine prvouky v 2. B. Žiaci si posadili rôzne semienka rastlín do plastovej fľaše, ktorá má samozavlažovacie zalievanie rastlinky. Ani nie do týždňa začali klíčiť prvé rastliny. Veľmi sme sa potešili, hoci doteraz ešte čakáme za mrkvou... Nech sa páči, pozrite sa na naše rastliny.

Fotoreportáž :-)

Spracovali: Vyučujúce z I. stupňa
Karneval na 2.stupni
Vo štvrtok 23.februára si žiaci 2.stupňa užili poobedie plné zábavy a hier na tohtoročnom karnevale. Okrem súťaží mohli účastníci získať ceny aj za najkrajšie a najzaujímavejšie masky. Na záver boli vyhlásení kráľ a kráľovná karnevalu. Nezabudnite, že túto akciu vám pripravili vaši milovaní deviataci :-)
Fotky nájdete tu :-)
Cisárovnej nové šaty
V rámci ŠKD sme sa rozhodli zapojiť do zaujímavej súťaže, ktorú vyhlásilo Východoslovenské múzeum v Košiciach. Súťaž je spojená s pútavou výstavou "Kráľovná Alžbeta a móda". Pre inšpiráciu, sme sa rozhodli túto výstavu v stredu 22.2.2017 navštíviť a deťom sa veru veľmi páčila! :) Dozvedeli sme sa aj čosi nové z kráľovského dvora, no hlavne ako krásne sa kráľovná Alžbeta obliekala a aké šperky nosila. Po výstave na nás v múzeu čakali tvorivé dielne. Deti si mohli vyrobit medaily a vyfarbiť omaľovánky. No a neuveríte! :) Zaujímavú výstavu si prišla natočiť aj lokálna televízia Košice: dnes! Ako sme hviezdili nie len našimi vedomosťami, si môžete pozrieť priamo tu :-)

Spracovala: Mgr. Lucia Hromadová
Krása Nevídaná
V týždni od 6. do 17. februára 2017 sa trieda piateho ročníka premenila na dosky, ktoré znamenajú svet. Spoločnými silami si žiaci pripravili a s radosťou si zahrali bábkovú hru: Jevgenij Speranskij – Krása Nevídaná. Príbeh rozpráva o nespokojnom cárovičovi, ktorý sa vyberie do sveta hľadať Krásu Nevídanú. Na ceste plnej nebezpečenstva a dobrodružstiev spozná silu priateľstva, ale aj nenávisti, zákernosti a zloby. Žiaci si podľa vlastných predstáv sami vytvorili bábky – javajky i kulisy, ktoré nás zaviedli do cárskeho paláca, do času, keď sa cárovič Ivan rozhoduje odísť do sveta a doma zanecháva cára i cárovnú. Počas samotnej realizácie hry žiaci prenikli do tajov dramaturgie, scenáristiky, herectva i réžie, čo si nesmierne užívali. Bol to príjemný čas, v ktorom boli vedomosti pretavené do praktických zručností, čas, kedy sa umeleckosť stretla s detským naturelom.

Fotoreportáž :-)

Spracovala: Mgr. Martina Molnárová
Otvorená hodina TSV pre prípravkárov našej MŠ
Dňa 17.2.2017 privítali prváci z 1.B na svojej hodine telesnej výchovy návštevu - našich prípravkárov. Všetci sa na tento deň tešili a kamaráti z MŠ sa aj dobre pripravili. Doniesli si športové oblečenie- niektorí mali aj futbalové dresy. Na hodine si zahrali hru“Semafor“, rozcvičili sa, zasúťažili v zmiešaných družstvách s prvákmi, ktorí plnili úlohu pomocníkov. V závere si zacvičili s netradičným náradím- novinami. No a úplne nakoniec sa poguľovali s novinovým papierom a občerstvili sa malou sladkosťou. To, ako sa u nás cítili si pozrite v našej galérii. Do skorého videnia v našej škole!!!
Fotoreportáž :-)

Spracovali: pani učiteľky z 1.stupňa
Sladké pracovné vyučovanie
V rámci súťaže "Viem, čo zjem" sa žiaci 4.A triedy stali na chvíľu malými kuchármi. Počas hodín pracovného vyučovania si vyskúšali ukuchtiť najobľúbenejšiu detskú pochúťku - palacinky. Keďže malo ísť o zdravý, chutný a jednoduchý recept, pripravili sme si Špaldové palacinky s tvarohovou penou a ovocím. Príprava prebiehala hladko, každý sa ujal svojej roly, váženia surovín, krájania ovocia a mixovania tvarohovej peny. Spoločným úsilím a šikovnosťou žiakov sa nám palacinky vydarili. Nakoniec sme si pochutnali na tejto sladkej dobrote.
Fotoreportáž z pečenia :-)

Spracovala: Mgr. Jozefína Rohaľová
DOD na našom gymnáziu
Deň otvorených dverí (2.februára) sa tohto roku niesol v znamení informačných technológií (IT). Práve na tie sa chce naše gymnázium zamerať od školského roku 2017/2018.
Reportáž z tohto dňa nájdete tu.
Fotoalbum z DOD.

Spracovala: Ing. Lucia Palková
Vianočná akadémia
Predvianočný čas nám pripomenula aj Vianočná akadémia, ktorá sa konala dňa 21.12.2016 v školskej jedálni. So svojím program vystúpili žiaci z 1. a 2. stupňa, kde sa predstavili scénkou, piesňami a tancom. O krem skvelého programu si rodičia mohli vychutnať vianočný punč podávaný pani riaditeľkou, grilované klobásky a mäsko pripravené našim školským kaplánom J. Kocurkom. Nemenej zaujímavé boli vianočné trhy, kde boli ponúkané krásne "hand made" výrobky šikovných mamičiek, ale i učiteliek z 1. stupňa a ŠKD.
Vyjadrujeme poďakovanie rodine Sneedovej a Kardošovej za poskytnutie fotografií a videa z vystúpenia detí z 1.stupňa.
Fotogaléria z prípravy, akadémie a vianočných trhov.
Video "Tanec snehových vločiek".

Spracovali: vyučujúce z 1.stupňa
Burza hračiek
Posledný deň v škole v roku 2016 si žiaci z 1. stupňa spríjemnili Burzou hračiek, kde mohli predávať aj kupovať rôzne hračky za symbolické ceny. Pomáhali im pritom triedne pani učiteľky. Veľkú radosť z "nových" hračiek zavŕšilo "kino" - pozeranie rozprávok s pukancami.
Fotogaléria z akcie :-)

Spracovali: vyučujúce z 1.stupňa
Úspech časopisu Čordáčik
Redakčná rada časopisu Čordáčik sa 16. decembra 2016 v Centre voľného času DOMINO zúčastnila vyhlásenia výsledkov a odovzdávania cien v súťaži školských časopisov "O skleneného Centruška". A neodišli sme v prázdnymi rukami. Náš časopis Čordáčik získal 3.miesto medzi 14 prihlásenými časopismi. Tento úspech je pre nás zadosťučinením za našu snahu a čas, ktorý sme venovali jeho príprave. Ale zároveň nás zaväzuje na sebe pracovať ešte lepšie, aby náš časopis čo najlepšie reprezentoval našu školu. Redakčnej rade blahoželáme a želáme veľa inšpirácií pri tvorbe ďalších čísel časopisu.
Naši odmenení redaktori Čordáčika.

Spracovala: Ing. Lucia Palková
"Dominikova vianočná pieseň"
Tak ako každý rok , ani tento sme nevynechali spevácku súťaž s názvom“ Dominikova vianočná pieseň“.Bol to už v poradí tretí ročník tejto súťaže, kde sme reprezentovali našu školu v troch kategóriách. Prvú kategóriu zastupovala naša žiačka z 2. A Justína Takáčová, druhú zas žiačka Barbora Liptáková zo 4.B a tretiu kategóriu reprezentovali Barbora Liptáková 4 .B a Michal Nigut 3.B. Bola to kategória duo. Žiaci spievali dve vianočné koledy bez doprovodu hudobného nástroja. Mnohí zo súťažiacich sa už poznali z predchádzajúcich ročníkov a tak o kamarátov nebola núdza. Počas prestávky si v tvorivých dielňach vyrobili anjelikov a tak si skrátili chvíľu čakania na výsledky súťaže. Nakoniec sme sa dočkali a doniesli sme 1. miesto v prvej kategórii. Našej Justínke srdečne blahoželáme a tešíme sa spolu s ňou.
Naši odvážni súťažiaci.

Spracovali: vyučujúce z 1.stupňa
Exkurzia do výrobne hostií
V pondelok ráno, 28.11.2016, sa žiakom 3. a 4. ročníka ZŠ začalo cestovateľské dobrodružstvo do výrobne hostií v Prešove. Zo školy sme sa odviezli MHD-vou na železničnú stanicu, kde sme nastúpili na vlak a cestovali do cieleného mesta Prešova. Ako prvé sme navštívili výrobňu hostií a spoznali rehoľu sestričiek, ktoré sa venujú pečeniu hostií. Videli sme celý proces výroby hostií od spracovania cesta, pečenia až do triedenia, balenia a samotného odosielania hostií do iných farských miest. Sestričky boli veľmi milé, dali nám aj ochutnať hostie. Ďalej sme pokračovali Hlavnou ulicou do gréckokatolíckej Katedrály sv. Jána Krstiteľa. Tam sme si pozreli Turínske plátno a uctili si relikvie blahoslavených biskupov - mučeníkov P. P. Gojdiča a V. Hopka. V Konkatedrále sv. Mikuláša sme sa zúčastnili sv. omše. Potom sa naša cesta poháňaná vetrom a rýchlym krokom presunula späť do Košíc. Našu cestovateľskú exkurziu sme zakončili príjemným posedením v McDonalds reštaurácii. Nahliadnite do fotogalérie.
Foto z exkurzie.

Spracovali: vyučujúce z 1.stupňa
Hodina prírodovedy v 3.ročníku
Prírodoveda môže byť aj zábavná. Ako sa najlepšie naučiť objem, hmotnosť a iné veličiny? NO samozrejme, že prakticky. Maminy tešte sa, už budeme odborníci v kuchyni :) Naučili sme sa vyrábať plastelínu.
V školskej kuchynke.

Spracovali: Mgr. Katarína Mihová, Mgr. Martina Lojová
Veselá matematika
Trošku aj z matematiky. Pre niekoho môže byť nudná, no pre nás je to radosť sa učiť! Veď sa len na nás pozriete, ako ju máme rady! Nielen pravítka, ceruzky, zošity, učebnice. Ale skúsme to cez hru ....
A tu sme my :-)

Spracovali: vyučujúce z 1.stupňa
Metodický deň na ZŠ
27.10.2017 sa na našej škole uskutočnil Metodický deň pre učiteľov ZŠ. Naša škola privítala učiteľov v príjemnom prostredí, so zaujímavým programom i chutným pohostením. Veríme, že boli pre nich prednášky lektorov v mnohom obohacujúce a odchádzali z našej školy s dobrými dojmami.
Malá fotogaléria z MD 2016.

Spracovali: vyučujúce z 1.stupňa
Advent
25. novembra sa naši žiaci stretli vo vestibule školy, aby priložili ruku k dielu a ukázali svoje umelecké cítenie pri výrobe adventných vencov, keďže 27. novembra 2016 sa začína adventné obdobie. Advent je čas očakávania a prípravy na Vianoce. Slovo advent pochádza z latinského adventus a znamená príchod - príchod Ježiša. Symbolom adventného obdobia je adventný veniec, ktorého symbolika je veľmi zaujímavá. Veniec je vyrobený z rôznych ihličnanov, ktoré znamenajú trvalý život. Okrúhly tvar venca, nemá začiatok ani koniec, symbolizuje večnosť Boha, nesmrteľnosť duše a večný život nájdený v Kristovi. Štyri sviečky reprezentujú štyri týždne adventu. Plameň sviečok symbolizuje prichádzajúceho Krista, ktorý ako svetlo sveta rozptyľuje temnotu.

Spracovala: PaedDr. Helena Čižmárová
"Skúška na koncert"
Mikuláš Schneider Trnavský - slovenský hudobný skladateľ, dirigent, pedagóg a národný umelec, hudobník nesmiernych kvalít. Tvorca slovenskej koncertnej piesne a pôvodnej slovenskej cirkevnej hudby. Vo svojej dobe bol najpopulárnejším slovenským skladateľom najmä vďaka piesňam, z ktorých mnohé zľudoveli (Keby som bol vtáčkom, Ružičky...). Aj keď v hudbe vychádzal z neskororomantických pozícií, svojím dielom predvídal nástup hudobnej moderny a má nezastupiteľné miesto vo vývoji slovenskej hudby 20. storočia.
Zostavil Jednotný katolícky spevník, ktorý nemá v rámci strednej Európy obdobu. Obsahuje viac než 500 piesní, z ktorých 226 bolo autorských. Stal sa jednou z najčastejšie vydávaných publikácií v 20. storočí. Dielo vyšlo v roku 1937 a predstavuje pre slovenských katolíkov zjednotenie duchovného spevu vo všetkých chrámoch Slovenska. Počas intenzívnej práce na spevníku vytvoril omšové diela, v ktorých priamo spracúva duchovnú pieseň.
A práve piesňovú tvorbu tohto umelca predstavili našim študentom i širokej verejnosti na pôde našej školy 23.novembra študenti Konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach pod taktovkou autorky scenára a režisérky Niny Rašiovej a dramaturga i pedagóga Lukáša Kozubíka.
Okrem takmer dvoch desiatok piesní tohto slovenského skladateľa priniesli aj prerozprávané zážitky Trnavského z jeho študentských čias v Prahe a vo Viedni. V postave Mikuláša Schneidera Trnavského sa predstavil Peter Raši, hudobnou spoluprácou a klavírnym sprievodom k piesňam prispela profesorka Irena Červenáková a organizačne celý projekt zastrešovala vedúca speváckeho oddelenia Konzervatória Katarína Gremanová.
Ďakujeme za pekný umelecký zážitok.

Spracovala: PaedDr. Helena Čižmárová
Úspech na „ďalekom východe“
Gerbócova literárna Snina, autorská súťaž určená začínajúcim poétom, prozaikom i esejistom, má za sebou 15. ročník. Slávnostný galaprogram, spojený s vyhlásením výsledkov a oceňovaním, sa konal v honosných priestoroch historického kaštieľa v Snine posledný novembrový piatok. Celoslovenské podujatie, ktoré dávno prekročilo hranice Slovenska, nesie meno významného sninského rodáka Jozefa Gerbóca, ktorý bol literárne činným už od študentských čias. Na oceňovaní v kaštieli sa zúčastnili začínajúci autori z celého Slovenska. Úspešným literátom odovzdával ceny Martin Gerbóc – syn Jozefa Gerbóca za asistencie svojej matky Jarmily. Okolo sto súťažných prác posudzovala odborná porota, ktorú tvorili profesorka Zuzana Stanislavová - literárna teoretička, kritička a vysokoškolská pedagogička a Dušan Mikolaj - redaktor, publicista a esejista. Udelili tri ocenenia a čestné uznanie v každej kategórii. Súčasťou podujatia bolo i nadviazanie videorozhovoru so žiakmi ZŠ v chorvátskych Našiciach, ktorí sa do súťaže nielen zapojili, ale boli aj ocenení. Pomyselné fanfáry zneli Lucii Líškovej z 8.A, ktorá sa umiestnila na 1. mieste. Srdečne jej blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy.
Odovzdávanie ocenení.

Spracovala: PaedDr. Helena Čižmárová
DR. ZEMBOLÍ
Žiaci prvého stupňa sa 15. novembra 2016 zúčastnili výchovného koncertu DR. ZEMBOLÍ. Koncert zábavnou formou a poučnými textami deťom priblížil oblasť ekológie a životného prostredia, ktoré sa môže zmeniť k lepšiemu, ak budeme dodržiavať zopár pravidiel. Pieseň Recykluj a separuj a mnohé iné piesne, veselo a jasne zanechali dôležitosť ochrany našej krehkej planéty. Veríme, že tieto krôčiky prispejú k jej lepšej budúcnosti. Deti z koncertu odchádzali s nadšením a zážitkami a hlavne našli spôsob liečby našej zemboľavej Zeme. Pozrite si našu fotogalériu.

Spracovali: vyučujúce z 1.stupňa
Šarkaniáda
Jesenný vietor žiakom prvého stupňa v poslednom októbrovom týždni privial na školské ihrisko ďalší ročník šarkaniády. Keďže poveternostné podmienky boli oproti minuloročným náročnejšie, odrazilo sa to na teréne ihriska ale aj na „boji“ šarkanov s vetrom. Napriek všetkému to dopadlo veselo a naši draci lietali okolo nás a seba ako o preteky. Aj keď niektoré šarkany nestihli doletieť domov... pozrime si fotogalériu ako plachtili vo vetre. Uvidíme, čo nás čaká o rok.


Spracovali: vyučujúce z 1.stupňa
"Ujo Mrkvička"
Čo sa môže stať, keď príde k Vám ujo Mrkvička? K nám prišiel a veľmi sme sa tešili. Zažili sme s ním veľa dobrodružstiev, spoznali sme nových knižných hrdinov, z ktorých sa stali naši noví kamaráti a hlavne, veľmi nás bavilo čítanie. Tak veríme, že sa s ním ešte niekedy stretneme! Do čítania! Nakuknite do našej fotogalérie :-)


Spracovala: Mgr. Katarína Mihová (sr.Abiela)
Vystúpenie pre starých rodičov
Aj tento rok sme si spomenuli na našich najbližších. Starých rodičov. Všetky štyri oddelenia v školskom klube detí spoločne s materskou škôlkou zorganizovali slávnostnú akadémiu. Deti tak mohli vyjadriť svoju lásku k nim. Spievali, tancovali, recitovali... Na záver si posedeli pri dobrom koláčiku a čajíku. Bolo nám výborne :-)
Nájdete sa v našom fotoalbume?

Spracovala: Mgr. Lucia Richnavská
Návšteva v HUMNE
8.9.2016 sme sa tretiaci a štvrtáci rozhodli pátrať po zvyklostiach našich predkov. Spoločne sme navštívili Etnografické múzeum HUMNO kde sa nám veľmi páčilo! Zhodnotili sme ale, že v dnešnej dobe sa nám žije oveľa jednoduchšie :) Minifotogaléria.

Spracovala: Mgr. Lucia Richnavská
Rozprávka o Snehulienke
Prvé divadelné predstavenie v tomto školskom roku zažili žiaci prvého a druhého ročníka 8. 9.2016. Ujo Ľubo ml. nám zábavnou formou pripomenul rozprávku od bratov Grimmovcov Snehulienka. Keďže do predstavenia boli zapojení aj naši žiaci, či pani učiteľky, veľmi sme sa pobavili a nevieme sa dočkať ďalšieho divadielka. Minifotogaléria.

Spracovali: vyučujúce z 1.stupňa
Svetový deň prvej pomoci
Druhá septembrová sobota je od roku 2000 venovaná Svetovému dňu prvej pomoci. V tento deň národné spoločnosti Červeného kríža a Červeného polmesiaca v spolupráci s dobrovoľníkmi pripravujú eventy s cieľom zvyšovania povedomia verejnosti o dôležitosti prvej pomoci. Hlavnou myšlienkou tohtoročného Svetového dňa prvej pomoci bola Prvá pomoc a deti. Tá inšpirovala aj našu pani riaditeľku, ktorá s pomocou dobrovoľníkov z Červeného kríža a členmi Záchranného systému v Košiciach o. z. pripravila v piatok 9. septembra 2016 stanovištia, na ktorých sa postupne prestriedali všetky ročníky ZŠ. Pri niektorých z nich sa pristavili aj naši najmenší z materskej školy. Obsahom jednotlivých stanovíšť bolo nielen podávanie teoretických informácií , ale zámerom bolo aj získavanie praktických zručností. Žiaci si mohli vyskúšať, ako pomôcť niekomu, kto sa dusí, keď je v šoku či bezvedomí, získali vedomosti, ako ošetriť zlomeninu hornej či dolnej končatiny, ako postupovať pri krvácaní, upevnili si, ako správne telefonovať v prípade úrazu či nebezpečenstva. Spätná väzba z tohto dňa bola veľmi pozitívna, po absolvovaní stanovíšť viacerí žiaci uviedli, že dopoludnie bolo zaujímavé i poučné. Veríme, že v budúcnosti budeme môcť v tejto akcii pokračovať. Pozrite sa aj do našej fotogalérie.

Spracovala: Mgr. Martina Molnárová
Imatrikulácia prváčikov
V deň školskej odpustovej slávnosti, na sviatok svätých Košických mučeníkov, patrónov našej školy, pripravili žiaci 9. ročníka tradičné uvítanie – imatrikuláciu - prváčikov ZŠ. Prváčikovia podľa vzoru svätých Košických mučeníkov museli zdolať niekoľko fyzických prekážok, aby sa mohli dostať do „detského neba“. Na tejto ceste ich sprevádzali pomocníci z neba – anjeli z 9. A. Cesta nebola celkom jednoduchá, ale všetci prváčikovia to zvládli a prešli bránou do „detského neba“, kde získali odmenu v podobe sladkej medaily a stali sa tak oficiálne „mučeníkmi“ našej ZŠ. A my sme boli veľmi radi, že sme mohli byť pri tom a pomohli sme im vykúzliť široký úsmev na ich tvárach. Presvedčte sa sami v našej fotogalérii.

Spracovali: "Anjeli" z 9. A Foto: RNDr. Anna Kovaľová
Sviatok našich patrónov
Naša škola si v stredu 7. septembra pripomenula svojich patrónov. Pozvanie prijal aj košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč, ktorý predsedal sláveniu Eucharistie. V homílii povzbudil žiakov a študentov, aby vytvárali silné spoločenstvo tak ako ich sv. patróni. Učiteľov pozval k vytváraniu príjemnej atmosféry, no tiež pripomenul, že cirkevná škola dnes musí mať misijný a evanjelizačný charakter. Následne navštívil školu, kde pozdravil žiakov a študentov všetkých zložiek. Ako troch Košických mučeníkov označujeme Marka Križina, Štefana Pongráca a Melichara Grodeckeho, ktorí boli umučení 7. septembra 1619 v Košiciach počas povstania Gabriela Betlena. Boli obeťami bojov medzi protestantmi a katolíkmi v období vojen s Osmanskou ríšou. Pápež Ján Pavol II. ich 2. júla 1995 počas svojej návštevy v Košiciach vyhlásil za svätých.
... Fotoalbum zo sv. omše.
... Fotoalbum z návštevy v Spojenej škole.

Spracoval: Mgr. Ján Kocúrko
Foto: RNDr. Beáta Guteková
Otvorenie nového školského roka 2016/2017
V septembri sa už tradične otvárajú brány škôl, aby privítali žiakov i študentov, ktorí sa budú snažiť o to, aby v novom školskom roku načerpali nové vedomosti, zručnosti, kompetencie, aby získali nové skúsenosti nevyhnutné pre svoj budúci život. Už tradične sme nový školský rok otvorili svätou omšou v Kostole Božieho milosrdenstva na Sídlisku KVP, ktorú celebroval pán farár Peter Novák, spoločne s naším novým školským kaplánom Mgr. Jánom Kocúrkom. Povzbudzujúce slová v príjemnej rodinnej atmosfére rodičov, žiakov a zamestnancov školy umocnil hudobný zážitok, ktorý nám sprostredkoval náš školský zbor.
... Fotoalbum zo sv. omše.

Spracovala: PaedDr. Helena Čižmárová

Školský rok 2015/2016

Čítanka = kuchárska kniha
V piatok pred veľkou prestávkou si naši prváci sami pripravili desiatu formou obložených chlebíčkov. Podľa postupu v šlabikári sa natieralo masielko a syr, rezala zeleninka, ukladala šunka či syr. V sobotu som už mala odozvu od rodičov, že deti pokračujú aj doma? Pozrite si naše kreatívne dielka.
... nakuknite s nami do školskej kuchynky.

Spracovali: vyučujúce z I. stupňa
"Soľ nad zlato"
Že využitie soli v živote je rôznorodé, sme sa presvedčili s prvákmi vrámci vyrábania slaného cesta v školskej kuchynke. Ako prvé sme všetci testovali chuť, ktorá nás odstrašila, preto bol účel práce splnený. Vyrobili sme hmotu, z ktorej sme vyrezali kvietok, nechali sme ju vyschnúť a o týždeň sme ho na výtvarnej výchove veselo vyfarbili. Domov si odnesieme pekné výrobky :-)
... nakuknite s nami do školskej kuchynky.

Spracovali: vyučujúce z I. stupňa
Škola v prírode
Začalo sa to tým, že sme dostali oznam o tom, že ideme do školy v prírode na Zemplínsku Šíravu. „Super!“, hovorím si, „moja 1. škola v prírode. A k tomu na Šírave! Lákavá ponuka!“ Stretli sme sa ráno pri našom kostole. Ponaskakovali sme do autobusov. Cesta netrvala dlho. Prišli sme pred hotel EUROBUS. Všetci boli nesmierne šťastný, že sme v cieli. Pani učiteľky potom čítali mená žiakov a čísla izieb. Keď sme sa vybalili, išli sme na obed. Bol výborný! Poobede sme ešte išli do Klokočova, kde sme mali sv. omšu s naším pánom kaplánom. V utorok sme boli na Vinianskom jazere, kde sme sa rozdelili: 1. a 2. ročník išiel ku potôčku bádať s biológmi a 3. a 4. ročník išiel na Viniansky hrad. Výstup bol síce náročný, ale všetci ho zvládli. V stredu sme boli na Morskom oku a Malom morskom oku. Dozvedeli sme sa , že Morské oko je chránené 5. stupňom ochrany. Vo štvrtok pršalo, ale nám to neprekážalo. Aj tak sme sa zabavili. Naše ochotné pani učiteľky nám pripravili rôzne súťaže. Večer sa vyhlasovali výhercovia. A nakoniec to najlepšie! Diskotéka! Bola vážne úžasná! Všetci sa bavili. V piatok sa nikto netešil, že ideme domov, veď škola v prírode bola tak super! Ale chýbali nám rodičia. Nakoniec sa ešte našiel malý program: výletná loď. Priviezli sme sa autobusom do prístavu. Vystúpili sme z autobusov a nastúpili na loď. Na lodi bolo super, len trochu zima. Keďsme sa vrátili naspäť do prístavu, nastúpili sme do autobusov, ktoré nás odviezli pred náš kostol. Tam sme sa pomaly rozišli. Len niektorí išli do školy na obed a do ŠKD. Táto škola v prírode bola naozaj super!

... nájdete sa v našom fotoalbume :-)

Spracovala: Tamarka Mocková zo 4.A
Ako sme vytvorili miniherbár
Krásne májové dni nám ponúkajú vychádzky do okolia školy. Tentokrát sme zbierali rastliny, ktoré sme poznali iba z knižky na hodinách prvouky: rebríček obyčajný, púpavu lekársku, kapsičku pastiersku, pŕhľavu dvojdomú a ružu šípovú. Našli sme všetky rastliny, okrem pŕhľavy. Kto by to bol povedal... V škole sme pomocou starých kníh rastliny vylisovali a o týždeň sme ich doplnili do herbára. Bol to pre všetkých veľký zážitok hrať sa na „mnícha Cypriána“. Možno z našich nadšených prvákov vyrastú raz botanici.
... nakuknite s nami do našich miniherbárov.

Spracovali: vyučujúce z I. stupňa
Cesta za pravdou
31.mája mali žiaci 8.A a 9.A možnosť spoznať obrazné divadlo s názvom Cesta za pravdou, ktoré si pripravili žiaci zo ZŠ Ľubotíc pod vedením Mgr. Baňasovej. Cez zastavenia krížovej cesty sa zamysleli nad problémami dnešnej doby ako je násilie, vojny či závislosti. Svojím vystúpením na nás zapôsobili a odovzdali tak posolstvo od mladých k mladým.
... priblížte si atmosféru cez našu fotogalériu.

Spracovala: Mgr. Hribľanová Ivana
Slávnosť Božieho tela a krvi
Dňa 26.5.2016 naša škola oslavovala slávnosť Božieho tela a krvi. Zúčastnili sme sa na slávnostnej sv. omši v kostole Božieho milosrdenstva. Na sv. omši sa zúčastnili aj žiaci z troch iných škôl: zo ZŠ Bernolákova, ZŠ Krásna nad Hornádom a zo ZŠ Ždaňa. Na sv. omši spieval školský zbor, v ktorom účinkovali deti z druhého stupňa, pod vedením pani učiteľky Šoltisovej a na organe hrala pani kantorka. Sv. omša bola veľmi hodnotná a obohatená krásnym spevom. Pán farár mal peknú kázeň s ponaučením: Aby sme sa snažili byť dobrí, pomáhať si navzájom a všímať si tých, čo sú smutní a snažili sa ich potešiť. Po sv. omši si každá trieda pripravila pohostenie pre tú istú triedu, ale z inej školy, na farskom dvore.
... pripájame aj fotogalériu.

Spracovala: Barborka Šoltisová (6.A)
Zaži deň stredoškoláka
25. mája 2016 sme pre žiakov 8. a 9. ročníka ZŠ pripravili "Deň stredoškoláka". Pre 27 prihlásených žiakov ZŠ bola pripravená výučba s iPadmi a tabletmi, v laboratóriách a odborných učebniach. Ráno ich všetkých privítala pani riaditeľka a ich "jednodenné" triedne učiteľky :-) v ich kmeňovej triede. Počas prestávok sa mohli pridať k ostatných gymnazistom v študentskej čajovni na chodbe gymnázia. Učivo v rozvrhu bolo prispôsobené úrovni žiakov základnej školy.
Reportáž z tohto dňa nájdete tu.
... a niekoľko fotografií z tohto naozaj zaujímavého dňa nájdete tu.

Spracovali: vyučujúci na gymnáziu
Deň matiek
Z príležitosti Dňa matiek potešili naši žiaci i tento rok svoje drahé mamky, ale aj babičky a krstné mamy zaujímavým program. Vyjadrili ním úctu za bezhraničnú lásku, obetavosť a starostlivosť, ktorou nás každodenne obdarúvajú. Na slávnostný program sa deti usilovne pripravovali a predviedli v ňom rozmanité zručnosti – herecké, recitátorské, tanečné či spevácke. Reportáž z celej akcie si môžete prečítať tu.

Fotoreportáž nájdete tu.
Spracovala: Mgr. Eva Jánošíková
Deň čistého KVP
Sobota, 30. apríla 2016 sa niesla na Sídlisku KVP v znamení čistoty a upratovania. Pán starosta A.Halenár, ktorému záleží na čistote nášho sídliska, pozval všetkých občanov do spoločného upratovania. Kedže nás jeho aktivita oslovila, zapojili sme sa aj my do skrášľovania okolia školy. Zišlo sa nás veru dosť....40 dospelých a početný kŕdeľ detí. Chytili sme štetce a farby, kosačky, metly, lopaty, k tomu sme si pustili dobrú hudbu a robota šla. Ako vraví klasik: "To sa robí, keď sa chce...." Areál školy sme vyčistili od odpadkov, pokosili trávu a zelenou farbou ponatierali plot. Popritom sme sa porozprávali a niektorí i zoznámili. Úžasný pohľad bol aj na deti, ktoré sa okolo nás tmolili a "pomáhali" :). Po práci sme si oddýchli v átriu školy, kde sme si ugrilovali mäsko a klobásky, zamlsali na buchtách školskej kuchyne a rozvíjali nápady, čo by sme kde- ešte mohli spraviť. Bola to príjemná sobota, s príjemnými ľuďmi. Ďakujem všetkým zúčastneným rodičom, ktorí si napriek povinnostiam našli čas a prišli, a tak pomohli zveľadiť prostredie, kde sa rozvíjajú naše deti.
... niekoľko momentov z dnešnej akcie nájdete tu.

Spracovali: RNDr. Adriana Bariová ,Ing. Lucia Palková (foto)
Futbal - 1.stupeň ZŠ
Štvrtok, 28.04.2016, patril všetkým malým i veľkým priaznivcom športu. Na ZŠ Starozagorskej sa konal futbalový turnaj žiakov 1.-4.ročníka ZŠ. Futbalového turnaja sa zúčastnilo šesť základných škôl zo sídliska KVP. Futbalisti si zmerali svoju kondíciu, rýchlosť a obratnosť. Nedali sa zahanbiť ani dievačatá, futbalistky, ktoré boli veľmi zdatné vo futbale. O spestrenie futbalového turnaja sa postarali aj dvaja profesionálni futbalisti, ktorí predviedli zopár futbalových kúskov a samotný freestyle. Naši futbalisti obdržali 4.miesto a pekné ceny, z ktorých sa tešili hlavne najmenší prváci. Chlapcom blahoželáme a prajeme aj naďalej čo najviac športových úspechov. Kuk do fotogalérie.

Spracovali: pani učiteľky z 1.stupňa
Návšteva planetária
Piatok 29. 4. 2016 bol pre tretiakov našej školy doslova hviezdny. Vybrali sme sa totiž pozorovať hviezdnu oblohu do neďalekého planetária v Centre voľného času Domino. Rozšírili sme si tak svoje obzory o mnohé zaujímavé veci a spoznali sme aj všelijaké súhvezdia. Exkurzia sa nám veľmi páčila a radi sa tam ešte niekedy vyberieme. Nahliadnite do našej fotogalérie.

Spracovali: pani učiteľky z 1.stupňa
Slávik Slovenska 2016 - 1. stupeň
A kedi ja pasla kačata,
jedno mi zaľezlo do blata...

Už 26. ročník v prednese ľudových piesní znel školou a ozýval sa v srdiečkach našich menších školákov a potešil aj nás. V prvej kategórii školského kola Slávik Slovenska 2016 spievalo 23 súťažiacich a veru porota sa musela rozhodnúť pre tých najlepších. Na treťom mieste sa umiestnila Justínka Takáčová z 1. A, druhé miesto má Julka Komárová z 3. A a prvé miesto obsadila Barborka Liptáková z 3. B. Srdečne gratulujeme! Všetkým súťažiacim však patrí potlesk a naša úcta, pretože uchovávať dedičstvo tak vzácne je nesmiernym pokladom.
Súťaž sa na našej škole konala 27. apríla 2016.
Kuk do fotogalérie.

Spracovali: pani učiteľky z 1.stupňa
Mladý záchranár CO
Dňa 27.4.2016 sa v priestoroch CVČ Domino uskutočnila celomestská súťaž Mladých záchranárov civilnej obrany. Cieľom súťaže bola príprava žiakov na riziká vyplývajúce z pôsobenia živelných pohrôm, havárií, katastrof, alebo teroristických útokov ako i precvičenie vedomostí o ochrane života a zdravia. Žiaci a absolvovali behom takmer dvojkilometrovú trať na ktorej riešili množstvo krízových situácií. Museli preukázať zručnosť v streľbe zo vzduchovky, hasení malého požiaru, orientácie v prírode pomocou mapy a buzoly, vedieť správne použiť ochrannú masku, zvládnuť prvú pomoc zranenému a mnoho iných teoretických vedomostí overovaných v testoch. V silnej konkurencii žiakov z 25 košických škôl, obsadili naši siedmaci : Júlia Korpesiová, Lívia Smereková a Patrik Body pod vedením kapitána Martina Roháča, skvelé 2.miesto. Žiakom ďakujeme za zodpovednú prípravu a výbornú reprezentáciu školy.
Fotogaléria z podujatia je umiestnená na facebooku.
Šot TV KOŠICE (rádio KOŠICE)

Spracovala: RNDr. Adriana Bariová, vedúca krúžku Mladý záchranár na škole
Slávik Slovenska 2016 - 2. stupeň
Dňa 25.4. sa na druhom stupni ZŠ uskutočnilo školské kolo speváckej súťaže ľudových piesní Slávik Slovenska. V príjemnej atmosfére naši žiaci podali kvalitné výkony a my sme si vypočuli piesne z rôznych regiónov Slovenska. Víťazom 2. kategórie sa stal Martin Hnát (5.A), 3. kategórie Alena Babjáková (8.A) a za ZUŠ Juraj Kráľ (5.A). Víťazom blahoželáme a držíme palce v obvodnom kole! Kuk do fotogalérie.

Spracovala: Mgr. Ľudmila Šoltisová
Zelený deň na 1.st. ZŠ
Dňa 19. 4.2016 sa naša celá škola ocitla v zelenom. Pri príležitosti dňa Zeme, ktorý je už tradične 22.apríla sa rozbehol aj projekt Selfie v zelenej farbe, kde jednotlivé triedy si urobili spoločné súťažné foto. No okrem fotiek sme mali aj veľa zaujímavých aktivít, kde sme vyrábali plagáty, sadili rôzne semienka do vlastnoručne ozdobených črepníkov, určovali bylinky, vyrábali FITzemeguľu, triedili odpad, vypĺňali pracovné listy, písali odkazy pre našu Zem a rozprávali sa, ako ju treba ochraňovať. No neostali sme iba pri slovách. Nelenili sme, vyzbrojili sa rukavicami a vrecami a čistili sme okolie našej školy od odpadkov. V ten deň bolo krásne a slnečno a radosť z dobre vykonanej roboty nás ešte dlho hriala na srdiečkach. Veď pozrite do našej fotogalérie.

Spracovali: pani učiteľky z 1.stupňa
Happy Earth Day na 2.st. ZŠ
Začiatkom apríla 2016 vyhlásila spoločnosť KOSIT súťaž „Selfie v zelenej farbe“, do ktorej sa zapojila aj naša základná škola. Pri príležitosti osláv svetového Dňa Zeme vznikali veselé zelené fotografie triednych kolektívov. Takto sme chceli ukázať, že aj našej škole záleží na prírode. Zelená farba oblečenia či módneho doplnku má symbolizovať záujem o ochranu prírody. Zároveň sa týmto spôsobom pripájame a chceme upozorniť na iniciatívu „Za čistejšie Košice“. Fotografie budú zverejnené na www.facebook.com/zacistejsiekosice. Vyhráva päť najpopulárnejších, ktoré budú mať najviac „zdieľaní“. Súťaž v zdieľaní fotiek bude prebiehať tri dni od ich zverejnenia, čo je od 26. do 28.04.2016 (vrátane prvého a posledného dňa).Vyzývame preto všetkých – žiakov, rodičov, učiteľov aj kamarátov, aby zabojovali o príležitosť získať finančnú odmenu na školské výlety do prírody pre vybranú triedu. Naším cieľom je, aby si čo najviac ľudí tento deň v kalendári pripomenulo a pochopilo, že je dôležité zachraňovať našu planétu. A tak členovia Environmentálneho krúžku zakúpili a umiestnili spolu osem košov na triedenie odpadu na chodby našej školy, aby bol Deň Zeme každý deň. Takže odteraz, papier a plasty separovane. Triedením odpadu chceme pomáhať nielen životnému prostrediu, ale v konečnom dôsledku aj našej škole a to po stránke zdravotnej, spoločenskej aj ekonomickej. Fotografie triednych kolektívov v zelenom si môžete pozrieť aj tu.

Spracovala: Mgr. Zdenka Krajňáková
IHRA 2016
Dňa 20.4.2016 sa Bruno Maťaš (6.A) zúčastnil informatickej súťaže iHra, kde získal ocenenie za najlepšiu počítačovú loptovú hru v kategórii základných škôl. Súťažil v kategórii, kde boli najmä žiaci deviateho ročníka. Diplom, poukážka do kníhkupectva a nová počítačová hra boli dobrým zadosťučinením za hodiny strávené za počítačom :-) Brunovi blahoželáme a nech sa mu darí v programovaní aj naďalej.
Link na foto zo súťaže.

Spracovala: Mgr. Ivana Hribľanová
Zápis do 1. ročníka prebiehal hladko...
Počas 8. a 9.apríla 2016 prebiehal slávnostný zápis do 1. triedy na ZŠ. Plný očakávania v „školskom trojuholníku“rodič- dieťa-pani učiteľka sme sa spoznali s novými kandidátmi na školu. Úspešnosť bola ocenená certifikátom o zvládnutí prvých úloh v školskych laviciach a malými pozornosťami, ktoré pripravili naši žiaci. Veríme, že sa so zrelými a šikovnými exškôlkármi na jeseň opäť stretneme.

Fotogaléria zo zápisu.

Spracovali: pani učiteľky z 1.stupňa
„Posledná večera“ – dramatizácia
V rámci prípravy detí na prvé sväté prijímanie a projektu čítania Biblie si žiaci 3. ročníka za pomoci niekoľkých štvrtákov a pani katechétky pripravili v piatok 8.4. dramatizáciu Poslednej večere Ježiša so svojimi učeníkmi. Na večeru prišli žiaci dobovo oblečení a podľa starožidovskej tradície konzumovali jedlá veľkonočnej Paschy (prispôsobené možnostiam slovenskej kuchyne): kuracie stehná ako pečeného baránka, zelený šalát ako horké byliny, maces ako nekvasený chlieb, vajíčko, strúhané jablká so škoricou vo forme tehly, ktorá pripomínala stavebné práce Izraelitov v Egypte. Ako „víno“ bola pripravená krásne perlivá červená vinea. Celá večera sa odohrávala podľa starožidovského scenára vrátane slovného textu a modlitieb, takže žiaci si reálne sprítomnili udalosť spred 2000 rokov, keď veľkonočnú večeru slávil Pán Ježiš so svojimi učeníkmi a počas nej ustanovil Sviatosť oltárnu. Okrem dramatizácie večere bol pre žiakov pripravený aj film Marcelino – chlieb a víno. Žiaci veľmi kladne ocenili tento projekt: „Mňa veľmi bavilo to, ako sme si všetko jedlo kolovali.“ (Ema 3.B.) „Bola to veľmi pekná spomienka na večeru s Ježišom. Veľmi sa mi páčil aj film. Bol o chlapcovi, ktorý nosil Pánovi Ježišovi chlieb a víno a rozprával sa s ním.“ (Tomáško 3.A.) „Bolo to super, ako sme si podávali kalich - pohár s vineou.“ (Danielka 3.B.) „Počas filmu sme jedli ďalšie maškrty.“ (Rastík 3.B.)
Ste zvedaví, ako to tam vyzeralo? Nakuknite do našej fotogalérie.

Spracovala: RNDr. Anna Kovaľová
Hviezdoslavov Kubín - školské kolo
Ako každý rok, aj teraz sme si pripomenuli významného slovenského básnika, dramatika, právnika a spisovateľa - Pavla Országa Hviezdoslava. V recitačnej súťaži sme si vypočuli poéziu a prózu, ktorú nám na jeho počesť recitovali naši žiaci. Tí najlepší boli ocenení, no víťazmi sa stali všetci, ktorí sa tejto súťaže zúčastnili. Ktovie, možno sa raz aj z nich stanú slávni spisovatelia. A nakuknite aj do našej fotogalérie.

Spracovali: pani učiteľky z 1.stupňa
Návšteva bábkového divadla, 16. 3. 2016
Nemáte radi hrášok? A čo tak niečo iné zelené zeleninkové? Hlavná hrdinka Katka s bratom Šimonom nám "pomohli zjesť" maminu hráškovú polievku uvarenú v hrnci na sporáku a z hrášku urobiť ozajstného kamaráta. Veselý klasický príbeh s Jankom Hraškom, či Andersenovu rozprávku s princeznou na hrášku a iných rozprávkových hrdinoch sme dopoludnia, so žiakmi prvého stupňa, uzreli v bábkovom divadle pod názvom Janko Hraško a iné hraškoviny. A nakuknite aj do našej fotogalérie.

Spracovali: pani učiteľky z 1.stupňa
Deň otvorených dverí na ZŠ
Ako to už na našej škole býva zvykom, aj tohto roku sa na prvom stupni konal Deň otvorených dverí. Pre budúcich školákov sme pripravili viacero zaujímavých atrakcií. V pekne nachystaných triedach ich čakalo ,,Interaktívne všeličo", kde si vyskúšali prácu s interaktívnou tabuľou. Nechýbali ani nevšedné športové aktivity, či veselé divadielko v podaní šikovných druhákov a tretiakov. Predškoláci svoju šikovnosť preukázali aj na tvorivých dielňach, kde si vytvorili mnoho pekných výrobkov. Zavítali taktiež do biologickej učebne, kde si mohli obzrieť zaujímavé pomôcky a čo to sa o nich dozvedieť. Veríme, že si z tohoto dňa odniesli mnoho pekných zážitkov a tešíme sa na ďalšie stretnutie! A nakuknite aj do našej fotogalérie.

Spracovali: pani učiteľky z 1.stupňa
Minivybíjaná 4.3.2016
"Zober loptu, nie drogy." Týmto heslom sa niesla piatková súťaž Minivybíjaná, žiakov 4. ročníka ZŠ, ktorí si zmerali sily so žiakmi zo ZŠ Požiarnickej a Súkromnej ZŠ Starozagorskej. Keďže to bolo ich prvé kolo v súťaži, nemali to veru ľahké. Súperi boli ostrieľanejší z predchádzajúceho kola. Napriek tomu sa našim malým športovcom podarilo zvíťaziť aspoň v jednom zápase a získať umiestnenie na 11. mieste v skupine o 10. a 12. miesto. Fotogalériu z finálového zápasu si môžete pozrieť na webovej stránke www.zoberloptu.sk. Žiakom blahoželáme a prajeme aj naďalej veľa športových zážitkov.

Spracovali: pani učiteľky z 1.stupňa
Boli sme na "lyžiarskom"
Od 8. - 12.2.2016 sa celá 7.A a niektorí ôsmaci zúčastnili lyžiarskeho výcviku. Vybrali sa do Tatier a urobili dobre :-) Kým na celom Slovensku pršalo, našim lyžiarom našťastie snežilo :-) Overte si to na vlastné oči v našom minifotoalbume!
Projekt EDUCATE SLOVAKIA
Od 2. - 5.februára 2016 prebiehal na našej škole projekt Educate Slovakia. Stážisti z Ázie, Ameriky prezentovali svoju kultúru, geografiu, aktivity v rámci hodín na gymnáziu a ZŠ. Začali sme v pondelok 1.2.2016, keď si žiaci na Slovensku užívali polročné prázdniny ale naša škola nezívala prázdnotou. Projekt Educate Slovakia sme totiž spolu s našimi angličtinárkami odštartovali netradične a to haluškami, pizzou a všetkými možnými športovými aktivitami v našej telocvični. Veríme, že sme našich stážistov, ktorí nám nasledujúcich 5 dní vyplnili angličtinou, dobre nakŕmili a zabavili. A teraz môžete nakuknúť do našej študentskej kuchyne.
Karneval na 2.stupni
Kto zavítal 4.februára dopoludnia na našu školu, mohol mať pocit, že u nás vypukla epidémia! Niektoré naše pani učiteľky (vrátane pani riaditeľky :-) chodili v lekárskom oblečení, s rúškami na ústach, ba aj fonendoskop či náplaste sa u nich našli. Od rána nám tak pripravili veselý deň, na ktorý sme sa všetci pripravovali a tešili už dlho. Poobede pre nás totiž deviataci pripravili zaujímavý karnevalový program, v ktorom si našlo miesto všetko ... od rôznych súťaží, cez "belgičák" až po vyhlásenie najlepších masiek. Nechýbala ani "Socha slobody", či "princezná" (kto to asi bol :-) , ktorá zvládla "belgický tanec" napriek 7 centimetrových opätkom! A toto sme my!
Telocvik na snehu
Keďže sídlisko KVP má toľko snehu ako Tatry, bol by hriech nevyužiť to :-) Naši prváci, športovo oblečení, vyzbrojení s lopármi, bobami a saňami sa vrámci hodín telesnej výchovy vyšantili na kopci za školou. Detský krik, smiech, hry v snehu, guľovačky... v zdravom tele, zdravý duch! Foto nájdete tu.

Spracovali: pani učiteľky z 1.stupňa
Karneval na 1.st. ZŠ
Karneval je obdobím zábavy pred nadchádzajúcim štyridsaťdňovým pôstom a dôležitú úlohu počas neho zohrávali rozličné masky a kostými, ktoré boli zárukou anonymity. Na niekoľko hodín sa pod nimi skryli žiaci z rozličných tried a takto sa „nikým nepoznaní“ venovali zábave, súťaženiu, tancovaniu a vyhodnocovaniu masiek. Aj keď predpríprava bola náročná, zahojilo ju hodovanie a veselenie sa počas dňa. Foto nájdete tu.

Spracovali: pani učiteľky z 1.stupňa
Burza hračiek
V decembri sme pripravili burzu hračiek, do ktorej si žiaci priniesli hračky, s ktorými sa už doma nehrajú a za symbolickú cenu ich predávali spolužiakom. Ďalší ročník vylepšíme, burza mala medzi deťmi veľký úspech a poskytla im znalosti, ktoré umožňujú porozumieť financiám a správne s nimi zachádzať. Foto nájdete tu.

Spracovali: pani učiteľky z 1.stupňa
Vianočná akadémia
Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na príprave vianočnej akadémie, do ktorej sa zapojili všetky zložky našej školy - MŠ, ZŠ, GYM a ZUŠ. Foto z tejto skutočne krásnej a vydarenej akcie nájdete tu.
Adventné aktivity
Počas adventu patria veľké prestávky tvorivým dielňam. Žiaci druhého stupňa majú možnosť vlastnoručne si vyrobiť menovky na darčeky, papierové tašky, dekoratívne predmety ako aj ďalšie výrobky. Fantázii dekorovania sa medze nekladú. Keďže vyrábame darčeky aj pod vianočný stromček, fotografie nebudeme zverejňovať :-)
"Dominikova vianočná pieseň"
2. decembra 2015 sa uskutočnila spevácka súťaž "Dominikova vianočná pieseň" na Cirkevnej základnej škole sv. Gorazda na sídlisku Ťahanovce. Naši žiaci Nina Kendrová, Barbora Liptáková a Marek Štefančin sa už po druhý krát zúčastnili tejto krásne speváckej súťaže – Dominikova vianočná pieseň. Spevom vianočných kolied i modernejších vianočných piesní sa popasovali s ostanými súťažiacimi. A opäť úspešne - Barbora a Marek obsadili 3. miesto v kategórii duet. Gratulujeme a tešíme sa z úspechu spolu s nimi! Foto nájdete tu.

Spracovali: pani učiteľky z 1.stupňa
Matematická súťaž Všetkovedko
Dňa 1. decembra sa v 2.B triede uskutočnil ďalší ročník matematickej súťaže žiakov 1. stupňa pod názvom Všetkovedko. Už zo samotného názvu vyplýva, že otázky boli zo všetkých oblastí, nielen z matematiky. Zúčastnilo sa ho 11 žiakov od prvákov až po štvrtákov. Na výsledky si ešte počkáme, ale už teraz všetkým srdečne blahoželáme!

Spracovali: pani učiteľky z 1.stupňa
3. miesto na floorbale
A opäť ďalší športový úspech! Včera 9.12.2015 boli naši piataci a šiestaci na floorbalovej súťaži, kde obsadili krásne 3. miesto. Srdečne im blahoželáme! A tu je náš víťazný tím!
Prišiel k nám Mikuláš
Košice sú veľké mesto, ale ani tento rok sv. Mikuláš neobišiel našu "Čordáčku"! Čertík a anjelom vyskúšali odvahu našich detí na 1. stupni. Čiernou sadzou zase označili líca tých najväčších nezbedníkov. Sladké prekvapenie však neobišlo ani jedného žiaka, ba dokonca aj učiteľský zbor si našiel v zborovni mikulášsky pozdrav. Atmosféru Vám priblížime, ako inak, našou fotogalériou.
Úspech na Gerbócovej literárnej Snine
V piatok 27.11.2015 sa uskutočnil 14. ročník medzinárodnej autorskej literárnej súťaže Gerbócova literárna Snina. Naša žiačka 7.ročníka Lucia Líšková sa umiestnila vo svojej kategórii na 1. mieste. Srdečne jej blahoželáme!
Fotozáznam zo súťaže nájdete tu.
Katarínska zábava
Katarína – to je na Slovensku ozaj slávne meno. Jej meniny neoslavuje totiž iba ten, kto toto meno nosí, ale všetci. A keď túto oslavu zorganizujú naši deviataci, tak je to nezabudnuteľná párty! Najstarší z druhého stupňa potešili ostatných žiakov očakávaním Milénia, keďže prítomných zaviedli do dňa osláv Silvestra roku 1999. Pod vydareným galavečerom sa podpísali najmä kvalitné výkony mladších žiakov počas ich vystúpení v rámci kultúrneho programu plného spevu, tanca či herectva, ktoré však režírovali deviataci. Tajomstvo prichádzajúceho Milénia zjavne motivovalo všetkých zatancovať si „ako nikdy v živote“, a tak bol parket na sklonku večera ozaj mokrý – hoci sa za touto udalosťou skrýva rozliate šampanské otvorené po polnočnom odpočítavaní.
Foto nájdete tu.

Spracovala: Mgr. Lucia Čirčová
Na Čordáčke sa tancovalo
20. november si rodičia a priatelia našich deviatakov spríjemnili podvečer slávnostným uvedením našich najstarších na tanečnom parkete. Pokochať sa mohli nielen róbami a smokingmi, podpätkami či účesmi, ale i tanečnými figúrami jedenástich spoločenských a latinsko-amerických tancov, ktoré sa deviataci naučili na jesennom tanečnom kurze prebiehajúcom priamo na našej škole pod záštitou tanečnej školy Petra Vidašiča. Naši žiaci počas tohto nevšedného večera vytancovali aj svojich rodičov, učiteľov či pani riaditeľku. O ich kvalitách nemožno zapochybovať najmä po tradičnom venčekovom tanci, v ktorom u prítomných dám uspeli hneď dvaja víťazi. Záver večera prítomným odľahčila spoločná hiphopová choreografia.
Foto nájdete tu.

Spracovala: Mgr. Lucia Čirčová
Turnaj "O pohár MČ vo florbale"
V stredu 11.11.2015 sa uskutočnil turnaj vo florbale pre žiakov 1.-4.ročníka ZŠ. Organizátorom turnaja bola Mestská časť Košice - Sídlisko KVP v spolupráci so ZŠ Drábova. Tohto turnaja sa zúčastnili aj naši desiati chlapci 2.-4.ročníka ZŠ. A, oplatilo sa! Chlapci svojou bojovnosťou, dravosťou a plným nasadením v hre sa umiestnili na 3. mieste. Získali krásny pohár, diplom a každý hráč obdržal medailu. Nechýbali ani sladké pochutiny. Všetkým hráčom blahoželáme a prajeme, aby takéto podobné športové úspechy zažívali čoraz častejšie.

Spracovala: Mgr. Jozefína Rohaľová
Deň jablka
Bolo raz jabĺčko krásne, malo líčka červené ... určite si pamätáte túto známu pesničku. My sme si ju pripomenuli v rámci Dňa jabĺk na našej škole. Všetci si doniesli krásne, šťavnaté a hlavne chutné jabĺčka. Spoločnými silami sme zvládali tieto aktivity: maľujeme a vyrábame jabĺčka, spievame o jabĺčkách, obohacujeme si poznatky o jabĺčkách a hráme sa na pekárov. Tieto aktivity nám pomáhali zdolávať naši najmenší predškoláci z MŠ. A veru, darilo sa im výborne! Samozrejme nechýbala aj súťaž o najkrajšie jabĺčko. Porotou nebol nik iný, ako samotní žiaci, ktorí rozhodli o NAJ jabĺčku. Všetkým školákom ba aj predškolákom ďakujeme za príjemné strávenie tohto dňa.

Spracovali: pani učiteľky z 1. stupňa

Foto z podujatia nájdete v našej fotogalérii.
Úspech v súťaži Lego
Vo štvrtok 22.10.2015 sa dvaja žiaci našej školy zúčastnili súťaže v Skladaní kociek z LEGA 2015 pod záštitou starostu Pereša Jozefa Karabina. Zo 40 súťažiacich v 2 kategóriách 6-8 rokov a 9-13 rokov uspeli obaja. Tomáško Talárovič (3.A) sa umiestnil na 2.mieste v kategórii 6-8 ročných a Bruno Maťaš (6.A) tiež na 2.mieste v kategórii 9-13 ročných. Obidvom chlapcom srdečne blahoželáme!

Spracovala: Ing. Lucia Palková

Foto z podujatia nájdete v našej fotogalérii.
Podpora polytechnickej výchovy na ZŠ
Zapojili sme sa do Národného projektu Štátneho inštitútu odborného vzdelávania: „Podpora polytechnickej výchovy na základných školách – nové formy prípravy žiakov ZŠ na povolanie“. So žiakmi sme si overili pripravený manuál na tému: „Nekupuj, šetri, vypestuj s nami“. Bol krásny, jesenný deň (19.10.2015). My, žiaci 7. A, pod vedením triednej učiteľky RNDr. Marty Vicenovej, sme si spravili nezvyčajnú hodinu. Sadili sme odrezky muškátov. Pani učiteľka doniesla množstvo téglikov, odrezky muškátov, prípravok na urýchlenie zakorenenia – Stimulax a zeminu. Stručne nám vysvetlila, ako máme postupovať. Do téglikov sme si dali zeminu, odrezok sme vložili do Stimulaxu, zasadili, utlačili a poliali. Nakoniec sa všetci pustili do práce, ktorá nám išla odruky. Zasadili sme 132 odrezkov. Teraz nám odrezky kvitnú a sme radi, že sa nám ujali. Zažili sme netradičnú hodinu, na ktorú určite nezabudneme a možno raz v budúcnosti túto skúsenosť využijeme.

Spracovali: Mirka a Miška, žiačky 7. A.

Foto z podujatia nájdete v našej fotogalérii.
Vystúpenie v Baške
Naši pätnásti šikovní žiaci predviedli svoj talent v nedeľu 18.10.2015 počas vystúpenia pre starých rodičov v obci Baška. Pod vedením našich tvorivých pani vychovávateliek žiaci zo srdca ukázali to, čo vedia. Zaspievali, zatancovali, zahrali na gitare a zahrali divadielko. Srdečne ďakujeme rodičom, ktorí ochotne súhlasili a obetovali svoje voľné nedeľné popoludnie.

Spracovala: Mgr. Ivana Hribľanová

Foto z podujatia nájdete v našej fotogalérii.
Číta celá rodina
Kniha sprevádza človeka od útleho detstva až po starobu. Stáva sa zdrojom informácií a zábavy, rozširuje poznanie človeka, rozvíja city, predstavivosť, fantáziu a je najlepším priateľom. Už staroveký mysliteľ Seneca povedal: „Kniha je základom poznania, učiteľom vekov, vládcom kráľovstva ducha.“ Jeho slová sú aktuálne aj v súčasnom pretechnizovanom svete, keď čoraz menej ľudí siaha po knihe. Aby to tak nebolo, záleží aj na učiteľoch, na pracovníkoch knižníc i na rodičoch. Existuje mnoho podujatí, projektov i akcií spojených s knihou a jej tvorcami. Naša Základná škola sv. Košických mučeníkov patrí medzi tie školy, ktorým problém čítania nie je ľahostajný. V piatok 16. 10. 2015 sa učitelia i žiaci zapojili do projektu Číta celá rodina. Čítanie bolo spojené so zábavnými aktivitami. Školu navštívil aj známy ilustrátor Martin Kellenberger. Žiaci s ním mali možnosť tvoriť svoje vlastné ilustrácie. Aj takýmto spôsobom sa snažíme vštepovať do detských sŕdc lásku a úctu ku knihe.

Spracovala: PaedDr. Helena Čižmárová

Foto z podujatia nájdete v našej fotogalérii.
Srdce plné zdravia
15. 10. 2015 sme v našej škole hostili zaujímavé podujatie Srdce plné zdravia. Pod týmto názvom sa v mesiaci október realizuje projekt organizovaný formou roadshow v 25 mestách na Slovensku. Naša škola bola jednou z piatich vybraných na východnom Slovensku a pre žiakov druhého stupňa bol vo štvrtok 15. októbra v dopoludňajších hodinách pripravený zaujímavý edukačný program. V priestoroch telocvične bol umiestnený nafukovací model 3D srdca, ktorého prehliadka vzbudila najväčší záujem. V odbornej prezentácii lekára sa žiaci dozvedeli o potrebe starostlivosti o vlastné srdce od raného veku, a zároveň o príznakoch kardiovaskulárnych ochorení a možnosti ich rýchleho rozpoznania a prvej pomoci. Ďalší program bol rozdelený do štyroch blokov. V prvom bloku poradkyňa zdravia vysvetlila, prečo je pitný režim dôležitý, koľko tekutín by mali deti denne vypiť, aké sú vhodné a nevhodné nápoje na pitie. Tretí blok bol venovaný zdraviu prospešnej výžive. Pre deti boli pripravené raňajkové ovocné smoothie, toasty s niekoľkými druhmi zeleninových nátierok a nadýchaný banánový koláč. Žiaci mohli ochutnať zdravšiu alternatívu vybraných jedál a diskutovať o problematike ohľadne zdravej výživy. Po príprave a ochutnávke jedál hľadali odpoveď na otázku „Prečo sa hýbať?“ a vyskúšali si svoju telesnú zdatnosť v pohybových aktivitách tretieho bloku. Následne niektorí prešli v rámci štvrtého bloku k vybraným telesným meraniam - krvného tlaku, pulzovej frekvencii, cholesterolu a BMI (váha, výška, obvod pásu). Náš projektový deň sa mimoriadne vydaril a poukázal na nové aktivizujúce spôsoby práce s mládežou o čom svedčia aj fotografie v našej fotogalérii.

Spracovala: Mgr. Zdenka Krajňáková
Návšteva jazdiarne na KVP
V jeden krásny jesenný štvrtok sme sa všetci žiaci 1. stupňa vybrali do jazdiarne na KVP. Trasu sme absolvovali pešo, i keď zazneli otázky:“ Aké číslo autobusu tam ide?“Po príchode nás už čakal pán sprievodca, ktorí nás informoval o celom zariadení jazdiarne, druhoch koníkov, ktoré sa tam nachádzajú, ako aj zložení stravy, ktorým sa živia a samozrejme spôsobe starostlivosti o nich. Potom nasledovala samotná prehliadka celého areálu. Odmenou pre zvieratká bolo kŕmenie -naše jablká a mrkvy, ktorými sme sa im poďakovali za pózovanie. Bol to pre nás nový zážitok, na ktorý tak skoro nezabudneme.

Spracovali: pani učiteľky z 1. stupňa
Imatrikulácia prváčikov, 29.9.2015
Na Čordákovej bolo divoko. Prvý mesiac v škole naši prváci ukončili už tradičným rituálom, pri ktorom ich medzi seba prijali najstarší žiaci. Deviataci tento rok imatrikuláciu prvákov poňali v duchu westernu, a tak sa prváčikovia borili Divokým Západom. Museli vypátrať banditov, jazdiť na koníkovi Pejkovi, správne hodiť podkovu, uhádnuť indiánsku hádanku našej šamanky. Až keď toto všetko zvládli, odmenil ich slávny náčelník Winnetou indiánskou čelenkou s pierkom za odvahu a jeho biely brat Old Shatterhand im pripol šerifskú hviezdu mučeníkov. Tak milí prváci, vitajte medzi nami, nech vás vaša odvaha neopustí! Určite sa pozrite do našej fotogalérie.

Spracovala: Mgr. Lucia Ondrejová, tr.učiteľka 9.A
Záchrana 2015, 17.9.2015
Pri príležitosti výročia záchranky zorganizovali košickí záchranári v centre mesta stanovištia s modelmi a profesionálnou inštruktážou prvej pomoci. Naši piataci a deviataci si vyskúšali podávanie prvej pomoci pri rôznych zraneniach, a to tak na figuríne dospelého ako aj na figuríne dieťaťa. Na záver sa deťom predviedli špeciálne vycvičené psy, ktoré sú neodlučiteľnou súčasťou pri pátracích akciách. Musíme naše deti pochváliť za ich pozornosť. Tak môžeme predpokladať, že v prípade potreby zdravotnej opatery, budeme v rukách našich mučeníkov v bezpečí.

Spracovala: Mgr. Lucia Ondrejová, tr.učiteľka 9.A
Sviatok patrónov školy na 1.stupni ZŠ"
Tak ako každý rok, aj dnes 7.septembra, sme si pripomenuli sviatok patrónov našej školy - svätých Košických mučeníkov. Pri svätej omši sme poďakovali Bohu za ich životy, za ich vzor a vyprosovali si ich pomoc a orodovanie. Naša oslava a náš sviatok sa týmto však neskončili. Pokračovali sme v škole, najskôr vo svojich triedach s pani učiteľkami a potom aj programom pri interaktívnej tabuli, kde sme sa z prezentácie dozvedeli niečo viac o ich živote. Aby sme preverili, či sme dobre počúvali, zahrali sme sa kvíz. Pracovali sme v skupinkách a potom si kvíz aj vyhodnotili. Deň nám ubehol veľmi rýchlo. Strávili sme ho spoločne. Svätí Košickí mučeníci, orodujte za nás!

Spracovali: pani učiteľky z 1. stupňa
Sviatok patrónov školy a "BE ACTIVE" pre 2.stupeň ZŠ
7. septembra, keď sa už iní "učia", my sme ešte oslavovali. V tento deň totiž má naša škola sviatok svojich patrónov, 3 Košických mučeníkov. Slávnostnou svätou omšou, radostným spevom i povzbudivým slovom Mgr. Petra Nováka sme odštartovali tento deň, ktorí pokračoval v radostnom duchu i v škole. Tam na nás už čakali deviataci s našimi pedagógmi, ktorí si pre nás pripravili rôzne športové súťaže v duchu "Be Active! 2015". Zapojili sa všetci, od piatakov až po deviatakov, na 3 hlavných stanovištiach. Sily sme si zmerali pri 4 ping-pongových stoloch, vo vytrvalostom skákaní cez švihadlo či behu cez všetky možné i nemožné prekážky v telocvični (drevenú kozu nevynímajúc :-) Ešteže nám tety kuchárky navarili, lebo pri tom všetkom nám poriadne žaby v bruchách škvŕkali. Ďakujeme p. učiteľovi Matejovi Gardošovi a ostatným, ktorí sa zapojili do príprav tohto určite aktívneho dňa. A od zajtra ... hor sa do učenia!
Brave kids vo Wroclavi
Od 21.6. - 13.7.2015 nás naše deti zo ZUŠ a gymnázia - Martin Vacula (8.A), Ema Rybárová (8.A), Barborka Šoltisová (6.A), Radka Štefančinová (8.A) a Miška Komarová (2.AG) reprezentovali na festivale Brave kids vo Wroclavi. Vydobili si rešpekt a veľké uznanie. Odohrali sme niekoľko predstavení vo Wroclavi a vo Waršave. Videli nás tiež tisícky ľudí v živom vysielaní poľskej televízie. Atmosféru podujatia si môžete priblížiť prostredníctvom fotogalérie na facebooku.

Školský rok 2014/2015

Záverečné vystúpenie žiakov I. stupňa a rozlúčka so štvrtákmi
Aby toho nebolo na posledné školské dni málo, pani učiteľky z I. stupňa spolu s ich žiakmi zostavili a pripravili záverečný koncoročný program, kde ste mohli vidieť a počuť anglické pesničky v podaní dievčat, slovenské ľudové piesne v podaní chlapcov, veselé tančeky našich tanečníc a divadielko o tom, aby sme si našli čas na lásku, modlitbu a Boha. Toto vystúpenie bolo zároveň aj rozlúčkou s našimi štvrtákmi, ktorí prechádzajú „o poschodie vyššie.“ Celé obdobie ich pôsobenia pripomínala powerpointová prezentácia. Držíme im palce v ďalšom štúdiu. Ďakujeme za početnú účasť rodičov, starých rodičov a priateľov školy, tešíme sa na ďalšie stretnutie a podporu.

Spracovali: p. učiteľky z 1.stupňa
Školský výlet na farme Zlatý hýľ
25.6. 2015 ukončil školský rok 2014/15 I. stupňa ZŠ na školskom výlete v Nováčanoch, presnejšie na biofarme Zlatý hýľ. Aj keď bolo veterno a chladno, nebola to prekážka pre našich žiačikov a na tento deň tak skoro nezabudneme, lebo sme si ho spestrili grilovačkou, naháňačkou, či „obzeračkou“ zvieratiek. Po náročných koncoročných dňoch nám to všetkým padlo vhod a bolo to malou odmenou za celoročnú prácu.

Spracovali: p. učiteľky z 1.stupňa
Exkurzia v Košickej záchranke
Dňa 19.6.2015 sa žiaci I. stupňa zúčastnili adrenalínovej akcie v Košickej záchranke. Privítal nás hlavný záchranár pán Mgr. Sýkora a spolu s tímom záchranárov nám predstavili celú záchranársku stanicu na Rastislavovej ulici.. Rozdelili sme sa družstiev podľa ročníkov a záchranári nám predviedli ich zaujímavé remeslo. Poskytovanie prvej pomoci v sanitkách aj na vlastnom tele našich odvážnych žiakov, či netradične postupy pri resuscitácii na figurínach. Zistili sme aké je vybavenie sanitky a či sú záchranári zvyknutí na prácu pri rýchlej jazde v sanitke, prípadne ako sa vedia vyrovnať s ťažkými prípadmi. Otázok bolo viac než dosť ale zachranári mali odpoveď na všetko. My sme im sľúbili, že im nakreslíme pekné obrázky. Tešíme sa na ďalšie stretnutie a ďakujeme.

Spracovali: p. učiteľky z 1.stupňa
Košice - Paríž - Londýn
Deň detí majú žiaci veľmi radi, zvyčajne ho oslávia nejakou dobrou maškrtou alebo čokoládou. Ale tento rok sa 13 našich žiakov rozhodlo osláviť tento svoj sviatok naozaj netradične. V autobuse smerom na západ. Prečo? Pretože sme sa vybrali na poznávací pobyt k naším západným susedom. Naša cesta začala v pondelok 1.6.2015 kedy sme spoločne aj s ďalšími žiakmi nasadli do autobusu. Cestou sme v Prešove pribrali tretiu školu a posledným pasažierom bola naša sprievodkyňa Lenka v Brne. Potom sme už dupli na plyn a smer Paríž. Tam sme si pozreli všetky atrakcie, ktoré nám núkali. Boli sme na Eiffelovej veži, plavili sme sa loďkou po Seine, popri katedrále Notre Dame, vyšli sme na vŕšok Montmartre a navštívili baziliku Sacré-Coeur. Naša cesta na druhý deň pokračovala v zámku Versailles a jeho záhradách a samozrejme sme nevynechali múzeum Louvre.

Tunelom popod kanál LaManche sme prešli do Anglicka, druhého cieľa našej cesty. V Londýne sme si vychutnali nádherný výhľad z najnovšej atrakcie lanovky cez rieku Temžu Emirates Air Line. Najväčším zážitkom pre naších žiakov bola návšteva múzea Harryho Pottera vo Watforde. Mali sme možnosť vidieť všetky ekvizity, kostýmy a „kúzelné“ veci, ktoré boli použité vo filmoch. Večer bol pre nás ďalším skvelým zážitkom pretože sme nocovali v anglických rodinách a mali sme možnosť na vlastnej koži okúsiť ich typickú stravu a dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií o ich živote. Druhý deň bol typický turistický, videli sme Big Ben hodiny, katedrálu Westminster Abbey aj zvnútra, Downing Street, Buckingham Palace a jeho záhrady v St. James parku a zakončili sme to nákupmi na Oxford Street. Unavení ale plní neuveriteľných zážitkov a emócií, s foťákmi naplnenými až po konečnú kapacitu sme zas sadli do autobusu a vydali sa na cestu späť do Košíc, kde sme došli 7.6.2015 skoro ráno. Dúfame že takýto skvelý výlet si zopakujeme aj na druhý rok. :-)

Spracovala: Mgr. Zuzana Ondovčínová
Brumkáčikov boľavý zub
Čo sa stalo v lese Brumkáčikovi? Kto boli Brumkáčikovi kamaráti? Čo všetko spolu zažili? Odpovede na tieto otázky nám ponúkli herci, ktorí nás navštívili vo štvrtok 4. júna a svojím krásnym vystúpením nás zoznámili s Brumkáčikom a aj jeho kamarátmi.

Spracovali: p. učiteľky z 1.stupňa
Rodinné popoludnie na Alejovej
Milí rodičia.
Ďakujeme Vám, že ste sa 1.6.2015 zúčastnili osláv Dňa detí v dopravno-športovom areáli na Alejovej. Ďakujeme za finančné dary, príspevky do tomboly, na odmeny deťom, kofolu, guláš. Rodičovskej rade, ktorá prispela na vstupné do areálu na Alejovej a podieľala sa na organizovaní a realizácii tejto akcie, za čo im patrí veľká vďaka. Naše poďakovanie patrí aj animátorom, gymnazistkám - maliarkam na tvár, všetkým deťom, ktoré vystupovali a tým, ktorí účinkujúcich pripravovali. Ďakujeme prítomným vyučujúcim, ktorí podporili akciu, aktívne sa jej zúčastnili alebo prispeli akoukoľvek formou.
A komu sme ešte nepoďakovali? No predsa našej akčnej dvojici, pani riaditeľke, RNDr.Adriane Bariovej, za prvotnú myšlienku, prípravu a zábavné moderovanie celej akcie, ktoré spolu s Mgr. Romanom Sorgerom, zástupcom pre ZUŠ, zvládli naozaj bravúrne. :-)

Tešíme sa, že sme spoločnými silami vytvorili nádherné spoločenstvo. Pevne veríme, že sa nám podarí pripraviť aj ďalšie podobné akcie s príjemnou atmosférou.

Fotografie z podujatia nájdete v našej fotogalérii.
Astronyx
V pondelok, na deň detí, sme lepšie spoznali prírodu, ktorá dokáže byť niekedy veľmi čarovná. Kedy bude pršať, kedy bude svietiť slniečko, čo sú to sopky, ako vznikli. Bolo to pre nás veľmi poučné a veľa sme sa naučili. sa nám podarí pripraviť aj ďalšie podobné akcie s príjemnou atmosférou.

Spracovali: p. učiteľky z 1.stupňa
Škola v prírode- Demänovská dolina, Nízke Tatry 25.-29.5.2015
A je to tu, ráno ako každé iné, a predsa úplne iné. Zbalené kufre, tašky, húfy detí, rodičov, učiteliek, stresy, slzy, úsmevy, posledné zamávanie z poschodového autobusu a jasný smer cesty- škola v prírode- Hotel Ostredok, Demänovská dolina. Cesta mala hladký priebeh, čo sa nedá povedať o adrenalínových dňoch v priebehu týždňa. Prvý upršaný deň v Nízkych Tatrách nám aj tak dovolil obdivovať okolie Vrbického plesa (najväčšie ľadovcové pleso v Níz. Tatrách) a zmapovať Tarzániu- lanový park postavený z rôznych lanových prekážok. Druhý deň bol plný súťaží, kvízov, odmien a večer bol ukončený sv. omšou s pátrom Adriánom. Tretí deň- hurá do Demänovskej jaskyne Slobody. Podzemie jaskyne nám ukázalo vodopády, jazierka a krásne kvapľové útvary. Popoludnie: východiskový bod: Jasná Biela púť - túra ku vyhliadkovej veži, pamätník J. Švermu a symbolický cintorín pre obete Nízkych Tatier. Deň sme ukončili ďakovnou sv. omšou. Štvrtok- túra: Tri vody. Trasa viedla od Vrbického plesa, popri Mikulášskej chate, okolo rekreačných objektov až k mostíku cez Zadnú vodu. Ďalej pokračoval výstup zalesnenou dlhou Zadnou poľanou. Po hodine a pol výstupu sme prišli k miestu, kde sa spájajú tri silné horské potoky - Tri vody 1 366 m n. m. Popoludnie: Tarzánia a hry na slniečku. Večer sme vyhodnotili bodovania izieb, stolov, zagratulovali oslávencom a rozdali všemožné ceny s certifikátmi o obsolvovaní školy v prírode. Sv. omšou sme poďakovali za dni plné zážitkov. Piatok: horské slnko nás vyprevádzalo z Liptova do Košíc. Fotky nájdete v našej fotogalérii.

Spracovali: p. učiteľky z 1.stupňa
World Challenge Day 2015
27.05.2015 sa naša škola zapojila do najväčšieho športového podujatia "Šport pre všetkých"- World Challenge Day 2015. Študenti nášho Gymnázia pod vedením pána učiteľa Gardoša pripravili pre žiakov Základnej školy prekážkovú dráhu, ktorá obsahovala rôzne zaujímavé aktivity. Žiaci sa poriadne zabavili, zašportovali si a prispeli tak k prospešnej veci. Vo fotogalérii si pozrite, ako nám to išlo.

Spracovali: p. učiteľky z 1.stupňa
Festival USE THE CITY – NAŠE SÍDLISKÁ
... prináša zásahy do verejného priestoru. Jednou z prvých intervencií je maľba srdca na schodisku Sídliska KVP pri fontáne, na ktorej pracovali skoro za každého počasia naši štvrtáci. Tvorcovia projektu chceli priniesť odkaz dobra a lásky na staré šedivé schodisko, preto vytvorili srdce. Druhé schodisko vyzdobili motívmi mora a rýb. Ďakujeme za výzvu, vyskúšať tvoriť na verejnom priestranstve a zároveň byť užitočnými a možno aj “hviezdami”. Posúďte sami.

Spracovali: p. učiteľky z 1.stupňa
Na návšteve "u susedov"
Dňa 18.5.2015 žiaci 4.A a 8.A navštívili Zš Janigova spolu s inými žiakmi zo škôl z nášho sídliska v rámci akcie Deň mlieka. Pozvanie prijala vedúca školstva mesta Košice, viceprimátor M. Petruško a mnohí významní hostia. Podstata tejto výchovnej akcie bola v myšlienke uprednostňovania mliečnej stravy do jedálnička žiakov. Jej výživová hodnota sa nedá porovnať s nezdravými fast foodmi a práve to si mohli žiaci otestovať v pripravených kvízoch, ktoré hodnotila odborná komisia. Nesmieme zabudnúť aj na druhotné využitie odpadu. Z tetra pakov sme mohli vidieť pekné výrobky, ktoré zhotovili žiaci aj pani kuchárka. Odmenou pre všetkých bola ochutnávka rôznorodých jedál, či preskúmenie sponzorských výrobkov z mliekarní. Ďakujeme susedom za pozvanie a tešíme sa na stretnutie o rok!

Kuk do fotogalérie.

Spracovali: p. učiteľky z 1.stupňa
Návšteva futbalistov MFK Košice
Vo štvrtok 14.mája nás navštívili v telocvični školy športovci. Ale nie hocijakí. Najlepšie špičky nášho mužského futbalového družstva -hráči MFK Košice. Manažér Roman Šimko, kapitán mužstva – Peter Šinglár a spolu s ním aj dvaja hráči: Tomáš Huk a Miroslav Viazanko. Všetci žiaci ,samozrejme aj dievčatá bez dychu počúvali o vzniku mužstva, o tréningoch a celkovej práci futbalistov. Najviac sa však tešili na samotný futbal, ktorý si mali možnosť vyskúšať. Veď takáto príležitosť sa nenaskytne každý deň. Samozrejme nás naši futbalisti nechali vyhrať 5:3.No v podstate nešlo o naše , či ich víťazstvo ale o nové zážitky, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.

Článok, ako aj fotografie z akcie, nájdete tu.

Spracovali p.učiteľky z 1.stupňa
Spevácka súťaž Slávik Slovenska 2015
Dňa 28. 4 2015 sa počas 4., 5. a 6. vyučovacej hodiny ozýval spev krásnych ľudových piesní po celej chodbe 1.stupňa. Konala sa totiž súťaž v speve ľudoviek, ktoré poznáme snáď už od svojich 4 rokov. Spievavali nám ich naše staré mamy, mamky a teraz sme boli na rade my- žiaci. Hitom tohtoročnej súťaže sa stali piesne „Ženilo sa motovidlo a pieseň U susedov , tam je topoľ“. Aj žiaci druhej kategórie mali svoju top pieseň. Potešilo nás , že tieto piesne spievame radi a každoročne sa do súťaže hlási veľa speváčok a najmä spevákov. No víťaz môže byť iba jeden. Nás budú na okresnom kole reprezentovať tieto žiačky: Barbora Liptáková z 2.B ,Miriam Halčišáková zo 6.A a Katarína Szalonnová z 9.A Držíme im spoločne palce, veď okresné kolo bude už 15.5.2015. Foto hľadajte v našej fotogalérii.

Spracovali: p. učiteľky z 1.stupňa
Deň Zeme 22.4.2015
Milí spolužiaci základnej školy a gymnázia. Včera sme si aktívne pripomenuli Deň Zeme viacerými aktivitami. Tešíme sa, že sme prispeli a pomohli nášmu kúsku Zeme. Krásne sme si zveľadili vstupný areál, upratali sme si celé okolie školy a veľké ihrisko. Žiaci prvého stupňa nám starším uľahčili prácu pozbieraním hrubého odpadu a venovali sa celý deň ochrane životného prostredia plnením rôznych aktivít na 3 stanovištiach. Ich ENVIRO MASKOTA si môžete prísť obzrieť na chodbu 1 stupňa. Žiaci 2. stupňa sa zapijili nasledovne: ôsmaci dôkladne pozametali a pozbierali smetie z výbehov pod triedami, urobili parkové úpravy ostrihaním kríkov pred budovou školy, siedmaci a deviataci zveľadili zadné schodisko a piataci okolie jedálne. Študenti gymnázia a šiestaci vyčistili veľké ihrisko od odpadu. Naďalej sa snažme a udržiavajme naše okolie čisté. Správajme sa ekologicky nielen na Deň Zeme, ale pamätajme na to každý deň.
Z celého srdca ďakujeme všetkým žiakom, učiteľom a organizátorom :-) Fotografie nájdete v našej fotogalérii.
22.4.2015 Deň Zeme na I. stupni
Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Naši žiaci majú možnosť dozvedieť sa o téme ochrany a zlepšovania životného prostredia počas celého školského roka, hlavne na prírodovedných predmetoch. Pomáhať životnému prostrediu sa dá jednoduchými spôsobmi– chránením rastlín, kladným vzťahom k zvieratám, dodržiavaním pravidiel správania sa v prírode a vo svojom okolí, šetrným správaním k prírodným zdrojom, či aktívnym podieľaním sa na zveľaďovaním životného prostredia školy a jej okolia. Deň Zeme sme si spestrili projektovým vyučovaním- zberom odpadkov v okolí školy, vysádzaním kvetov, kvízmi na interaktívnej tabuli a obrázkovým testovaním, výrobou maskota z odpadového materiálu, ktorý nám bude pripomínať tento ekologický sviatok Zeme každý deň. Projektové vyučovanie vyvrcholilo slávnostným odovzdaním Certifikátov za oddanú starostlivosť o Zem našim žiakom a udelením mena maskotovi ,,Enviráčik“. Fotografie nájdete v našej fotogalérii.

Spracovali: p. učiteľky z 1.stupňa
22.4.2015 Jarná burza kníh
Ďakujeme všetkým, ktorí sa 22.apríla aktívne zúčastnili Jarnej burzy kníh :-) Akcia bola sprievodným podujatím ku Dňu Zeme a zároveň každý, kto si na burze kúpil knihu, podporil svoju školu v pripravovanom skvalitnení internetového pripojenia na škole. Keďže sa akcia stretla s veľkým úspechom, už teraz sa môžete tešiť na jesennú burzu (v septembri 2015), na ktorú chystáme aj ďalšie prekvapenie :-) Príjemné jarné dni želajú všetkým organizátori akcie, študenti 2.AG. Fotografie nájdete v našej fotogalérii.
"Hravo ži zdravo"
Žiaci 5.ročníka ZŠ sa zapojili do zaujímavej súťaže o zdravom životnom štýle. S radosťou Vám oznamujeme, že naši piataci zvíťazili v súťaži O najlepšie video triedy medzi všetkými školami na Slovensku. Srdečne im blahoželáme!
Súťažné (i nesúťažné video) nájdete tu.

Nesúťažne si môžete tieto lekcie môžete vyskúšať aj vy, ak vám nie je zdravie ľahostajné :-) Otestujte sa, či žijete zdravo a uvidíte, že zvládnuť sa to dá hravo!
Podrobné informácie nájdete na webstránke www.hravozizdravo.sk
Florbal 1.4.2015 - výsledky
Prvý apríl vyšiel na posledný deň pred prázdninami, a tak sme sa rozhodli, že bude netradičný. Aj sme sa učili, aj sme sa na chvíľku stíšili a šli na krížovú cestu do kostola a nakoniec sme zvládli aj celoškolský florbalový turnaj. Výsledky si môžete pozrieť tu.
Exkurzia v planetáriu 25.3.2015
V tretí marcový piatok, čiže v deň jarnej rovnodennosti sme sa stali svedkami čiastočného zatmenia Slnka. Žiaci ho mohli sledovať online na interaktívnej tabuli. Podobné netradičné a nepredstaviteľné úkazy v Slnečnej sústave videli naši žiaci 3. a 4. ročníka ZŠ na exkurzii v planetáriu CVČ Domino. O usporiadaní slnečnej sústavy s vybuchujúcim Slnkom v centre, jeho 8 planétach a ich mesiacoch, obežniciach Slnka, ktoré sú menšie ako trpasličie planéty- planétky, kométy, meteoroidy, prach a plyn sme mohli zažiť na projekcii v planetarium. Nechýbal ani pohľad na Zem, ako si ju ľudia predstavovali kedysi, pohľad na letnú a zimnú oblohu plnú hviezd, či vízie astronómov v spolupráci so sondami. Takže nechajme sa prekvapiť, čo uvidíme nabudúce!

Spracovali: p. učiteľky z 1.stupňa
Matematický klokan - súťaž
Dňa 23.marca nastal veľký deň, kedy sa aj naši žiaci od prvého až po šiesty ročník ZŠ zapojili do matematickej súťaže s názvom „Matematický klokan. Súťaž Matematický klokan vznikla v roku 1991 vo Francúzsku. Tvorcovia jej dali názov po austrálskom národnom zvieratku, lebo sa inšpirovali podobnou súťažou, ktorá vznikla v Austrálii. Asociácia KSF – Kangourou sans frontiéres (Klokan bez hraníc), ktorá je oficiálnym usporiadateľom tejto medzinárodnej súťaže, združuje už viac ako 50 krajín z Európy, Ázie, Ameriky, a dokonca aj z Afriky. Matematický klokan sa stal najväčšou matematickou súťažou na svete. V marci 2014 sa do nej zapojilo 6,4 milióna žiakov z 56 krajín. A ako sa darilo zúčastneným? To sa dozviete na www.matematickyklokan.sk po 15.apríli 2015.Držme im spoločne palce.

Spracovali: p. učiteľky z 1.stupňa
Prvý riaditeľ košickej ZOO - beseda
23.3.2015 – tento deň nás opäť navštívil Ing. Karol Seman, Csc, prvý riaditeľ košickej ZOO. Tentokrát si pre našich žiakov I.stupňa pripravil zaujímavú besedu o kamzíkoch, ktorých domovom sú naše Tatry. Deťom sa beseda veľmi páčila, čo prejavili množstvom zaujímavých, niekedy aj vtipných otázok. Beseda ubehla veľmi rýchlo a naši žiaci sa už teraz tešia na opätovné stretnutie. Za ich aktivitu a záujem boli Ing. Semanom deti odmenené krásnou pohľadnicou ako aj drobnými darčekovými predmetmi. Fotografie z besedy hľadajte v našej fotogalérii.

Spracovali: p. učiteľky z 1.stupňa
Zdraví prváci
V rámci prírodovedy si prváci vyskúšali zdravú stravu. Zistili, ako chutí nielen ovocie, ale aj zelenina. Prišli aj na to, že oveľa viac chutí, keď si ju pripravia sami. A naozaj skoro všetkým chutilo. :) Pozrite si našu fotogalériu!

Spracovala: Mgr. Katarína Mihová, sr. Abiela
Hviezdoslavov Kubín - školské kolo
Dňa 11.3 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Aj tento rok sme boli milo prekvapení žiackymi recitačnými výkonmi. Súťažiaci nás výberom textov a tiež ich prednesom ohúrili a veselo naladili. Do okresného kola postúpil Marek Štefančin z 3.A v prednese prózy a David Halčišák z 2.A v prednese poézie. Ďakujeme všetkým súťažiacim a tešíme sa čo si pre nás pripravia opäť o rok. Fotografie nájdete v našej fotogalérii.

Spracovala: Mgr. Daniela Mihaľová
Exkurzia: Regióny Slovenska- Šariš, Prešov
Streda, 18.3.2015, bola výletným dňom aj pre 3. a 4. ročník ZŠ. Z vlastivedy vieme, že Prešov je krajské mesto ležiace v Prešovskom kraji a počtom obyvateľov je tretie najväčšie mesto na Slovensku. Našou 1. zastávkou bol Inštitút milosrdných sestier Svätého kríža. Tie nás sprevádzali po Hostiarni- výrobni hostií, jedinej na Slovensku, a tak sme mali možnosť vidieť, ako sa pečie nekvasený chlieb, ako sa vyrezávajú malé a veľké hostie, v akom prostredí sa skladujú, kontrolujú, balia a pripravujú na export po Slovensku. 2. zastávkou bola 500 ročná Konkatedrála sv. Mikuláša (do r. 2008 Dóm sv. Mikuláša), ktorá je jedným z najstarších a najvýznamnejších kostolov na Slovensku. Na hlavnom oltári sme videli gotické plastiky anjelov zo začiatku 16. storočia pochádzajúce z dielne Majstra Pavla z Levoče. Prestávku sme si spravili v cukrárni, kde si žiaci trénovali objednávanie zákuskov a nealka. 3. zastávkou bolo Divadlo Jonáša Záborského, ktorým nás sprevádzal javiskový majster pán Vladimír Seman. Opísal nám celé prostredie divadla od suterénu až po najvyššie javisko a popýšil sa jeho rozmermi, či rôznorodými kulisami a kostýmami napr. k muzikálu Sherlock Holmes či k rozprávke Snehová kráľovná. 4. zastávka Gréckokatolícky Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa. Tu sa nachádzajú relikvie blažených Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopka, verná kópia Turínskeho plátna, a relikvia svätého Kríža. Záver exkurzie- nákup suvenírov a šťastný odchod domov... Foto, už tradične, nájdete v našej fotogalérii.

Spracovali: Vyučujúce z I. stupňa
Exkurzia na farme
V stredu 18.3.2015 sa naši prváci a druháci ZŠ zúčastnili exkurzie na farme Zlatý Hýľ v obci Nováčany. Krásne slnečné predpoludnie strávili medzi zvieratkami, ktoré nakŕmili aj dobrotami. Zajazdili si na koníkoch, vyšantili sa na preliezkach a hojdačkách. Týmto chceme poďakovať rodine Pavlíkovej za príjemne strávený deň na ich farme. Fotky z exkurzie nájdete v našej fotogalérii.

Spracovala: Mgr. Jožka Rohaľová
Košice Star 2015
Barborka Šoltisová, žiačka 5.A, vyhrala 1.miesto v súťaži Košice Star. Finále súťaže sa uskutočnilo 20.2.2015 v CVČ na Popradskej ulici. Porota ocenila Barborkino sebavedomé a milé vystupovanie, výber piesne a aj jej hudobný doprovod, ktorý tvorili naši žiaci, bratia Szalonovci - Tibor (8.A) na akordeóne a Gabo(6.A)na husliach. Blahoželáme!
Karneval na I.a II. stupni ZŠ 10.2.2015
V koprodukcii ZŠ a Haliganda sme pre žiakov primárneho vzdelávania pripravili veselý fašiangový karneval, spojený so žiackym a učiteľským tancom, skákacím hradom, diskotékou, športovými aktivitami či divadielkom. V závere akcie boli vyhodnotené najkreatívnejšie masky za každú triedu. Každoročne uprednostníme hlavne tie, ktoré ste vyrobili sami doma. Keďže niekedy je to ťažké, tak všetci žiaci v kostýmoch boli odmenení diplomom. Pekné momentky z akcie nájdete v našej fotogalérii. A veríme, že fotky vašich ratolestí sú už aj u Vás doma :-)

Spracovali: p. učiteľky z I. stupňa
Fašiangový tanečný večierok 9.A
Príjemné spomienky na krásnu udalosť v nás zanechal program, ktorý si pripravili na záver tanečného kurzu žiaci 9.A. Waltz, Valčík, Tango, Cha-cha, Rumba, Jive i naša známa polka :-) naši deviataci ukázali, že tancovať vedia a učiť sa tancovať tiež :-) Ďakujeme pani učiteľke Mgr. Ľudke Šoltisovej, triednej učiteľke deviatakov, ktorá mala výborný nápad. A tiež deviatakom, že prekonali trému a aj seba samých :-) Foto nájdete v našej fotogalérii (ďalšie pribudnú neskôr ...)
Zahraniční stážisti na škole
V dňoch 1.-15.2.2015 pôsobili na našej škole zahraniční stážisti z Európy, Ázie, Latinskej Ameriky v rámci projektu Educate Slovakia. Ubytovaní boli v rodinách našich žiakov. Počas tohto týždňa aktívne participovali na vyučovacích hodinách a predstavili zvyky, tradície a kultúru svojich krajín. So žiakmi komunikovali na aktuálne témy v anglickom jazyku. Záverečné hodiny, ktoré si pripravili naši žiaci pre nich, sa niesli v duchu našich tradícií a zvykov. Chutili im halušky i pirohy :-) , pookriali pri našich ľudových piesňach. Veríme, že dobrý pocit z týchto stretnutí, je vzájomný. Ďakujeme našim angličtinárkam Mgr. Zuzke Ondovčinovej, Mgr. Ľudke Šoltisovej a Mgr. Monike Dzurdženikovej, za organizáciu akcie, ako aj všetkým žiakom, ktorí počas týždňa aktívne pomáhali.
"Hravo a zdravo" s 2.A a 2.B
Dnes mali druháci v školskej kuchynke veselú hodinu. Veselí boli nielen oni, ale aj ich zeleninové chlebíky, ktoré si sami pripravili.... lebo... "Ovocie aj zeleninka, na tanieri mi nechýba. Uhorky či paradajky, pridám trochu zeleninky. Chlebík mi hneď lepšie chutil, keď som sa pri ňom nenudil." Foto hľadajte v našej fotogalérii :-)

Spracovali: p. učiteľky z I. stupňa
1. polrok v 1.A a 1.B
Dnes sa prváci obzvlášť tešili na poslednú hodinu. Prvýkrát dostali vysvedčenie - pochvalný list za snahu, prípravu, správanie sa, prácu, spoluprácu na vyučovaní. Skladáme pred nimi klobúk, veď pred pár mesiacmi ešte nevedeli ani čítať, ani písať. Držíme im palce, aby sa im aj naďalej darilo a mali chuť učiť sa.
Úspešný 1. polrok v 1.A a 1.B - 1.st.ZŠ - KLIK!

Spracovali: p. učiteľky z I. stupňa
Súťaž Dance City - 1.st.ZŠ
27.januára sa naši tanečníci z tanečného krúžku zúčastnili súťaže Dance City. Tá sa konala v CVČ Domino. Tvrdý tréning a príprava kostýmov stáli za to. Stačilo len zahrať na tú správnu nôtu a Snow party sa mohla začať. Vytancovali sme si 1. miesto. Radosť a nadšenie deti ani na chvíľu neskrývali. Okrem prvého miesta sme si však odniesli aj veľa umeleckých zážitkov a chuti tancovať.

Foto z podujatia.
Spracovali: p. učiteľky z I. stupňa
Lyžiarsky výcvik - 2.st.ZŠ
V dňoch 19. 1. - 23. 1. 2014 sa niekoľko žiakov 2.stupňa, spolu s gymnazistami, zúčastnili lyžiarskeho kurzu v Hnilčíku. Hneď v prvý deň sa žiaci rozdelili do skupín podľa úrovne lyžiarskej zdatnosti. Po celých 5 dní sa im venovali učitelia, ktorí dosiahli cieľ kurzu - "nelyžiarov" naučili lyžovať sa a "lyžiarom" pomohli zlepšiť techniku. Vyvrcholením výcviku boli preteky žiakov v slalome. O tom, že lyžiarsky kurz bol vydarený a lyžovačka bola skvelá, sa môžete presvedčiť, keď si pozriete našu fotogalériu.

Foto nájdete tu.
Zápis do 1. ročníka ZŠ pre školský rok 2015/16
Ďakujeme všetkým rodičom a ich ratolestiam za dôveru, ktorú nám prejavili počas zápisu pre nový školský rok. Tešíme sa na našich budúcich prváčikov a prajeme im, aby prvé školské dni boli pre nich príjemným zážitkom. Ak sa budú na školu tešiť oni, budú sa tešiť zo svojho prváka aj jeho rodičia, a preto nezabudnite vzbudiť u svojho dieťaťa pozitívnu zvedavosť na všetko, čo ho v škole čaká. Dúfame a pevne veríme, že sa nám, pedagógom, podarí vtiahnuť vás rodičov, priamo do diania v škole, do zdieľania spoločných radostí, do riešenia spoločných problémov vo výchove a vzdelávaní vašich detí, do ozajstnej spolupráce v prospech detí.
Fotografie nájdete v našej fotogalérii.
Spracovali: Vyučujúce z I. stupňa
Zimné radovánky 1. a 2. ročníka
Hneď ako sme nastúpili do školy po zimných prázdninách, nenechal sneh na seba dlho čakať. Počas prázdnin sme si ho veľa neužili. Tak sme sa hneď na druhý deň vybrali skontrolovať, či sa dá na ňom aj sánkovať. A pravdaže sa dalo. Vytiahli sme sánky, boby, klzáky. Snehuliakov sme ešte nemohli robiť, ale veríme, že tí si na nás ešte počkajú.
Spracovali: p. učiteľky z I. stupňa

Fotografie nájdete v našej fotogalérii.
Vianočné vystúpenie v Domove dôchodcov
Na Vianoce výber úsmev a rozdaj ho všetkým, na Vianoce výber lásku, každému daj trochu... Práve takýto úsmev a lásku vniesli naši druháci ZŠ s tromi výbornými hudobníkmi zo 6.A triedy medzi starkých v Domove dôchodcov. Štvrtok, 18.12.2015 im spoločne pripomenuli blížiaci sa čas Vianoc peknými básničkami o zime, veselým tancom snehových vločiek a vianočnými koledami. Babky netajili ich obdiv a úspech úprimným úsmevom na tvári a velikánskym potleskom. Na oplátku darovali deťom vlastnoručne vyrobené záložky do knihy. A čo sme si popriali na záver? Aby láska a úsmev na tvári nezovšednel nikomu ani v novom roku.
Spracovali: p. učiteľky z I. stupňa

Fotografie nájdete v našej fotogalérii.
Vianočná akadémia
17.12.2014 sa v priestoroch našej školy uskutočnil adventný program žiakov materskej školy, základnej školy, gymnázia i základnej umeleckej školy. V predvianočnej atmosfére, s vôňou medovníkov, či riaditeľského punču sme sa stretli ako jedna veľká rodina, aby sme sa vzájomne obohatili. Ďakujeme všetkým, ktorí toto nádherné stretnutie pripravili!
Foto z akcie.
“Dominikova vianočná pieseň“
Dňa 3.12. 2014 sa naši dvaja žiaci –Barbora Liptáková (2.B) a Marek Štefančin (3.A) zúčastnili 1.ročníka speváckej súťaže „Dominikova vianočná pieseň“, ktorú organizovala grécko- katolícka ZŠ na Juhoslovanskej ulici v Košiciach. Súťažilo sa v 2.kategóriách 1.-2 roč, 3.-4.roč.v speve 2 vianočných piesní- kolied. Našim súťažiacim prialo šťastie a obaja sa umiestnili. Barborka získala 1.miesto a Marek 3.miesto. Obom srdečne blahoželáme a veríme, že aj budúci rok budú reprezentovať našu školu ako slávici -speváci.
Spracovali: p. učiteľky z I. stupňa

Fotografie nájdete v našej fotogalérii.
Celoslovenská matematická súťaž pre žiakov 2.-5 roč. “Všetkovedko“
Celoslovenská matematická súťaž pre žiakov 2.-5 roč.“Všetkovedko“ 2.12. 2014 sa na celom Slovensku, každý vo svojej škole, ktorú navštevuje , mohol po prihlásení sa zúčastniť súťaže „Všetkovedko“. Už zo samotného názvu vyplýva, že obsahovala úlohy z každého rožku trošku. V našej škole sa do súťaže zapojilo 11 žiakov. Výsledky si zúčastnení žiaci môžu pozrieť na web.stránke:www.Vsetkovedko.sk.
Spracovali: p. učiteľky z I. stupňa

Fotografie nájdete v našej fotogalérii.
Ako trávime adventný čas ...
Počas Adventu nám z chodieb "zmizol" ping-pongový stôl a my (žiaci 2.stupňa ZŠ) sme rozmýšľali, ako to prežijeme(bez ping-pongu). A keďže naši učitelia rozmýšľali podobne(aby sme nič nevyviedli a naozaj ten čas do vianočných prázdnin aj prežili v zdraví :-) vymysleli nám tvorivé dielne. Počas veľkých prestávok sme strihali, lepili, viazali a vyrábali veľmi zaujímavé a milé vecičky. Žiaci 8.A sa pustili do vianočnej výzdoby a skutočne originálne vyzdobili svoju triedu (vrátane 2 m vysokého vianočného stromčeka :-) Z triedy 5.A sa zas niesli zvuky rôznych hudobných nástrojov a príjemná melódia vianočných kolied (nácvik na predstavenie :-) Rozhodne to nebol čas na nudu a celkom neúmyselne sme tak vytvorili jedno krásne spoločenstvo.

Nakuknite do našej fotogalérie.
Beseda so spisovateľkou Andreou Gregušovou (12.12.2014)
V tento adventný čas nás navštívila pani učiteľka slovenčiny a hudby, ktorá píše knihy pre deti a príspevky do časopisu Rebrík. Medzi jej najznámejšie knižné diela patria Červík Ervín či Operácia Orech a iné dedkoviny. Priebeh besedy bol veľmi veselý, lebo sme sa rozprávali o veselých príbehoch zo spomínaných kníh, pani knihovníčka nám pripravila kvízy, či súťaž v jedení jablka. „Riešili“ sme aj školské povinnosti, ktoré nás zaťažujú ako napr. vybrané slová alebo spodobovanie a ako sa im môžme v budúcnosti vyhnúť. Naši žiaci sa povypytovali všetko možné a veľa sa dozvedeli. Pani spisovateľka nám predstavila najnovšiu knižku Marína a povaľači, v ktorej nechýbajú opäť vtipné príbehy tentokrát o pavúkoch, ktoré si mysleli, že si „vycvičili „ dievčatko. Hlbokým zážitkom bolo spievanie koledy o pastuškoch z rodného kraja pani spisovateľky a potom aj jej syna prváka. Našim darom za peknú besedu boli vianočné koledy v podaní piatakov, vinš od Bianky z 3.A a pekné obrázky od štvrtákov. Tešíme sa na ďalšie stretnutie.

Fotografie nájdete v fotogalérii.
Spracovali: p. učiteľky z I. stupňa
Deň otvorených dverí na 1.stupni ZŠ
Aj tento rok sa v jeden decembrový deň, konkrétne 11.12., konal na našej škole "Deň otvorených dverí". Dvere sa otvárali pre zvedavých predškolákov, ktorí nás v doprovode rodičov poctili svojou návštevou. Čakalo tu na nich mnoho pekných aktivít. Naši žiaci im predviedli hudobnú rozprávku o Snehulienke. Za ďalšími dverami si predškoláci vyskúšali "interaktívne všeličo".Páčila sa im hra na malých vedcov a svoju kreativitu a šikovnosť predviedli pri vytváraní rôznych výrobkov na tvorivých dielňach. Ďakujeme im za návštevu a tešíme sa na ďalšie stretnutie! A že neviete čo je "interaktívne všeličo"? Príďte sa pozrieť aj VY!

Priblížte si atmosféru z DOD navštívením našej fotogalérie.
Spracovali: p. učiteľky z I. stupňa
Dom ľudového tanca
V pondelok 8.12.2014 na Slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie sa žiaci 1.stupňa ZŠ vybrali na výchovný koncert do Domu ľudového tanca. Tam už na nás čakali milé pani učiteľky, ktoré nás sprevádzali po celý čas. V skupinkách sme prechádzali tromi sekciami, v ktorých sme sa všeličo dozvedeli o ľudových krojoch (nie len z nášho regiónu), mnohí spoznali doteraz nepoznané ľudové nástroje ako fujara, flauta, gajdy a všetko sme to zavŕšili ľudovým tancom, pri ktorom sme sa naučili rôzne tanečné kroky. A veru, viacerým ten folklór išiel ako po masle!

Fotografie nájdete vnašej fotogalérii.
Spracovali: p. učiteľky z I. stupňa
Na sv. Mikuláša, neučí sa, neskúša sa ...
Ani tento rok neobišiel sv.Mikuláš našu školu! A neprišiel sám. S čertom a anjelom vyskúšal deti, zistil,ako kto poslúchal a svojimi sladkými darčekmi vyčaril úsmev na všetkých tváričkách :-)

Pozrite si našu fotogalériu!
Spracovali: p. učiteľky z I. stupňa
Prvácka prírodoveda v praxi
Jednou z tém našej prírodovedy sú pevné, kvapalné, plynné látky. Prakticky sme si to ukázali a vyskúšali v školskej kuchynke pre žiakov, kde sme z vody robili ľad (skôr mraznička ako my :) ), z ľadu znova vodu. Varom sme z vody urobili paru a z pary zasa vodu. Nie je nad praktickú ukážku.

Foto z aktivity.
Spracovali: p. učiteľky z I. stupňa
Gerbócova literárna Snina 2014
V piatok 28. 11. 2014 sa v priestoroch kaštieľa v Snine uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov 13. ročníka celoslovenskej súťaže Gerbócova literárna Snina. Hodnotená a prezentovaná bola poézia aj próza z pera mladých, ale aj starších literárnych talentov. To všetko bolo podfarbené podmanivými hudobnými vystúpeniami v podaní mladých umelcov zo Základnej umeleckej školy v Snine. Prvenstvo v 2. kategórii próza patrilo našej žiačke Michaele Müllerovej(6. A). Srdečne blahoželáme. Hodnotenie autorky porotou: Príbeh je osnovaný na známom a v poézii aj v próze často využívanom princípe jazykovej hry; autorka však dokázala vystavať na krátkej ploche vtipný sujetový konflikt a dotiahnuť ho do rovnako vtipnej pointy, postavenej na nápade s diakritickými a interpunkčnými znamienkami. Drobnej próze teda nechýba schopnosť vystavať mikropríbeh (čo v danom veku nie je samozrejmosťou).
Projekt Domestos
Žiaci 1.stupňa ZŠ sa zapojili do projektu "DOMESTOS PRE ŠKOLY". Súťaž trvala od 15.9. - 16.11.2014. S radosťou oznamujeme, že naša škola sa stala jednou z víťazných škôl a získala tak čistiace prostriedky na celý rok zdarma! Ďakujeme všetkým, ktorí ste svojím hlasovaním za projekty našich detí, pomohli zvíťaziť aj našej škole.
Katarínska (retro) zábava
V tradičnom čase, no v netradičnom duchu (i odeve :-) sa niesla tohtoročná katarínska zábava, ktorú pripravili deviataci pre všetkých žiakov 2.stupňa. Bohatá (a mimoriadne veselá) bola i tohtoročná tombola. Všetci, ktorí sme prijali pozvanie, výborne sme sa zabavili a už sa tešíme na najbližšiu, tú fašiangovú veselicu :-)

Fotogaléria (trošku rozmazaná ale predsa :-)
Beseda s prvým riaditeľom ZOO Košice-Kavečany na I. stupni
V dnešný deň sme my, tretiaci a štvrtáci hostili pána Ing. Karola Semana,CSc., prvého riaditeľa najväčšej slovenskej ZOO v Kavečanoch. Priblížil nám ako ZOO vznikla, akým historickým vývojom do dnešných čias prešla a zároveň žiakov oslovil, aby zmapovali situáciu u nich doma, či sa niekto z ich rodiny nezapojil do budovania zoologickej záhrady a neposkytol by historické foto z 80tych rokov, ktoré by slúžilo ako cenná spomienka pre budúce generácie. Nezabudnuteľným zážitkom bolo video o piatich medvedíkoch. Ide totiž o unikát, aby medvedica vrhla pätorčatá a navyše, aby všetky prežili. Rodičia Maťa a Kubo priviedli na svet dvoch bratov Ivana a Žaba. O štyri roky neskôr k nim pribudli tieto pätorčatá, ktoré boli zapísané aj do Guinessovej knihy rekordov - Mišo, Ťapík, Cindy, Bubu a Dazzle. Náš hosť je aj členom OZ Zachráňme tatranského kamzíka v Tatranskej Lomnici. Ďakujeme dnešnému hosťovi za návštevu a hoci je už v dôchodku, ale jeho krédom naďalej je: „Stále chcem pokračovať so šírením myšlienok ochrany prírody, ktoré sú môjmu srdcu veľmi blízke.“

Foto z besedy
Spracovali: p. učiteľky z I. stupňa
Deň stromov v projektovom vyučovaní na I. st. Zš
Myšlienka Dňa stromov vznikla v 19. storočí v americkom štáte Nebraska v hlave novinára J. Sterling Mortona. Bol zástancom myšlienky, že prítomnosť stromov v okolí zlepšuje klímu ako aj pôdne vlastnosti. Počas stredoeurópského dňa stromov, ktorý pripadá na 20. október pani učiteľky z I. stupňa pripravili projektové vyučovanie s rozmanitými aktivitami. Žiaci pracovali s pracovnými listami, zapojili sa do powerpointového kvízu o stromoch, prostredníctvom ktorého sme vyzdvihli myšlienku o význame stromov na našej planéte. Pracovali sme s prírodninami, odpadovým materiálom, kreslili stromy a tvorili jesennú náladu- šarkanov, písmenkové listy, strašiakov, rozmýšľali nad prísloviami a porekadlami o stromoch, ako napríklad: “Ak kvitnú v novembri stromy, bude zima trvať až do mája“, či „Jablko ďaleko od stromu nepadá...“ Výsledky tohto projektu čoskoro uvidíte na našej školskej chodbe, zatial vo fotogalérii. Všetkým zúčastneným ďakujeme za spoluprácu, lebo:“ Bez vetra sa ani lístok na strome nepohne!“

Kuk do fotogalérie :-)
Spracovali: p. učiteľky z I. stupňa
Návšteva ZOO
Ako pominulé roky, aj tento rok –presnejšie 16.10.2014 sme absolvovali našu tradičnú návštevu ZOO spojenú s odovzdaní plodov jesene, ktoré sme pravidelne zbierali .Boli to gaštany, žalude, ale aj suchý chlebík či mrkva. Sprevádzal nás krásny jesenný a teplý slnečný deň, ktorý doplnili rôzne zvieratká svojou prítulnosťou k nám ,dokonca sa niektoré z nich nechali aj pohladkať. Aj naše telo dostalo pred dlhou zimou svoju očistu čerstvým vzduchom, ktorý tam vládol. Takto obohatení na tele i na duši sme sa vrátili opäť do školských brán. O rok si návštevu zopakujeme.

Kuk do fotogalérie :-)
Spracovali: p. učiteľky z 1.stupňa ZŠ
RoDinný BEH po šKoLe 18.10.2014
V sobotu, 18.10., zažila naša škola netradičnú návštevu s ešte zaujímavejším programom :-) Na všetkých žiakov, ich rodičov, súrodencov, kamarátov a priaznivcov našej školy čakalo rodinné popoludnie plné akcií (aerobic pre každého bez rozdielu veku, cvičenie pre mamky s deťmi na molitanovom hrade, skákanie na trampolíne (vhodné aj pre ockov :-), behanie a skákací nafukovací hrad. Sprievodné akcie začali o 15.00 hod. K dispozícii bol aj bufet, kde sa súťažiaci mohli posilniť a tety kuchárky upiekli aj makový koláč! O 17.15 hod. sa začalo behanie po škole! Na štart sa najskôr postavili naši najmladší škôlkári so svojimi rodičmi (niektorí si tie 4 poschodia obehli nesúťažne aj niekoľkokrát potom :-) Po nich nasledovali predškoláci a žiaci do 9 rokov. Žiaci nad 10 rokov si školu obehli sami. Veru, užívali si to povolené behanie po škole naplno :-) Kto neprišiel, môže ľutovať (šanca na reparát bude až o rok :-) Odmenení boli nielen víťazi ale všetci, ktorí odvážne zdolávali prekážky. A tak sme vytvorili, počtom síce menšie, ale o to srdečnejšie spoločenstvo. Ďakujeme všetkým, ktorí tento 0-tý ročník RoDinného BEHu po šKoLe pripravili a všetkým rodinám, ktoré sa ho zúčastnili.
"Milión detí a modlí ruženec"
V sobotu, 18. októbra, o 9.00 hod. sa na celom svete deti modlili za lepší svet. Každoročne sa tak zapájajú do celosvetovej akcie „Milión detí sa modlí ruženec“, ktorá sa snaží naplniť slová sv. pátra Pia: „Keď sa milión detí pomodlí ruženec, svet sa zmení“. Veríme, že ste sa k nim pridali aj vy a vyprosovali si tak milosť od našej nebeskej Matky aj pre naše rodiny.
Prehádzovaná – 17.10.2014
Ani víkendy nemusia byť lenivé. Ak ste ako naše talentované ôsmačky, tak lenivé víkendy určite nepoznáte. Naše dievčatá totiž začali víkend aktívne a oplatilo sa. V piatok 17. 10. 2014 sa tieto športovkyne zúčastnili postupového kola turnaja v prehadzovanej v rámci projektu Zober loptu, nie drogy. V prvom zápase 1. a 2. skupiny síce náročnému súperovi tesne podľahli, no vzchopili sa a v druhom zápase vyššej 3. a 4. skupiny súperky ľahko zdolali. Z dievčat tak máme radosť aj po skončení víkendu.

Kuk do fotogalérie :-)
Spracovala: Mgr. Lucia Čirčová
Návšteva v domove dôchodcov
Pondelok 13.10. 20114 sa deti s tanečno-pohybového krúžku vybrali na milú návštevu do domova dôchodcov. Pri príležitosti mesiaca úcty k starším sa snažili spríjemniť im tento deň veselým vystúpením, ktoré obohatili nielen peknými tancami, ale aj nádhernými básničkami a piesňami. Vystúpenie sa zavŕšilo velikánskym potleskom, na ktorý sme boli právom pyšní. Babkám a dedkom prajeme veľa krásnych spomienok na tento deň a vyprosujeme veľa zdravíčka z nebíčka.

Spracovali: Mgr. D. Mihaľová & Mgr. J. Roháľová
NOC V ŠKOLE!
Koniec leta je definitívne za nami, no patrilo sa nám s ním poriadne rozlúčiť. Posledné slnečným teplom obdarené lúče nás priviedli do školy v nezvyčajných večerných hodinách. Namiesto desiaty sme tento raz jedli večeru. Po chutných dukátových buchtičkách, ktoré výnimočne nenapiekli tety kuchárky, ale pani učiteľky, nás čakali zaujímavé workshopy od tanečného, florbalového, cez kreatívny, spoločenské hry, varenie a pečenie až po strašidelné herecké okienko pána zástupcu ZUŠ R. Sorgera. Ako sa v prvopiatkový večer patrí, stíšili sme sa počas č arovnej omše pri svetle sviečok a oddychovali sme aj pri večernom kine. Pred nočným spánkom sme však zažili veľký poplach, keď sa na škole hľadal poklad! Celou školou sa ozýval krik a uponáhľané kroky detí, ktoré museli prekonať strach a poklad si zaslúžiť vylúštením záhady. A či sa nám v škole dobre spalo? To sa učitelia ráno dozvedeli vďaka nápisom na tabuli, ktoré si môžete prečítať aj vy v našej fotogalérii.

Aj toto sme zaznamenali do našej fotogalérie :-)
Spracovala: Mgr. Lucia Čirčová
Dravce, 3. októbra 2014
V piatok 3. októbra k nám doslova priletela návšteva z Česka. Boli to dravce rôznej veľkosti i rýchlosti, každý z nich inak nebezpečný, no v prírode nenahraditeľný. Tieto vtáky – predátori medzi letcami - dobrovoľníci našli v rôznom stave, no ako sme mali možnosť vidieť, všetkým sa podarilo pomôcť. Po vyzdravení v centre záchrany však neodleteli do voľnej prírody, ale k nám, aby sme sa o nich mohli čo – to naučiť. Ich „inštruktori letu“ nás s nimi zoznámili s veľkou radosťou. Aj keď v piatok nebolo najteplejšie, keď ponad naše hlavy preletel sup, orol, sova čí iné dravce, ktoré predvádzali svoje vlastné spôsoby lovu, bolo nám horúco až priveľmi.

Pozrite si našu fotogalériu.
Spracovala: Mgr. Lucia Čirčová
3. október - World Smile Day
"Urob každý deň jeden dobrý skutok: pomôž niekomu sa usmiať."
Ľudstvo za tento deň vďačí umelcovi Harveymu Ballovi z amerického Worcestra. Ten mal na objednávku jednej spoločnosti vyhotoviť jasný symbol, ktorý by si ľudia ľahko zapamätali. On si hlavu dlho nelámal, nakreslil jednoduchý obrázok - tvár so žltým podkladom v kružnicovej podobe, dve bodky ako oči a jednoduchý oblúčik - úsmev. Stalo sa tak v roku 1963. Úspech bol nečakaný, klienti spoločnosti zajasali nadšením. Počítačová éra priniesla ďalšiu popularizáciu tohto symbolu, ktorý väčšina ľudí pozná pod názvom "smajlík".

Úsmev- nepozná rasu, pohlavie, náboženstvo, národnosť, vzdelanie alebo spoločenské postavenie. Úsmev hovorí univerzálnym jazykom a rozumie mu každé dieťa i dospelý. V našom mozgu nakoniec jeden úsmev dokáže vyvolať silnejší pociť šťastia ako práve nájdených 20-tisíc eur! Pri mračení potrebujete zapojiť do práce až 43 svalov, zatiaľ čo na úsmev ich postačí 17. Navyše, je dokázané, že úsmev je z diaľky najlepšie identifikovazeľný výraz. Na tvári ho je možné rozoznať zo vzdialenosti až 45 metrov. Nech sa na to pozriete hocijako, smiať sa skrátka vyplatí viac. Ak sa teda vo svojom živote málo smejete, je načase začať. Pridajte sa k nám a oslávte dnes s nami Svetový deň úsmevu! Nám dnes vyčaril kamarát Števko, ktorý nás všetkých pohostil hroznom. Ďakujeme!!!

Pozrite si našu fotogalériu.
Spracovali: Pani učiteľky z I. stupňa
Púť do Šaštína, 26. a 27. 9. 2014
V dňoch 26. a 27. septembra sme si my, žiaci druhého stupňa našej drahej ZŠ, spestrili začiatok víkendu. Pod taktovkou triednej učiteľky 6.A, RNDr. Marty Vicenovej, v sprievode niektorých rodičov, pedagógov a novopečeného školského kaplána Petra Šoltisa, sme sa zúčastnili púte do národnej baziliky v Šaštíne. Ako praví pútnici sme v piatok vstávali ešte za tmy, aby sme najprv navštívili detviansky Kláštor bosých karmelitánok, ktoré, ako sme zistili, nie sú až také bosé, lebo nosia sandále i ponožky ?, no aj tak je ich život obdivuhodný tvrdým pôstnym režimom. Najväčší údiv v nás však vzbudil ich nehasnúci úsmev a pokoj na tvári. Našou najdlhšou zastávkou bola historická Nitra, kde nás s vrúcnosťou prijali a ubytovali v kňazskom seminári hneď pod Nitrianskym hradom. Dokonca aj omšu nám pán kaplán odslúžil v hradnej katedrále, kde sme vzdali poctu i našim Učiteľom viery, keď sme mali prístup k ich relikvii. Skutočná púť sa začala naším pochodom cez Nitru, kde sme sa po zostupe z hradu snažili vytiahnuť Pribinov „zakopaný meč pod Zoborom“, prezreli si historické pamiatky Nitry a vystúpili na kalváriu, kde nás svojou srdečnosťou objal černošský misionár z Indie, ktorý nám robil sprievodcu v Misijnom múzeum Spoločnosti Božieho slova a zaviedol nás aj do miestnej krypty. Po modlitbe a vychutnaní si nádherného výhľadu na Nitru sme sa opäť vydali na výstup pod hrad, avšak tento raz nás viedol hlad pred večerou. Sobota sa taktiež niesla v znamení skorého vstávania a cestovania, no tentokrát bol cieľ Šaštín. Po omši, na ktorej sa aktívne podieľali naši šiestaci a ktorá sa niesla v čarovnej atmosfére ôsmich zídených pútí z celého Slovenska, sme si so zaujímavým výkladom prezreli baziliku i tamojšie múzeum. Ďalšou zastávkou bola Rajecká Lesná. Aj keď cesta do tohto pekného mestečka by sa naozaj dala označiť slovom lesná, tamojšia kalvária, Bazilika narodenia Panny Márie i drevený betlehem nás jedným slovom očaril, a preto vieme, že takúto púť by sme radi absolvovali zas a znova.

Naša fotogaléria.
Spracovala: Mgr. Lucia Čirčová
Svetový deň mlieka v školách
25.september - Svetový deň mlieka v školách je medzinárodnou každoročnou udalosťou podporovanou a propagovanou od roku 2000 Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo. Podstatou tohto dňa je oslava významu mlieka v školách. Je to spôsob, ako zvýšiť povedomie, upozorniť na dôležitosť pitia mlieka v školách a na jeho zdravotné prínosy pre rastúce deti. Žiaci prvého stupňa našej školy si ho pripomenuli bielym oblečením a mliečnou desiatou, ktorú tvorili mliečne výrobky každého druhu. Ako sa hovorí: „Pestrá strava- základ zdravia!“

Minifotogaléria :-)
Spracovali: Vyučujúce z I. stupňa ZŠ
Beseda s Braňom Jobusom
V stredu, 24.9.2014 sa žiaci 2., 3. a 4. ročníka Zš zúčastnili besedy s Branislavom Jobusom, slovenským spevákom, hudobníkom a spisovateľom žijúcim vo Vrbovom, ktoré pokladá za stred vesmíru. Debutoval v roku 2006 rozprávkovou knihou Láskavé rozprávky, ďalším literárnym počinom bola kniha Zázračné rozprávky z r. 2009. O rok neskôr mu vyšla kniha Muflón Ancijáš a jeho spanilá jazda, leporelo Na výlete do vesmíru ale aj audio kniha Láskavé rozprávky. V roku 2011 vyšlo pokračovanie knihy o Muflónovi Ancijášovi s názvom Ako Muflón Ancijáš cestoval na západ. Jeho najnovším prírastkom je kniha Ja nič, ja muzikant, ktorú predstavil našim žiakom. Mimoriadne svojský autor s netradičným spevom, nezvyčajnými príbehmi a ich postavami, nekonvenčným pohľadom na svet nám predviedol počas besedy, kde sme sa pobavili. Najviac budeme spomínať na hru na lopate či krompáči a samozrejme aj na muflóna Ancijáša, či podpísane knižky.

Foto z besedy tu.

Spracovali: Vyučujúce z I. stupňa ZŠ
10. výročie založenia SŠKM - školská oslava
V utorok 9.9.2014 nás v škole čakalo prekvapenie (nielen skrátené vyučovanie kvôli odstávke vody :-) O deviatej sme dostali pozvanie na niečo výnimočné. V telocvični nás totiž čakala obrovská torta, zložená z vyše 350 koláčikov, ktorú pripravili šikovné ručičky gymnazistiek a deviatačiek pod vedením pani učiteľky Zuzany Ondovčinovej. A keďže k dobrej oslave patrí aj dobrá muzika, náš "DJ" to naozaj roztočil. Tancovalo, čo malo ruky aj nohy a v telocvični začínalo byť horúco :-) A keďže koláčik bruško len pošteklil, všetci sa ponáhľali do jedálne, kde naše tety kuchárky zožali úspech. Veď uznajte! Paradajková polievočka a šunková pizza sa v školskej jedálni neobjaví každý deň! Pani riaditeľke a všetkých organizátorom patrí veľká vďaka za tento výnimočný deň v škole :-)
V našej fotogalérii nájdete, čo hľadáte!
Imatrikulácia prváčikov
Ako by to bolo, keby našich nových prváčikov neprivítali "mazáci". Tentokrát sa úlohy hostiteľov výborne zhostili žiaci 9.A, ktorí sa na svoju úlohu pripravovali naozaj poctivo. Pre "nováčikov" si pripravili nielen zaujímavé úlohy ale i malé darčeky, ktoré vlastnoručne vyrábali pod vedením pani učiteľky Zuzany Ondovčinovej a svojej triednej pani učiteľky Ľudmily Šoltísovej. O veselú atmosféru sa postarali a prváčikov pri plnení úloh potleskom povzbudzovali, aj zvedaví žiaci z ďalších tried, ktorí hravo presvedčili svoje učiteľky, že väčšia zábava bude v telocvični ako v triede nad knihami :-)
Navštívte našu fotogalériu a presvedčte sa, že naozaj tam bolo dobre.
10. výročie založenia SŠKM
Spojená škola sv. Košických mučeníkov oslávila 10. výročie svojho vzniku. Slávnosť sa začala sv. omšou v Dóme sv. Alžbety v Košiciach, ktorú celebroval emeritný arcibiskup Mons. Alojz Tkáč. O 18.00 hod. sa začal slávnostný galavečer v Štátnom divadle. V programe sa predstavili bývalí i súčasní žiaci všetkých štyroch zložiek, učitelia i zamestnanci školy, a to všetko pod taktovkou neúnavného režiséra a pedagóga Romana Sorgera a jeho moderátorskej kolegyne Heleny Čižmárovej. Galavečer spestrili svojím vystúpením Katka Koščová, prvá slovenská superstar, tanečníci zo súboru Železiar, zbor sv. Cecílie, súrodenci Takáčovci, operný spevák Marián Lukáč, Peter Siegfried, Lukáš Žofčin a ďalší hostia. Slávnostná recepcia, ktorú usporiadali študenti nášho gymnázia pod vedením pani Miroslavy Maťašovej, umocnila príjemný zážitok z celého večera. Ďakujeme všetkým učiteľom, žiakom, rodičom, moderátorom, účinkujúcim, sponzorom i všetkým, vďaka ktorým sa tento večer stal nezabudnuteľným.

 • Pozrite si aj foto z galavečera.
 • Začiatok školského roka 2014/2015
  "Čo má svoj začiatok, musí mať i koniec.
  Prázdninám i deťom zazvonil zvonec.

  Všetko sa raz končí, no niečo nové sa začína.
  Poď s nami odhaliť, čo naša škola pre teba ukryla...""

  2. septembra sa opäť otvorili brány Spojenej školy, ktorá vítala svojich žiakov i učiteľov v novom šate. O jej zviditeľnenie na Sídlisku KVP sa postarali obrovské propagačné bilbordy o našej školy. Potom sme sa rýchlo presunuli do Kostola Božieho milosrdentva, kde sme pod vedením nášho duchovného správcu, dekana farnosti Petra Nováka a nášho školského kaplána Petra Šoltisa, slávili svätú omšu. Všetci spoločne, vzývajúc Ducha svätého, vyprosovali sme si do nasledujúcich mesiacov silu i odvahu čeliť skúškam, vytrvalosť v plnení si povinností i radosť z dosiahnutých výsledkov.

 • Naša fotogaléria.

 • Školský rok 2013/2014

  3D projekty z Výtvarnej výchovy
  Občas nás potrápia, keď sa neučia, nemajú napísané domáce úlohy, pomôcky na hodiny. Keď behajú a vystrájajú počas prestávok, keď odvrávajú a nerobia to, čo od nich chceme. Ale na strane druhej sú to jedinečné osobnosti, šikovné a tvorivé. O kom je reč? Pozrite si fotoalbumy z hodín výtvarnej výchovy a uvidíte sami :-)

  Projekty 5.A

  Projekty 7.A

  Jasov – školský výlet 3. a 4. ročník
  Priblížil sa koniec školského roka a s ním aj náš spoločný výlet. Rozhodli sme sa spoznať Jasov - navštívili sme jaskyňu, kláštor premonštrátov, jasovské jazero. Jasov, aj so svojimi krásami, je krásna malá obec, ktorú sa oplatí navštíviť. Nám sa tam veľmi páčilo.

  Spracovali: Sr. Abiela, Katka Mihová

  Fotogaléria tu.

  Akcia v knižnici „Čítajme si...“
  Knižnica pre mládež mesta Košice po siedmykrát podporila projekt „Čítajme si...“, ktorý organizuje Linka detskej istoty. Tvárou projektu je pani prozaička, dramaturgička, novinárka a humoristka Oľga Feldeková. Čitateľský maratón, s cieľom motivovať deti k čítaniu a k pravidelným návštevám knižníc zorganizovala aj naša pani knihovníčka Betka v spolupráci s vyučujúcimi v našej školskej knižnici 5.6.2014, aby sa prekonal celoslovenský rekord 36 000 čítajúcich deti od 6 do 15 rokov. Veríme, že sa nám podarí prekonať minuloročnú Košickú účasť 2772 detí. Z našej školy sa jej zúčastnilo v tomto ročníku 149 detí. Uvidíme, či prekonáme minuloročný slovenský rekord. Ako povedal spisovateľ Theodor Gottlieb von Hippe: “ Som za vypožičiavanie kníh. Keď človek knihu vlastní, povie si: Prečítaš si to inokedy.”

  Spracovala: PaedDr. Lenka Korfantová


  Škola v prírode 26.-30.5.2014
  V treťom týždni mesiaca máj sme si my – žiaci a učitelia 1. stupňa, spríjemnili čas učenia a urobili si trošku zmenu. Vycestovali sme do Tatranskej Lomnice a vymenili sme školu za prírodu. Každý deň Školy v prírode sme mali pestrý program – plavecký výcvik, príroda, sv. omša, modlitba, strava , hry, diskotéka, túra, HZS, ... Jednoducho sme sa nenudili. Strávili sme krásny týždeň, lepšie sme sa spoznali a vytvorili si možno nové, ale určite krajšie a hlbšie priateľstvá.

  Spracovali: Mgr. Jožka Rohaľová, Danka Mihaľová, Renátka Halčišáková a PaedDr. Lenka Korfantová

  Fotogaléria tu.

  Piataci v botanickej záhrade
  Motýle uprostred rozkvitnutej tropickej džungle boli odmenou pre piatakov, ktorí sa úspešne umiestnili v "botanikiáde 2014". Spolu s pani učiteľkami Helenkou Čižmárovou a Šarlotou Škorvánkovou sa vo štvrtok, 5.júna, vybrali do botanickej záhrady, kde sa už od polovice mája z kukiel liahnu motýle exotických trópov a je tam aj výstava preparovaného hmyzu, pavúkov a rôznych exotických chrobákov :-) Ak ste tam ešte tento rok neboli, prezentácia motýľov trvá do konca júna.

  Fotogaléria tu.

  Návšteva pani starostky na 1.stupni ZŠ
  Svojou milou prítomnosťou nás potešila pani starostka KVP – Iveta Kijevská. Po privítaní sme sa jej predstavili aj my - nie však po mene. Meno našej školy sme prezentovali svojimi darmi - či už v hereckom, tanečnom alebo speváckom vystúpení. Potom nám čo to prezradila o sebe aj ona a odpovedala na naše zvedavé otázky. Pozvala nás na spoločné stretnutie, ktoré bude na KVP na deň detí. Oddnes vieme nielen to, že KVP má svoju pani starostku. Oddnes vieme aj to, ako vyzerá. A aby ona nezabudla na nás, darovali sme jej pohľadnicu, ktorá vznikla tvorivými rukami tretiakov. Veríme, že naša škola sa jej páčila a že nás príde ešte navštíviť.

  Spracovala: Mgr. sr.Abiela, Katarína Mihová

  Fotogaléria tu.

  Súťaž hliadok mladých zdravotníkov SČK 2014
  Akcia bez sprievodného textu.

  Fotogaléria tu.

  Oslava Dňa matiek - farnosť Božieho milosrdenstva KVP 17.5.2014
  Akcia bez sprievodného textu.

  Fotogaléria tu.

  Literárne Košice Jána Štiavnického
  6. 5. 2014 hod. sa v pobočke Litpark na Kukučínovej 2 v Košiciach uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov XIX. ročníka súťaže Literárne Košice Jána Štiavnického. Do súťaže sa zapojili nielen žiaci z Košíc, ale aj z Popradu, z Humenného či zo Starej Ľubovne. Porota hodnotila 233 prác: 122 v próze a 101 v poézii. Oceneným autorom diplomy a knižné ceny prišli odovzdať zástupcovia odbornej poroty Mgr. Markéta Andričíková, PhD. za prózu a Doc. PhDr. Marián Andričík, Phd. za poéziu. Našu školu úspešne reprezentovali žiaci 5. A triedy.
  Lucia Lišková získala 2. miesto v próze a Matúš Stašík čestné uznanie v poézii. Srdečne blahoželáme.

  Spracovala: PaedDr. Helenka Čižmárová

  Fotogaléria tu.

  Kreslenie na asfalt
  Počas veterného 5. mája 2014 sme reprezentovali našu školu s 2. a 3. triedou Zš na XX. ročníku osláv Dňa mesta Košice. Na podujatí mali všetky zúčastnené školy (30) a škôlky (20) vyčlenené asfaltové územia, ktoré sme podľa predstáv našich žiakov doplňali obrázkami z histórie Košíc. Všetci zúčastnení boli sladko odmenení a získali aj diplom. Košický vietor nás ešte zavial aj na divadelné predstavenie: Mačička a pes, kde sa deti výborne pobavili a dokonca sa do deja zapojili aj naši žiaci, ktorí z toho mali obrovskú radosť. Tešíme sa ďalšie podujatia a veselé príbehy.

  Spracovali: Mgr. Renátka Halčišáková a PaedDr. Lenka Korfantová

  Fotogaléria tu.

  Spevácka súťaž ľudových piesní Slávik Slovenska 2014
  28.4.2014 sa v 2.A triede ozýval spev rôznych ľudových piesní, napr. Ej, padá, padá rosička, Vylecela prepelička zo skaly, Čie sú to kone a mnohé ďalšie známe, ale aj menej známe piesne. Predviedli ju naši slávici od tých najmenších prvákov ,až po deviatakov. Všetci súťažiaci ale aj diváci sa mohli započúvať do krásnych piesní, ktoré si spievali už naše babičky, či prababičky. Spolu sa súťaže zúčastnilo 18 žiakov v troch kategóriách, čomu sa potešili najmä pani učiteľky, ktoré mali čo rozmýšľať o víťazoch. Nakoniec sa dohodli na tomto poradí. V prvej kategórii zvíťazila Soňa Kočíková,v druhej David Abdi, no a v tretej naša slávica Michaela Komarová. Všetkým srdečne blahoželáme a držíme im palce v okresnom kole, kde budú reprezentovať našu školu

  Spracovala: Mgr. Renátka Halčišáková

  Fotogaléria tu.

  Futbalový turnaj o pohár starostky MČ KVP
  Čordákova do toho, Čordákova do toho...Takýto pokrik sprevádzal našich futbalistov -tretiakov a štvrtákov, ktorí 29.4.2014 reprezentovali našu školu na turnaji. Ten sa konal ako obyčajne na ZŠ Lechkého. 5 družstiev súťažilo systémom každý s každým, hneď prvý zápas sa ušiel nám so ZŠ Starozagorskou súkromnou. Žiaľ, prehrali sme 6:1.V ostatných sa nám darilo lepšie, a aby sme neporušili tradíciu, tak aj na tomto turnaji sme skončili 4.Nechýbalo však veľa, mohli sme to dotiahnuť na 3.miesto.Je to pre nás tiež úspech a zároveň motivácia, aby sme sa ešte viac zdokonalili a budúci rok skončili na jednom z prvých priečok.

  Spracovala: Mgr. Renátka Halčišáková

  Fotogaléria tu.

  Turnaj o pohár MČ vo vybíjanej žiakov 3.- 4. ročníka ZŠ
  Dňa 24.4.2014 nás ZŠ Lechkého hostila na svojom športovom území spolu s ďalšími štyroma školami zo sídliska KVP. Naše desaťčlenné družstvo si meralo sily vo vzájomných turnajoch platných podľa pravidiel vybíjanej, aby získalo pohár starostu mestskej časti KVP. Gratulujeme víťazom zo Zš Drábova. My sme skončili na 4. mieste, čokoládovo-diplomovo odmenení a s motiváciou do ďalších školských rokov, zobudiť v sebe športového ducha, aby z nás vyrástli nové športové nádeje a aby sme vedeli vytvoriť pravú športovú atmosféru aj kultúru, ktorá by reprezentovala našu základnú školu. Ďakujeme nášmu pánovi učiteľovi Matejovi Gardošovi za spoluprácu a športu zdar!

  Spracovala: PaedDr. Lenka Korfantová

  Fotogaléria tu.

  Spisovateľka a ilustrátori u nás
  V stredu, 9.4.2014, sme na našej škole privítali veľmi milých a zaujímavých návštevnikov. Pani spisovateľka Paula Sabolová spestrila hodinu slovenského jazyka a literatúry našim prváčikom a pani ilustrátorka Beáta Panáková "vyskúšala šikovnosť" štvrtákov a piatakov.

  "Život na strome" predstavil tretiakom, piatakom a deťom zo ZUŠ ilustrátor Juraj Martiška. Juraj Martiška, žije a tvorí v Dunajskej Lužnej. Venuje sa ilustrácii, voľnej tvorbe a grafickému dizajnu. Ilustroval rôzne knihy pre deti, napríklad: Červík Ervín (Andrea Gregušová), Krajinka s koníkom (Marta Šurinová), Ako vyzerajú čísielka: predstavy a riekanky o čísielkach (Soňa Antalová), Dievčatko z veže (Jana Bodnárová) a mnohé ďalšie, nehovoriac o tom, že sa s jeho ilustráciami stretneme aj v mnohých časopisoch, napr. Adamko a v školských učebniciach. Nepriamo sme ho spoznávali počas prípravy na besedu, ktorú nám veľmi pekne a zanietene pripravila pani knihovníčka Betka. Týmto jej chceme poďakovať, za spoluprácu a výzvu na ďalšie spoločné aktivity. Naše skutočné stretnutie s Jurajom Martiškom sa uskutočnilo v priestoroch ZUŠ na našej škole dňa 9.4.2014. My tretiaci, piataci a deti zo ZUŠ sme spoznali charizmatického človeka, veľmi milého, tvorivého umelca, s ktorým sme si mohli výtvarne merať sily na tému: Źivot na strome. (viď. Príloha) Tešíme sa na ďalšie stretnutie s pánom J. Martiškom a ďakujeme za návštevu a cenné rady a informácie o kresby, či maľbe.

  Spracovala: PaedDr. Lenka Korfantová

  Fotogaléria z besedy s pani ilustrátorkou Beátou Panákovou.

  Fotogaléria z besedy s pani spisovateľkou Paulou Sabolovou.

  Fotogaléria z besedy s ilustrátorom Jurajom Martiškom.

  Slovenská pošta
  Jedného dňa sa nás pani učiteľka opýtala, či sme už niekomu písali list alebo korešpondenčný lístok. Odpovedali sme jednoznačne- nie. Veď dnes si už len píšeme maily alebo sms správy. Keďže máme v triede spolužiaka, ktorého mamka je pani poštárka, pani učiteľka to využila a dala si prostredníctvom nej zakúpiť tie spomínané korešpondenčné lístky. Netušili sme ako vyzerajú, nie to ešte ako sa vypisujú. Na hodine sme sa oboznámili so slovami odosielateľ a adresát, no a potom sme si ľubovoľne napísali kratučký text komu sme len chceli. Nakoniec sme ich boli na pošte podať. O pár dní, už všetci adresáti prekvapene obdržali naše krátke správy.

  Spracovali: Žiaci 2.A pod vedením Mgr. Renátky Halčišákovej

  Druháci na pošte - foto

  Hviezdoslavov Kubín - školské kolo 1.-3.roč.
  Po úspešnom zvládnutí triednych kôl v recitácii poézie a prózy sa tí najlepší jednotlivci predviedli 2.4.2014 v školskom kole. Žiakom talent v prednese naozaj nechýbal. Vypočuli sme si zaujímavé veselé básne a rozprávky od našich slovenských spisovateľov. Po prvýkrát sa prezentovali v recitácii aj naši prváci, ktorí svojím prednesom poézie veľmi milo prekvapili porotu. Skúsenejší druháci a tretiaci zabodovali natoľko, že sa im ušli pekné prvé a druhé miesta. Na všetkých súťažiacich čakali pekné ceny, nikto z nich neodišiel naprázdno.

  Fotogaléria tu.

  Zapekané chlebíčky
  Už ste zažili vyučovaciu hodinu s občerstvením, ktoré pre Vás pripravila Vaša pani učiteľka? So šlabikárom pod pazuchou zavítali naši malí prváci do žiackej kuchynky, aby si tradičnú hodinu spestrili na netradičnom mieste. A to ešte s chutnými zapekanými chlebíčkami, ktoré im "upiekli" ich triedne učiteľky (pravdaže, s pomocou elektrickej rúry :-) A bola to veru "MŇAM" hodina!

  Spracovali: Mgr. Jožka Rohaľová a Mgr. Danka Mihaľová

  Fotogaléria tu.

  Zdravý športový deň
  V stredu, 19.3.2014, sme si vyučovanie spestrili netradične a zároveň aj zdravo. Keďže na gymnáziu prebiehali maturity a "základniaci" museli byť TICHO, presunuli sme sa do priestorov našich telocviční. Tam na nás, okrem pestrých športových aktivít, čakalo aj "zdravé občerstvenie" a odmeny pre tých najšportovejších :-)

  Fotogaléria tu.

  Prváci na Veselej planéte 14.3.2014
  V piatok sa prváci do školy veľmi tešili :-) Spoločne so svojimi triednymi učiteľkami ich totiž čakal výlet na Veselú planétu.

  Fotky nájdete tu.


  Spracovali: Mgr. Jožka Rohaľová a Mgr. Danka Mihaľová
  Karneval na I.stupni ZŠ 27.02.2014
  Štvrtkové vyučovanie prebiehalo v duchu fašiangovej nálady. Tí najmenší, naši škôlkári, zavítali v maskách už na rannú svätú omšu :-) Doobedie patrilo aj žiakom z I.stupňa, pestrosť masiek sa miešala s hudbou a smiechom ozývajúcim sa po celej škole. Zahanbiť sa nedali ani ich triedne učiteľky (SISTER IN ACT!). O 15:00 hodine začala tá pravá karnevalová zábava pre žiakov z II.stupňa, ktorá trvala až do 18:00 hodiny. Potom už začali telocvičnu zapĺňať elegantne i fašiangovo odetí gymnazisti. Fotky sú už tu!

  Karneval I.stupeň ZŠ

  Karneval II.stupeň ZŠ

  PLANETÁRIUM 19.02.2014
  Streda bola pre nás trošku iným dňom ako ostatné. Vybrali sme sa do planetária – tretiaci a štvrtáci, aby sme si obohatili a rozšírili vedomosti, ktoré sme získali na hodinách prírodovedy. V CVČ Domino nás privítali a presunuli sme sa do miestnosti, kde je planetárium. Usadili sme sa a program začal. Cítili sme sa skutočne ako vo vesmíre a potom aj ako v nebi. Na krásnej nočnej oblohe sme videli hviezdy a súhvezdia. Mali sme možnosť na všeličo sa opýtať a dozvedieť sa ešte niečo viac.

  Fotky nájdete tu.


  Spracovala: Mgr., sr. Abiela Katarína Mihoková
  Hodina slovenčiny v knižnici 18.02.2014
  Žiaci 5.A prežili hodinu slovenského jazyka a literatúry netradičným spôsobom a na netradičnom mieste. Namiesto sedenia v laviciach, skláňaním sa nad knihou, či škriabaním pera do zošita :-) sa vybrali na najvyššie poschodie školy a zavítali do ... knižnice! Tradičná hodina sa tak zmenila na hodinu plnú smiechu, hádaniek a pani učiteľku slovenčiny zastúpila pani knihovníčka :-)

  Fotky nájdete tu.


  Spracovala: PaedDr. Helenka Čižmárová
  Aktivity na sv. Valentína
  V piatok 14.2.2014 sme zavŕšili týždeň manželstva ,do ktorého pripadol aj sviatok svätého Valentína. My na 1.stupni ZŠ sme ho však pojali po svojom. Najprv sme sa so žiakmi dohodli, že v piatok prídeme do školy oblečení tak, že každý z nás bude mať na sebe niečo červené. Niektoré dievčatá mali iba červenú sponku vo vlasoch, iní zas červené tričko, sukňu ,či šatku uviazanú okolo krku. Vyučovanie v tento deň prebiehalo vo výrobe srdiečok, na ktorých bolo napísané malé vyznanie našim najbližším -rodičom, súrodencom, starým rodičom a kamarátom. Na hodine matematiky pre nás pani učiteľky pripravili Valentínske počítanie s tajničkou -Krásny Valentín. Počas veľkej prestávky sme sa ponúkali čokoládovými srdiečkami z dezertu. Na prírodovede sme si zas pozreli film o srdci, jeho význame a zavŕšili sme to výrobou veľkého srdca, poprepletaného rôznofarebnými bavlnkami, ktoré vyjadrovali našu Lásku medzi kamarátmi v triede. Prváci súťažili ako naši olympionici v Soči, dokonca povyhrávali aj Fidorkové medaile. Že nám v tento deň bolo naozaj Valentínsky - presvedčte sa na fotkách.

  Fotky I. Fotky II.


  Spracovala: Mgr. Renátka Halčišáková
  "Sánkovačka"
  Tohtoročná zima patrila medzi najteplejšie zimy v histórii meteorologických meraní na Slovensku. Napriek tomu niekedy nasnežilo a my sme to hneď využili. O veselú sánkovačku sa postarali žiaci 3. a 4. ročníka ZŠ na parádnom kopci pri škole. Deti sa nezapreli a originálne si užili tohtoročný sneh, ktorý bol zároveň odmenou k polročným vysvedčeniam. ,,Čože sa to v snehu borí, čože sú to aké čary?...

  Fotky tu.


  Spracovali: Mgr. Katka Mihová, PaedDr. Lenka Korfantová
  "Zimné hry so snehom"
  Tak predsa, dočkali sme sa zimy! A nielen to...aj nám nasnežilo veľa snehu. Prváci spolu so svojimi pani učiteľkami to využili a vybrali sa na poriadnu sankovačku. Všetci sa náramne tešili. Nechýbala ani snehová guľovačka, podarilo sa nám postaviť snehuliaka a dobre vyzerali aj anjelíci v snehu. Smiech a radosť sa rozliehal po celom okolí školy. Prváčka Sofia nakoniec dodala:"To bol môj najkrajší deň v škole."

  Fotky tu.


  Spracovala: Mgr. Jožka Rohaľová
  Prváci v knižnici!
  Boli ste už niekedy v rozprávke? Naši prváčikovia sa v nej ocitli práve pri príležitosti návštevy knižnice. A neišlo o hocijakú návštevu. Teta knihovníčka ich voviedla do sveta rozprávok, kúziel a iných dobrodružstiev. Zoznámila ich s rozprávkovými postavičkami a ukázala im ako to vyzerá v ozajstnej knižnici. Nakoniec bol každý prvák pasovaný za pravého čitateľa kníh a získal svoj prvý čitateľský preukaz. A čo prajeme budúcim čitateľom? Nuž, veľa čitateľských zážitkov, prekvapení a potešenia z čítania.

  Fotky tu.


  Spracovala: Mgr. Jožka Rohaľová
  Zápis do 1.ročníka pre školský rok 2014/2015
  Ako to už býva zvykom, zimné mesiace patria zápisu budúcich prváčikov. Nebolo tomu inak ani na našej škole. Počas dvoch januárových dní sme privítali 26 detí, ktoré so svojimi rodičmi smelo aj nesmelo prekročili prvýkrát brány školy. V 1.A triede ich už netrpezlivo čakali milé pani učiteľky. Natešené a zvedavé deti si obzreli triedy, porozprávali sa s pani učiteľkami, predviedli, čo všetko sa už v materskej škole naučili a splnili zaujímavé úlohy, v ktorých úspešne obstáli. Zručnosť a usilovnosť im veru nechýbala. Naši žiaci im pod vedením šikovných vychovávateliek za odmenu vyrobili pekné darčeky. Už stačí len prichystať aktovku s potrebnými pomôckami a tešíme sa na spoločné stretnutie v septembri!!

  Fotky tu.  Vianočná akadémia 19.12.2013

  V podvečer, 19. decembra, našu školu naplnila predvianočná atmosféra. Žiaci a učitelia ZŠ a ZUŠ pripravili pre rodičov a priateľov školy program plný hudby, slova a divadla.

  Fotky tu.

  Sviatok sv.Mikuláša 6.12.2013

  Aj tento rok k nám zavítal sv. Mikuláš. A neprišiel sám ... koho si so sebou priviedol a ako to u nás v tento deň vyzeralo, si pozrite v našej fotogalérii.

  Fotky tu.

  Aktivity počas Adventu

  Aby nám rýchlo ubehol čas Adventu, aj takto sme si skrášľovali naše chodby :-)

  Fotky tu.

  Deň otvorených dverí

  Dňa 12.12.2003 naša škola organizovala Deň otvorených dverí.

  V popoludňajších hodinách sa šírila chodbami vôňa predvianočnej kapustnice, ktorú varili žiaci gymnázia. Každý návštevník mal možnosť pozrieť sa, ako to u nás vyzerá.

  Na predškolákov a ich rodičov čakali tvorivé a usmievavé učiteľky, ktoré ich previedli krásne vyzdobenými chodbami do jednotlivých tried a odpovedali na zvedavé otázky. Na poschodí, v odbornej informatickej učebni, na ich čakali zaujímavé úlohy i vedomostné hry na počítačoch.

  Všetci, ktorí nás v tento deň navštívili, sa určite nenudili a veríme, že sa čoskoro stretneme. Najbližší deň otvorených dverí pre Vás pripravujeme už vo februári.

  DENTAL ALARM

  V piatok 29.novembra 2013 vyvolal stav pohotovosti na I. stupni Dental ALARM. Žiaci sa prostredníctvom besedy so zubnými lekármi dozvedeli, ako sa brániť pred zubným kazom, cvičili si správne čistenie zubov, ba dokonca niektorým z toho čistenia zuby celkom sčerneli. Ale nebojte sa, šikovní školitelia im hneď dali zúbky do poriadku. Dúfame, že sa o ne budú naďalej dobre starať.

  Fotky zo stretnutia tu.

  Katarínska zábava 20.11.2013

  Ani tento rok sme si nenechali ujsť Katarínsku zábavu. Ako to tam vyzeralo? Veselo ... zábavne ... jednoducho supéééér!

  Fotky tu.

  Prednáška o.Pavla Hudáka pre našich deviatakov

  Dňa 20.11.2013 navštívil našu Základnú školu duchovný otec Pavol Hudák. Na stretnutí pre žiakov 9. ročníka otec Pavol upriamil pozornosť mladých na úskalia života, ktoré ich v blízkej budúcnosti čakajú. Žiaci so záujmom počúvali láskavé slová dotýkajúce sa tém, ktorým sa aj niektorí rodičia vyhýbajú, z úst zasvätenej osoby. Po stretnutí viacero žiakov využilo aj možnosť osobného rozhovoru s o.Pavlom. Otec Pavol, mimochodom rodák z neďalekej obce Kokšov-Bakša, zasvätil svoj život šíreniu evanjelia medzi mladými s dôrazom na témy, ktoré súvisia s predmanželským sexuálnym životom, s úlohou muža a ženy v manželstve. Podáva ich zrozumiteľne , jasne a mladí ho akceptujú. Je dlhoročným gestorom projektu Domček Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom, kde každoročne pripravuje niekoľko púti pre rodiny a mládež. V súčasnosti sa sexualita človeka prezentuje v médiach ako tovar, Otec Pavol nás učí nazerať na ňu ako na Boží dar, ktorý sa dá naplno uplatniť len vo sviatostnom manželstve. Všetkým záujemcom odporúčam vypočuť si jeho prednášky, alebo sa zúčastniť niektorej z akcií vo Vysokej nad Uhom (www.domcek.org)

  Spracovala: Mgr. Ľudmila Šándorová

  Fotky zo stretnutia tu.

  Mestská polícia v ZŠ a MŠ

  "Hovorí Vám niečo číslo 158?" Našim škôlkarom a prvákom je to jasné. Piatok 8.novembra 2013 nás navštívila mestská polícia. Policajti našťastie neprišli riešiť žiadne priestupky, ale spríjemnili nám naše vyučovanie svojou prítomnosťou. Oboznámili nás s ich prácou, zahrali sme sa aj MY na policajtov a dokonca sme mohli nakuknúť do ich policajného vozidla.

  Spracovala: Mgr. Jožka Rohaľová

  Pozrite si nás tu.

  Otvorená hodina na I.st.ZŠ

  Dňa 6.novembra 2013 do našej školy zavítali "malí veľkí" predškoláci z MŠ Húskova a MŠ Čordákova. Prváci im predviedli ako vyzerá hodina telesnej výchovy. Spoločne sme sa rozcvičili pri hudbe a na ceste plnej dobrodružstiev sa nám úspešne podarilo zdolať všetky prekážky, ktoré pre nás pripravili pani učiteľky. Budúci školáci boli odmenení sladkou medailou a nakoniec si veselo zaskákali na trampolíne.
  Spracovala: Mgr. Jožka Rohaľová

  Pozrite si nás tu.

  Výchovný koncert pre žiakov 2.stupňa Iná hudba

  V pondelok 28. októbra sme si spríjemnili vyučovanie štipkou kultúry. Pod vedením zástupcu pani riaditeľky našej ZUŠ, pána Romana Sorgera (animátor, rozprávač, herec) sme sa zúčastnili predstavenia Iná hudba, v ktorom sa nám predstavili ešte traja umelci: Róbert Zajac (austrálske nástroje a perkusie), Peter Lorinc (africké nástroje, perkusie, ud) a Peter Labaj (štrbinový bubon, praveký mobil, perkusie, indické nástroje). Interaktívne dramaticko-hudobné predstavenie deti nielen zabavilo, ale aj poučilo prostredníctvom netradičných hudobných nástrojov a mýtických príbehov od praveku až po novovek. Deti nemali možnosť iba sa oboznámiť s nástrojmi ako sú austrálske didgeridoo, africké perkusie, štrbinový bubon z kusu stromu, eskimácky luk, ud, japonská píšťala, ba aj slovenská fujarka, ale sami si ich v záverečnej fáze vystúpenia vyskúšali na vlastnej koži. Naši žiaci pritom nezaháľali ani počas samotného predstavenia. Nielenže sa dozvedeli o spomínaných nástrojoch, o materiáli či spôsobe ich výroby, ale sami sa stali aktérmi dramatických častí predstavenia. Za krásne chvíle a skrátenie vyučovania Vám ďakujeme, pán zástupca.

  Pozrite si nás tu.

  Výchovný koncert pre žiakov 1.stupňa Iná hudba

  V posledný školský deň pred jesennými prázdninami sme sa zúčastnili koncertu s netradičným názvom „Iná hudba“ .Netušili sme, o čom to bude..ale keď sme zbadali uja Romana ,naskočil nám úsmev na tvári. Zoznámili sme sa s veľmi zvláštnymi hudobnými nástrojmi, o ktorých sme ani len netušili, že existujú, nie že sa na nich dá aj hrať. Zahrali sme si aj rozprávku, zatancovali, jednoducho, spríjemnili si tak čas pred blížiacimi sa prázdninami. Bol to pre nás pekný zážitok.

  Žiaci 1.-4.ročníkov ZŠ

  Pozrite si nás tu.

  Výlet do ZOO

  "Milí žiaci, počnúc dnešným dňom sa začína zber gaštanov, žaluďov a suchého chleba pre zvieratá v ZOO". Tak takto nejako sa to celé začalo. Nasledovali vychádzky do parkov a blízkeho okolia školy, zbierali sa plody jesene. Pomáhali aj rodičia, starí rodičia a škôlkari. Pripravené vrecia v našom školskom zbernom dvore sa plnili až nadišiel deň-22.október,kedy sme predvianočný štedrý deň pripravili našim zvieratkám v ZOO. Od tých najmenších –skunkov po tých najväčších- medveďov. Odmenou nám bol pekný slnečný deň, preliezačky, prehliadka celej ZOO a upomienkové predmety -pexeso so zvieratami ZOO ,ako aj brožúry o zaujímavostiach našich zvierat. Ďakujeme.

  Pozrite si nás tu.

  Začali sme cestu ... vystúpenie na Pereši

  Je nedeľa, na neskorý október veľmi teplá a my sa stretávame pred školou. Nejdeme sa ani učiť, ani na túru s pánom učiteľom Gardošom, ale ideme spievať. Náš školský zbor, pod vedením Lukáša Žofčina, mieri do novej farnosti na Pereši potešiť veriacich na nedeľnej sv.omši. Novým farárom je tam vdp. Martin Novotný, bývalý kaplán z KVP, ktorý sa po troch rokoch účinkovania v Nemecku vrátil na Slovensko a rozbieha svoju pastoráciu na Pereši. Po sv.omši sme si spoločne posedeli s veriacimi a miništrantmi pri sladkom agapé, ktoré pre nás pripravili, rozprávajúc čo to o našej škole a farnosti. Veríme, že sme im naším spevom priniesli radosť a určite sa tam vrátime znovu. Naša spevácka cesta po farnostiach v okolí Košíc začala. Najbližšie nás môžete počuť a vidieť vrámci Festivalu sakrálnej hudby na Koncerte detských a mládežníckych sakrálnych zborov dňa 18.11.2013 o 10:00 hod. v Evanjelickom kostole na Mlynskej ulici.

  Pozrite si nás tu.

  Filipko, ježibaba, európske mesto kultúry a my z I. stupňa (18.10. 2013)

  Táto kombinácia sa len tak nevidí. A naozaj stála za to! O čo vlastne ide? V prvom rade ide o žartovnú hru podľa bieloruskej ľudovej rozprávky, v ktorej účinkovali známi košickí herci ako napr. Beáta Dubielová alebo Miroslav Kolbašský, známy aj z dabingu a v hľadisku sme dej pozorovali a prežívali my. Filipko bol akýmsi dieťaťom lásky starých rodičov, vyrezaný z jelšového drievka. A čuduj sa svete, vykľul sa z neho životaschopný chlapec. Dej prepletá ježibaba, ktorá ho zastrašuje, a chce zjesť, či prešibaný kováč, ktorý je raz na jednej, raz na druhej strane. Lenže Filipko má odvahu aj dôvtip, preto prekukne všetkých s humorným nadhľadom. Predstavenie v bábkovom divadle sa nám veľmi páčilo, bolo neskutočne profesionálne a za srdce ťahujúce. Už teraz vieme, že prídeme aj nabudúce. Príjemné pocity sme mali aj z potulky cez centrum mesta, počas ktorej sa na nás usmievalo jesenné slniečko.

  Pozrite si: fotogalériu

  „Milión detí sa modlí ruženec“

  V piatok 18. októbra o 9. hodine sa školský život v našej mučeníckej rodine na chvíľu zastavil. Všetci žiaci, študenti i učitelia sa počas 2. vyučovacej hodine spojili v modlitbe za lepší svet, a tak sa zapojila do celosvetovej akcie „Milión detí sa modlí ruženec“, ktorá sa snaží naplniť slová pátra Pia: „Keď sa milión detí pomodlí ruženec, svet sa zmení“. Pod taktovkou školských pánov kaplánov, M. Štiebera a J. Juraška, a za doprovodu školského zboru sa jednotlivé triedy od najmladších druhákov po najstarších gymnazistov predmodlievali modlitbu svätého ruženca, aby tak vyprosili milosť od našej nebeskej Matky aj pre našu rodinu.

  Pozrite si: fotogalériu

  Výlet do Anglicka

  Deväť študentov našej školy - ZŠ a gymnázia sa v dňoch 28.9. - 5.10.2013 zúčastilo výletu do Veľkej Británie, konkrétne do mesta Coventry. Čo ich ich tam čakalo? Ubytovanie v anglických rodinách, hodiny angličtiny v škole, popoludňajšie výlety, Londýn a veľa ďalších dobrodružstiev a zážitkov. Fotoreportáž už čoskoro!
  Toto je mapa našej cesty.

  Land art žiakov z I.stupňa

  Počas vyučovania sa z nás stávajú nielen mudrci, ale aj umelci. Vyskúšali sme, čo znamená tvoriť a využívať to, čo nám dáva príroda. Stali sme sa umelcami Land art – u. Urobili sme si ateliér v prírode a tvorili, stavali, kombinovali, vymýšľali.

  Pozrite si: fotogalériu

  Šarkaniáda žiakov z I.stupňa

  Tak ako iné ročné obdobia, aj jeseň má svoje čaro. A v tento deň (4.10.) si ho všetci žiaci prvého stupňa ZŠ vychutnávali plnými dúškami. Ráno sme začali spoločne s ostatnými žiakmi a pánom kaplánom svätou omšou v našej škole. Pripomenuli sme si sviatok sv. Františka z Assissi, ktorý mal tiež veľmi rád prírodu. A potom sme sa už aj so šarkanmi vybrali na lúky za kláštorom. Slniečko nám svietilo a aj vietor sa snažil, aby všetky šarkany mohli vzlietnuť. Bolo krásne pozorovať, ako šarkan šantí so šarkanmi. A určite aj šarkany mali krásny pohľad zvrchu na nás.

  Pozrite si: fotogalériu

  Jesenné účelové cvičenie

  4. októbra sa uskutočnilo jesenné účelové cvičenie pre žiakov našej základnej školy. Začali sme spoločnou svätou omšou. Mierne veterné počasie, modrá obloha a žiarivé, i keď trošku zubaté slniečko, sľubovali príjemné dopoludnie. Žiaci II. stupňa sa so svojimi pedagógmi vybrali na Bankov, kde pre nich boli pripravené úlohy a rôzne aktivity.

  Pozrite si: fotogalériu

  Deň polície 2013

  Piatok 27.september 2013 bol pre prvákov veľmi zaujímavý. Pýtate sa prečo? Okúsili sme jazdu trolejbusom, ktorý nás odviezol do centra Košíc. Tam na nás z každej strany číhali policajti, ktorí sa nám postarali o pekné dopoludnie. Pátrali sme po zlodejovi, jazdili sme na kolobežkách, obdivovali sme policajné vozidlá a dostali sme podpisy od známych športovcov. Natešení a plní zážitkov sme sa vrátili späť do školy.

  Pozrite si: fotogalériu

  Divadlo O lenivom prasiatku

  Dňa 24. septembra 2013 nás naši škôlkari prišli pozvať na predstavenie divadla Babadlo. Rozprávka O prasiatku sa všetkým prváčikom aj neprváčikom náramne páčila. Nakoniec sme si spoločne zaspievali veselú pesničku o prasiatku.

  Pozrite si: fotogalériu

  Živá reťaz - sprievodná akcia Pochodu za život - 9.ročník ZŠ

  V Košiciach, európskom hlavnom meste kultúry pre rok 2013, sa tento víkend uskutočnil Národný pochod za život, na ktorom sa masovo manifestovalo právo každého človeka narodiť sa. Z radov našich žiakov vyšla iniciatíva zapojiť sa do tejto akcie. Pod vedením p. uč. Šarloty Škovránkovej sa 40 našich mučeníkov dobrovoľne zapojilo do jedného z celotýždňových podujatí – živej reťaze. So svojpomocne vyrobenými transparentmi sme svojím pochodom túto myšlienku šírili po celom sídlisku KVP a následne sme sa pripojili k hlavnému organizačnému štábu v centre mesta. Dvadsaťminútovým tichým demonštrovaním v reťazi vytvorenej zo sympatizantov tejto myšlienky sme podporili aj my túto prosbu za tých, ktorí sa nedokážu sami brániť.

  Pozrite si: fotogalériu

  Beseda so spisovateľom Tomášom Janovicom - I.st.ZŠ

  Dnes sme v priestoroch našej školy privítali človeka, ktorý sa prihovára nielen deťom, ale aj mladým a dospelým. Spisovateľ Tomáš Janovic nám prišiel porozprávať nielen o svojich dielach, o tom, ako vznikli, ale podelil sa s nami aj o svoje životné skúsenosti a zážitky. Mnohé z nich totiž ovplyvnili jeho tvorbu. Tomáš Janovic nám prečítal ukážky zo svojich diel. My sme mu zaspievali pesničku z jeho tvorby – Ema, a predniesli časť z diela Jeleňvízor. Potom sme mali možnosť položiť mu otázky, nielen my, ale aj žiaci druhého stupňa a gymnazisti. K zvedavým otázkam patrili aj tieto: „Budete spisovať ďalšie knihy? Prečo Vás dcéry volali Drevený tato? Čo ste naposledy napísali? Písali ste knihy po anglicky? Koľko strán má Vaša najhrubšia kniha? Besedu s Tomášom Janovicom sme ukončili poďakovaním a verím, že k nám tento významný spisovateľ ešte zavíta.

  Pozrite si: fotogalériu

  Záchrana 2013 - exkurzia žiakov I. st. ZŠ

  Aj keď prognóza počasia na tento týždeň nevyzerala nádejne, počasie sa predsa len umúdrilo a my, žiaci 2. až 4. ročníka ZŠ s pani učiteľkami sme sa mohli zúčastniť podujatia Záchrana 2013, ktoré je najprestížnejšou a najvýznamnejšou celoslovenskou súťažou záchranárov s medzinárodnou účasťou. Záchranárske podujatia sa odohrávali počas 18. - 21. 9. 2013 v Košiciach a blízkom okolí, my sme sa zúčastnili workshopov 19.9.2013 pri Magistráte mesta Košice. Ich súčasťou bolo informovanie záchranármi o telefónnych číslach, o podávaní informácií operátorovi, o poskytovaní prvej pomoc na figurínach, napr. pri dusení, oživovanie postihnutého, čo sme si aj sami mohli vyskúšať. No najviac na nás zapôsobilo premietanie ukážok o tom, ako máme cestovať v aute- nepodceniť bezpečnostné pásy, netelefonovať počas jazdy a iné riskantné situácie. Ďakujeme za darčeky od záchranárov a nezabudneme na to, že prvá pomoc je jednoduchý spôsob, ako zachrániť zdravie a život sebe a iným.

  Pozrite si: Záchrana 2013 exkurzia - I.st.ZŠ

  Odpustová slávnosť na sviatok sv. Košických mučeníkov

  6. septembra sa k dverám školy na Čordákovej ulici hrnuli davy slávnostne oblečených ľudí. Ich oblečenie len čiastočne naznačovalo obrovskú slávnosť, ktorá sa tu v piatok odohrávala. Naša mučenícka rodina neslávila iba sviatok svätcov, ktorých meno hrdo nesie názov našej školy, ale počas sv. omše celebrovanej predstaveným jezuitov Jánom Benkovským sme sa týmto naším patrónom aj zasvätili. Pri tejto príležitosti bol odhalený a posvätený aj obraz troch sv. košických mučeníkov, ktorý gymnazisti zrealizovali podľa návrhu výtvarníčky Ľudmily Benkovej počas prvého projektového týždňa školského roka. Keďže sa na túto slávu pripravovala celá naša rodina, nezaháľali ani jej mladší členovia a vzácnym hosťom z arcibiskupského úradu či iných škôl prezentovali svoje výtvory, ktoré na počesť našich patrónov vyrábali celý týždeň. Kolektív 8. A pod vedením p. uč. Šoltísovej prezentovali životopisnú mapu troch košických mučeníkov a ich projekt hosťom predstavilo chlapské trio: Matej Rešetár, Daniel Kolibár a Matúš Mura. 7.A triedu zastúpilo zasa dievčenské duo: Patrícia Petrušová a Ľudmila Benderová, ktoré predstavili vzácnym hosťom sériu výtvarných diel zachytávajúcich miesta, ktoré v sebe nesú stopu aspoň niektorého z mučeníkov. Vrcholom činnosti tejto triedy je historická rekonštrukcia kláštora v Krásnej nad Hornádom pôsobiskom mučeníkov.

  Pozrite si: Slávnostná sv. omša.

  Pozrite si: Obraz sv. Košických mučeníkov.

  Pozrite si: Prezentácia projektu kláštor.

  Pozrite si: Prezentácia projektu mapa.

  K úcte k svätým Košickým mučeníkom - žiaci z I. stupňa ZŠ

  ,,Vy hrdinskí Krista mučeníci, sláva Košíc, pýcha národa, večnej v nebi slávy, učastníci, proste za nás hriešnych v nebi u Boha!...“ 6. septembra 2013 na svätej omši celebrovanej duchovným otcom Jánom, predstaveným Jezuitov v Košiciach, vyvrcholili prípravy prvého školského týždňa zasvätením obrazu sv. Košických mučeníkov. Umelecké dielo, ktoré spoluvytvárali naši gymnazisti motivovalo aj našich žiakov I. stupňa. Nakoľko sú naše umelecké zručnosti v začiatkoch, rozhodli sme sa začať vyfarbovaním obrázkov svätcov, patrónov,našej školy. Posúďte sami, ako.

  Pozrite si: Fotogaléria našich prác.

  Projektový týždeň na škole

  Začiatok školského roka prebiehal netradične zdobením priestorov školy a prípravou na sviatok sv. Košických mučeníkov. Siedmaci pod vedením p. učiteľky Čirčovej vyrábali obrovskú maketu zaniknutého benediktínskeho kláštora v Krásnej nad Hornádom, kde pôsobil sv. Marek Križin a kreslili ďalšie obrazy kostolov súvisiace so životom mučeníkov a ôsmaci maľovali na stenu mapu Európy, na ktorú zaznačili, odkiaľ pochádzali, kde študovali a pôsobili košickí mučeníci. Týmito aktivitami sme posilňovali kolektív, tímovú spoluprácu a vzťahy v triede.

  Pozrite si: Ako sme tvorili životopisnú mapu ....

  Pozrite si: Ako vznikal kláštor ... .

  Imatrikulácia prváčikov

  Tradične sa na otvorenie nového školského roka najviac tešia tí najmenší. Ale u nás to nie je celkom presne tak! Pretože tak veľmi, ako sa najmenší školáci tešia na svoje prvé kroky po chodbách našej školy, tak sa aj my tešíme sa privítanie našich nových členov rodiny. A tak ani tento rok sme dlho neotáľali a deviataci pod vedením p. uč. Zuzany Ondovčínovej a Zdenky Krajňákovej už počas prvého týždňa školského roka pripravili uvítanie prváčikov ako sa patrí. Pred prijatím do cechu mučeníkov musel každý novopečený člen našej rodiny skúsiť poriadnu dávku odvahy, sily a dôvtipu, a to všetko pred zrakmi celej školy. S hrdosťou však musím v mene celej našej rodiny týmto malým hrdinom pogratulovať, pretože to zvládli bravúrne!

  Pozrite si fotogalériu.

  Ako sme sa vyfarbili - I.st.ZŠ

  Polovicu augustových týždňov, pred novým školským rokom 2013/14 sme sa v spolupráci s rodičmi a ich ratolesťami venovali zveľaďovaniu dlhej školskej chodby pred triedami I. stupňa. Z lineárnej klasiky sme prešli do veselej vlnky, ktorú zdobia veselé pastelky a obrázky. Veríme, že sa nové chodby zapáčia všetkým deťom a rodičom a že osmelia krok našim novým prvákom, ktorí prídu určite plní očakávaní. Tak teda, vitajte v našich pekných priestoroch! Môžte si ich pozrieť tu.

  P. učiteľky I. stupňa

  Začiatok školského roka 2013/2014

  2. septembra, o 9:OO hodine, sme odštartovali nový školský rok 2013/2014 a to svätou omšou v kostole Božieho milosrdenstva na sídlisku KVP. Žiaci, učitelia, rodičia i obyvatelia sídliska, všetci spoločne, vzývajúc Ducha svätého, vyprosovali sme si do nasledujúcich mesiacov silu i odvahu čeliť skúškam, vytrvalosť v plnení si povinností i radosť z dosiahnutých výsledkov. Po skončení svätej omše sme sa vrátili do školy, v ktorej nás čakali mnohé prekvapenia. Krásne vymaľované steny a upravené chodby, to všetko zvládli naši učitelia s pomocou ďalších šikovných rúk žiakov, ktorí svoje posledné prázdninové dni venovali dobrej veci. Všetkým, ktorí sa podieľali na zútulnení priestorov našej školy, srdečné PÁN BOH ZAPLAŤ!

  Pozrite si fotogalériu.


  Školský rok 2012/2013

  Kultúrny školský výlet z I. stupňa vo výmenníku

  Deň pred odovzdávaním vysvedčení sme na I. stupni stihli prehliadku výmenníka na ulici Obrody. Budovy zastaranej a nevyužívanej infraštruktúry, ktorými sú objekty výmenníkových staníc boli v rámci projektu EHKM 2013 a SPOTs v Košiciach prestavané na kultúrne, vedecké, ale aj športové vyžitie pre ľudí všetkých vekových kategórií. Keďže vzdialenosť medzi sídliskom Terasa, kde sa nachádza aj spomínaný výmenník a KVP je krátka, prešli sme sa peši. O kultúre sme sa presvedčili na výstave obrázkov v tomto výmenníku. Spoznali sme aj susedné dva výmenníky, ktoré boli z dôvodu inštalácie výstav zatvorené. Možno nabudúce. Tešíme sa, že výhodná poloha výmennika Wuppertálska umožňuje aktívne zapojenie aj našej školy do spolupráce so zaujímavými projektmi a ľuďmi. Park, pizza, dobrá nálada a slnečná prechádzka ukončila starý školský rok. Je dobré spoznať svoje mesto a v tomto duchu by sme chceli pokračovať aj v novom školskom roku. Galéria fotografií je tu.

  Ríša kráľa Mendelejeva

  Máj bol u mučeníkov naozaj mesiacom po okraj naplnený dobrodružstvami, ktoré sme si doniesli predovšetkým z našej spoločnej školy v prírode. Avšak ani popri toľkej zábave sme sa nezabudli vzdelávať. Dôkazom toho bol aj záver mesiaca, štvrtok 30. mája, keď sme sa vybrali načerpať množstvo zaujímavých a potrebných informácií do kultúrneho domu na Jedlíkovej ulici v Košiciach. Na tomto mieste sme sa zúčastnili multimediálneho predstavenia Ríša kráľa Mendelejeva, prostredníctvom ktorého sme objavovali neznáme javy z rôznych oblastí prírodných vied v známych veciach a predmetoch, s ktorými sa stretávame každý deň. O hravom spôsobe učenia sa s využitím naozaj všetkých mediálnych prostriedkov svedčí aj fakt, že zrazu fyzike a chémii rozumeli aj tí menší mučeníci, ktorí si tieto predmety ešte vo svojom rozvrhu pár rokov nenájdu.

  Nezabudnite si pozriet fotogalériu.

  Škola v prírode - príroda v škole I.st.ZŠ

  Posledný májový- maturitný týždeň sa aj žiaci I. stupňa zúčastnili dlhoočakávanej školy v prírode na Jahodnej pri Košiciach. Po kľukatej ceste autobusom sme sa ocitli v krásnom lesnom prostredí pod kopcom Jahodná. Po zmapovaní objektu, sme spoznávalí súťažne aj nesúťažne okolie, využili sme športový areál a nachádzali spojenie s prírodou. Na druhý deň sme absolvovali túru na Lajošku, poobede sa divadelne zabavili s ujom Romanom z Haligandy a večer sme si vytancovali veľa zaujímavých cien na večernej tancovačke. Počas pobytu sme zregenerovali svoje sily a po veselých dňoch ,,z divočiny “sme sa vrátili do školských lavíc- na rozdiel od našich úspešných maturantov. So sebou sme si doniesli veľa zážitkov a spomienok, ktoré môžete vidieť tu.

  Žiaci 1.stupňa ZŠ

  Deň detí

  Viete ako sme slávili Deň detí? Na začiatku dňa sme ho oslávili svätou omšou. Neskôr sme sa presunuli do telocvične, kde nás čakal program bývalého superstaristu Martina Krausa. Po dvojhodinovom programe, v ktorom sme sa rozprávali o zlých účinkoch drog a v ktorom bol rovnako dôstojne zastúpený jeho spev i náš tanec, a tak po pekne pripravenom programe sme sa deti do tried a spolu so svojimi triednymi učiteľkami mali už vlastný program. Pánovi Krausovi ďakujeme za program a tešíme sa na jeho najbližšie predstavenie u mučeníkov.

  Nezabudnite si pozriet fotogalériu.

  Alexandra Horňáková, 8.B

  Škola v prírode alias Jahodná

  V dňoch 26. - 29. mája sa uskutočnila prvá mučenícka škola v prírode. Žiaci do siedmeho ročníka mali možnosť prenocovať priamo na Jahodnej a stráviť tam ich školu v prírode. Starší žiaci, ako sú ôsmaci, deviataci a gymnazisti, chodili od pondelka do stredy na Jahodnú z KVP denne MHD-čkou. Skoro ráno sme museli vstávať, aby sme už o 7:30 boli pred školou. Našťastie to stálo za to, lebo program v prvý deň pripravovali gymnazisti. Keď sme tam v pondelok dorazili, hneď sme sa rozdelili do skupín podľa farieb. Každé družstvo dostalo svoje úlohy, ktoré muselo splniť. Po všetkých tých zložitých súťažiach, ktoré každé družstvo splnilo na jednotku, sme sa rozbehli do reštaurácie na obed. Na druhý deň sme si urobili menší výlet na chatu Lajoška. Po nie dlhej túre hore na kopec sme si oddýchli na chate. Po menšej prestávke a po obede sme zišli dole na Jahodnú a odtiaľ domov. Po dvoch dňoch bol ten tretí viac taký oddychový a zábavný. Keď sme došli na Jahodnú, opäť sme sa rozdelili na družstvá a zahrali si populárnu hru s balónom naplneným vodou. Po hre sme sa všetci rozišli po celom areáli a naposledy si užili jeho pohostinnosť, kým sme ju museli opäť vymeniť za atmosféru v školských laviciach. Za pripravenie tohto pobytu ďakujeme a dúfame, že aj na budúci rok zažijeme podobný.

  Nezabudnite si pozriet fotogalériu.

  Alexandra Horňáková, 8.B

  Sviatok Nanebovstúpenia Pána

  Sviatok Nanebovstúpenia Pána sme, ako inak, oslávili ranou svätou omšou s vždy dobre naladeným pánom kaplánom Štieberom. Aj po spoločnej omši však nasledoval zaujímavý program - dramatizované čítanie Biblie. Prvý stupeň predbehol starších žiakov a mal tak ako prvý možnosť zoznámiť sa s pánom Romanom Sorgerom, ktorý naučil väčších i menších, ako jednoducho možno vytvoriť živý obraz. Niežeby tento živý obraz vedel rozprávať, ale výjav z Biblie znázornený prostredníctvom žiakov je pre každého nadšenca mučeníckeho cechu vždy veľavravný.

  Pán Sorger našim žiakom odhalil aj tajomstvá reči bábok. Žiaci tak mohli postrehnúť nielen rôzne finty pri výrobe bábok, ale aj základné uchopenie a pohyby klasických trojprstových maňušiek. Naše deti pobavil chrápajúci kráľ či vystrašil zelený krokodíl. Na záver dňa si hru na bábkohercov vyskúšali aj naši amatérsky začiatočníci.

  Vrcholom programu bola však tanečná choreografia. Naše žiačky ôsmeho ročníka dopomohli svojím tanečným i hereckým výkonom vytvoriť pantomimickú scénku, ktorá znázorňovala biblické stvorenie sveta, človeka a všetkého živého. Jej záver však znázornil kontrast k vzniku - ukázal vojnu, zlobu a sebazničujúcu krutosť človeka. No záverečná pieta ľudskosti nám znovu prinavrátila vieru v dôstojnosť najdokonalejšieho Božieho stvorenia.

  Deň Zeme

  Vždy, keď slávime nejaký špeciálny deň, dáme mu aj špeciálny názov, ako je napríklad Deň detí, Deň otcov a Deň matiek. Takisto, ako už určite všetci viete, existuje aj Deň Zeme. Ako som už spomínala, takéto názvy sa dávajú iba výnimočným dňom, čiže Deň Zeme musí byť neobyčajný deň. Deň Zeme je taký špeciálny deň, hoci si niektorí ľudia neuvedomujú, aké potrebné činnosti by mali robiť, aby pomohli NAŠEJ Zemi. Mnohokrát si neuvedomujeme, že keď vyhodíme plasty do prírody, môžu zahynúť milióny živých organizmov. Je to ako keby sme zabili niečo živé, niečo, čo dýcha, a podľa mňa na to nemáme právo. Našej planéte by sme naozaj mohli pomôcť, lebo ona si neporadí so všetkým... Jedným zo spôsobov, ako pomôcť Zemi je recyklácia.

  Jednoduchým triedením odpadkov sa staneme všetci hrdinami, ktorí zachránia našu Zem. Tak šup - šup do toho!

  Pozrite si fotogalériu.

  Alexandra Horňáková, 8.A

  Fragile

  Keďže naša výchova nie je len o učení sa v škole, ale aj o učení sa hudbou, vybrali sme sa v jeden utorok 22. januára 2013 na výchovný koncert Fragile. Na samotné vystúpenie tejto skupiny sme si však museli ešte počkať prvú hodinu v škole, a tak sme sa učili. Potom sme sa už všetci celí ,,happy", že sa konečne zas neučíme, vybrali na zastávku MHD a následne sme sa autobusom dostali na SOŠ automobilovú na Alejovej ulici. Keď sme prišli dnu, vybrali sme si naozaj dobré miesta na sedenie: tí starší väčšinou hore a tí mladší zasa dole.

  Naši ,,mučeníci" od 5. až po 9. ročník, no boli tam aj nejakí naši gymkáči, si sadli a netrpezlivo čakali, kedy sa to začne. Keď členovia skupiny Fragile prišli na pódium, začali hneď gospelovou pesničkou, keďže je to hudobná skupina, ktorá je svojmu remeslu naozaj verná. Spievali pomalé aj rýchlejšie, gospelove aj iné piesne a začuli sme aj slovenské hity i songy v zahraničnom jazyku. Keďže to mal byť aj výchovný koncert, speváci neostali iba pri spievaní, ale nám dali aj nejaké rady do života. Napríklad: "Nejedzte žltý sneh!"

  A zrazu BUM! - povedali, že je na rade posledná pesnička. Po nej sme začali kričať: "EŠTE JEDNU!!!" a keďže sme kričali ako "o dušu", tak nám zasievali prídavok a potom za búrlivého potlesku odišli z pódia. A my sme ostali takí sklamaní, že to už skončilo a že sa treba vrátiť do školy a učiť sa. Tak to nám fakt znepríjemnilo náladu. No keď sme zistili, že sme tým koncertom zabili štyri hodiny a že idem len na poslednú hodinu, tak sa nám uľavilo. Takže toto bol asi v skratke náš výchovný koncert a už sa zasa tešíme na ďalší.

  Miriam Vargočová, 8.B

  Nezabudnite si pozrieť fotogalériu.

  Vianočná akadémia

  Advent - to je čas radostného očakávania príchodu betlehemského novorodeniatka, ktoré prináša svetlo do každej rodiny. Aj mučenícka rodina sa rozhodla spoločne osláviť tento čas, ktorý zbližuje všetkých ľudí dobrej vôle. Tá naša vôľa bola predstaviť každého člena našej rodiny, predstaviť jednotlivé triedne kolektívy a ich spracovanie posolstva Vianoc a priniesť tak svetlo do rodín zo sídliska KVP. Sme veľmi radi, že pozvánku na našu oslavu prijalo veľa priateľov a priaznivcov našej školy, ktorí dopomohli našim žiakom vytvoriť tú správnu rodinnú atmosféru, ktorá k Vianociam neodmysliteľne patrí. Vďaka patrí aj triednym učiteľkám, ktoré s deťmi nacvičili a predstavili úžasné inscenačné pásmo pod jedličkou.

  Mikuláš

  "Mikulášku, dobrý strýčku, čo nám dáš?" ... Tak túto otázku si 6. decembra kládli nielen žiaci našej školy. Ani tento rok si mučeníci rozhodne nenechali ujsť príležitosť napodobniť veľké činy svätého Mikuláša, ktorého dobrota a ochota rozdávať sa pre druhých očarila celý svet a preklenula dokonca aj hranice deliace ľudí na veriacich a neveriacich. Jeho odkaz tohtoročný advent najlepšie zosobnili žiaci 7.A triedy, ktorí venovali svoj čas a námahu a nacvičili pod vedením pani učiteľky Zuzanky Ondovčínovej nádhernú, pútavú a podnetnú inscenáciu, ktorou ohromili a inšpirovali nielen svojich mladších, ale aj starších spolužiakov.

  Presvedčte sa aj vy o ich odvahe a prezrite si fotogalériu.

  Už sa blíži ,už sa blíži.....zápis do prvej triedy

  Tak možno aj takto nejako si povedali škôlkari - terajší prípravkári, ktorí sa v čase od 18. do 19. januára 2013 prišli zapísať do našej školy. Čo všetko však tomu predchádzalo? Príprava triedy, nástenky, výroba darčekov, na ktorej sa podieľali žiaci 1.-4.ročníkov a školské kluby, plagáty a oznamy rozvešané kade-tade po KVP, ale aj vo farnostiach a ešte kopec iných vecí. Veru, pripraviť taký zápis, aby to bolo tip-top, nie je jednoduché! Ale my - všetci sme to zvládli. Na dôvažok, že je v našej škole fajn, sme ešte stihli pozvať dve škôlky na otvorené hodiny do 1.A, kde im žiaci ukázali z každého rožka troška, no a samozrejme aj oni nám! Potom sme ich už len čakali na zápise, kde po splnení nenáročných úloh sme ich zapísali.

  Mgr. Renáta Halčišáková

  Nezabudnite si pozrieť fotogalériu.

  Katarínska zábava

  Prečo sa na sviatok sv. Kataríny konajú zábavy? Kto vlastne bola svätá Katarína? Prečo sa na jej obraze nachádza ozubené koleso a meč? Tak na tieto otázky sme dostali odpoveď od pani učiteliek v piatok 23.11.2012. V tento deň sme totiž my - žiaci 1.stupňa ZŠ a naši škôlkari mali v telocvični našu Katarínsku zábavu. Najprv sme sa dozvedeli nové a zaujímavé veci o tejto svätici a potom to prišlo... Hudba, tanec a súťaže. Predviedli sa aj naši škôlkari v obratnosti na fit lopte i preťahovaní lanom. Za každú súťaž sme dostali sladkú odmenu a už teraz sa tešíme na budúcoročnú zábavu. Ako dôkaz, že nám bolo fajn, si pozrite aj naše fotky...

  Mgr. Renáta Halčišáková

  O pyšnej princeznej

  Posledný školský deň pred jesennými prázdninami (29. októbra 2012) sa naši škôlkari a žiaci I. stupňa základnej školy zúčastnili divadelného predstavenia O pyšnej princeznej.

  Dominika Lendacká, žiačka 3. A, vám ho v skratke priblíži. Pyšná princezná sa nechcela vydať za princa. Princ sa prezliekal za rôznych princov, ale nepomohlo to. Ona stále chcela iného princa. Napokon sa dozvedela, že princ sa preoblieka za princov a pri spomienke na všetky komické situácie, ktoré s ním zažila, sa jej zrazu zapáčil. A tak sa zaňho nakoniec vydala.

  Predstavenie sa nám všetkým veľmi páčilo a dúfame, že takéto zábavné divadielko si budeme môcť pozrieť aj nabudúce. Už teraz sa nevieme dočkať!

  Dominika Lendacká a Lenka Korfantová

  Návšteva ZOO – 26. 10. 2012

  ZOO Košice – Kavečany sa buduje od roku 1979. V prevažnej miere sa zameriava na euroázijskú faunu a flóru, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Aby sme týmto vetám lepšie rozumeli, vybrali sme sa navštíviť ZOO s jej obyvateľmi.

  Neprišli sme naprázdno, pre zvieratká sme priniesli gaštany a žalude, ktoré sme zbierali počas septembra a októbra. Pri našej prehliadke nás očarili práve obedujúce levy, medvede, ktoré sa už ukladajú na zimný spánok, obrovské jelene, zábavne bľačiace kozy, prežúvajúce lamy a veselé opičky. Poobdivovali sme aj zvieratká žijúce v teráriách a akváriách. Páčili sa nám obrovské modré ary, snežné sovy, plazy, farebné rybičky a zelené žabky s červenými očami.

  Našu prehliadku sme ukončili pohľadom na voľne sa prechádzajúceho pyšného páva a zakúpením pamätných mincí s obrázkami zvierat, ktoré sme naživo videli. V ZOO sa nám veľmi páčilo a ostali by sme tam aj dlhšie, keby nás späť do školy nevyhnal chladný jesenný vietor.

  PaedDr. Lenka Korfantová

  Nezabudnite si pozrieť fotogalériu.

  TeenDance – 19. 10. 2012

  Celá naša škola je v týchto dňoch mimoriadne hrdá na deväť talentovaných žiačok 8. ročníka, vďaka ktorým sa môže pýšiť striebrom vo výrazovom tanci, ktoré naše dievčatá získali 19. októbra v Bratislave na TeenDanci, tančnej súťaži lauráckych stredísk. Dievčatá porotu a divákov oslnili otvorenosťou príbehu, ktorý zakomponovali do svojho tanca. Znázorňuje dnešný život mladých ľudí, ktorí síce mnohokrát strácajú ten správny smer, no vždy nájdu svetlo a Božiu nádej. A prevedenie ich tanca? Jednoducho, bravúrne! A my len dúfame, že svoje súperky budú takto trápiť aj v ďalšom ročníku súťaže. Naše ôsmačky si z hlavného mesta nedoniesli iba výbornú druhú priečku, ale mnoho zážitkov a nových skúseností, za ktoré organizátorom súťaže úprimne ďakujú a my a naši priaznivci ďakujeme zasa im za skvelú reprezentáciu školy.

  Mgr. Lucia Čirčová

  Nezabudnite si pozrieť fotogalériu.

  Súťaž v aranžovaní

  18. októbra 2012 sa 4 šikovné žiačky našej školy zúčastnili celomestskej súťaže v aranžovaní na tému Plody jesene. Na tejto súťaži nás veľmi pekne reprezentovali, za čo im patrí veľká vďaka :)

  Nezabudnite si pozrieť fotky ich krásnych výtvorov.

  Október - mesiac úcty k starším

  Tak ako každý rok, aj v tomto šk. roku 2012/2013 si žiaci našej školy – konkrétne žiaci 4. A a 5. A triedy – v rámci Mesiaca úcty k starším pripravili milý kultúrny program . Program pozostával z recitačného pásma a tančeka sprevádzaného zlatobránskou melódiou.

  S týmto programom vystúpili 4. 10. 2012 v klube dôchodcov na KVP.

  Príchod našich žiakov do slávnostne vyzdobenej sály plnej nedočkavých dôchodcov sprevádzal silný aplauz.

  Otázky, ktorými zahrnuli babičky a dedkovia našich vystupujúcich, boli dôvodom opadnutia posledných záchvevov trémy. Deti s nadšením predviedli všetko to, čo si usilovne a s radosťou pripravili.

  Nacvičeným programom sme úprimne potešili všetkých prítomných a neutíchajúci potlesk bol pre žiakov tou najväčšou odmenou.

  S prísľubom, že sa stretneme na sviatok sv. Mikuláša, sme sa rozlúčili.

  PaedDr. Iveta Milichovská

  Maratón 7. 10. 2012

  Blížil sa koniec septembra a v Košiciach to vrelo očakávaním. Prvú októbrovú nedeľu 7.10.2012 mal byť o 9-tej hodine odštartovaný 89. ročník Medzinárodný maratón mieru. Účasť prekonala 7400 účastníkov zo 46 krajín, čo bolo zatiaľ historicky najviac. Svoje schopnosti na trati ukázali aj žiaci, učitelia a rodičia žiakov Spojenej školy sv. Košických mučeníkov, keď sa pasovali so 4,2 km na minimaratóne, podávali si štafetu v 42 km boji, alebo zdolávali celú oficiálnu trasu. V cieli hrdí na seba pyšne nosili medaily, ale pocit prekonanie sa bol nadovšetko.

  Účastníci minimaratónu: Lukáš Simočko, Stanislava Linková, Viliam Žilla, Jozef Kolibár, Daniel Gomolčák, Viktória Roháčová, Martin Roháč, Viktória Mullerová, Daniel Kolibár, Dávid Brezovský, Miriam Vargočková.
  Účastníci štafety: Matej Gardoš, Adriana Bariová, Arpád Bari, Barbora Bariová.
  Účastník maratónu: Martin Stieber

  Barbora Bariová

  Nezabudnite si pozrieť fotogalériu.

  Šarkaniáda prvého stupňa 5. 10. 2012

  Za veľmi príjemného jesenného počasia sme sa 5.10.2012 vybrali na lúku za kláštorom, kde sme išli otestovať silu vetra a zručnosť pri plachtení so šarkanmi.

  Žiaci celého I. stupňa boli vybavení šarkanmi a plní očakávania sa rozskupinkovali po celom okolí. Mnohí už mali šarkanov poskladaných, ale väčšina žiakov skladala ešte šarkanov samostatne, s kamarátmi alebo s pani učiteľkami. Niektoré kostry šarkanov boli teda riadne komplikované!

  Nakoniec všetko výborne dopadlo. Slniečko svietilo, vetrík pofukoval, deti sa tešili a všetky šarkany lietali. Na tejto šarkaniáde sa zúčastnili aj maličkí škôlkari. Otestovali našich lietajúcich Mc Queenov, Snehulienky, Popolušky, drakov a ďalšie rozprávkové bytosti.

  Na rannej sv. omši sme si vymodlili naozaj pekné počasie a nezabudnuteľnú jesennú atmosféru so šarkanmi.

  PaedDr. Lenka Korfantová

  Nezabudnite si pozrieť fotogalériu.

  Účelové cvičenie 5. 10. 2012

  Deň sme začali svätou omšou zo sviatku svätej Faustíny. Po nej sa žiaci presunuli do tried a čakali na inštrukcie triednych učiteľov. Očakávalo sa aj vyhlásenie požiaru, ktorý sa (našťastie) imaginárne rozšíril v priestore našej škole. Presun žiakov zo zasiahnutého miesta sa uskutočnil veľmi rýchlo a po základných informáciách o správaní sa pri požiare, ktoré všetkým v krátkosti poskytla pani riaditeľka, sa žiaci 5. – 8. ročníka pod vedením svojich triednych vybrali smerom na Bankov.

  Keďže nám počasie prialo, po pauze na desiatu si mladší žiaci mohli vybrať šarkany (aj ručne robené) a utekať s vetrom o preteky a starší žiaci sa zahrali s frisbee. Komu stačila minitúra, vychutnával posledné slnečné lúče neskorého leta.

  Okolo 11.00 nás prišli poučiť členky Slovenského Červeného kríža, a to o prvej pomoci človeku, ktorý je v bezvedomí. Naši žiaci na ich otázky promptne odpovedali, dokonca sa aj zapojili a ostatným žiakom názorne ukázali, ako treba postupovať pri záchrane človeka. Najaktívnejšími žiakmi boli Katarína Szalonová, Terézia Bariová (7.A), Tibor Szalona (6.A) a Ivan Ruttkay (8.A). Ich snahu pochválili aj samotné členky Červeného kríža.

  Po ukončení záchranárskeho kurzu sme sa do školy ponáhľali rýchlejšie ako inokedy – každý sa už tešil na pripravený obed.

  Všetkým zúčastneným ďakujeme a veríme, že takýto deň plný aktivít si počas tohto roka ešte užijeme.

  Mgr. Martina Molnárová

  Deň polície - 28.9.2012

  Naši druháci sa zúčastnili napínaveho dňa polície na Toryskej ulici, kde mohli vidieť zásahové a poriadkové jednotky, ,,umenie“ kukláčov, zlaňovanie z vrtulníkov, zlikvidovanie výbušniny, akčnú prácu na koňoch, služobnú kinológiu s vycvičenými psíkmi pri hľaďaní drog a ozbrojených zločincov. Zaujala nás dopravná polícia s retro autami z minulého storočia a samozrejme nové vymoženosti polície: vrtľlníky, dymovnice, zbrane, výzbroje... viď galéria tu. S ukážkami svojej činnosti a techniky sa predstavil aj Hasičský a záchranný zbor a Rýchla zdravotná služba.

  Žiaci 2.A triedy pod vedením Mgr. Renáty Halčišákovej

  Nezabudnite si pozrieť fotogalériu.

  Imatrikulácia prváčikov - 7. 9. 2012

  Prestupujúc z nohy na nohu, poskakujúce brušká, v rukách žmoliace tričká, naťahujúc krk vyššie, než kedykoľvek predtým, do ružovkasta sfarbené líca, otvorené ústa a vyvalené očká – asi tak nejako vyzerá napätie a očakávanie tých najodvážnejších u svätých košických mučeníkov, našich prváčikov, ktorí pozbierali v sebe všetky odvážne žilky, aby sa koncom prvého týždňa ich školského života postavili pred svojich starších kolegov. Nemali to veru jednoduché, no šesť disciplín, ktorými si ich preskúšali samotní deviataci pod vedením pani učiteľky RNDr. Marty Vicenovej, zvládli na jedničku. Dúfame, že takto sa im v našej rodine bude dariť aspoň najbližších deväť rokov.

  Mgr. Lucia Čirčová

  Nezabudnite si pozrieť fotogalériu.

  Otvorenie školského roka - 3. 9. 2012

  Prvý deň školského roka 2012/ 2013 sa niesol v tradičnom duchu zmesi niečoho dlho očakávaného, no okoreneného o štipku lenivosti zdedenú ešte z prázdnin. Tí menší nevedeli dočkať rána, a tak prichádzali do školy v poriadnom predstihu. No najväčšie očakávania mali snáď tí, ktorých k svätým košickým mučeníkom museli odprevádzať rodičia. Po slávnostnej bohoslužbe nášho obľúbeného pána dekana pýšiaceho sa novopostaveným farským kostolom, prišlo na rad predstavenie noviniek našej školy – a tých nebolo málo. Pred žiakov, rodičov a priateľov školy sa totižto po prvýkrát postavilo nové vedenie školy pod taktovkou novopečenej pani riaditeľky, RNDr. Adriany Bariovej. Prvý darček nového riaditeľstva na sídlisku KVP je pokojný začiatok každého stresujúceho týždňa pondelkovou sv. omšou, ktorá sa stala súčasťou rozvrhu hodín každej triedy, a tak sa aj pracovný týždeň na našej škole začína veľkou oslavou nášho Pána a našej čordákovskej rodiny.

  Mgr. Lucia Čirčová


  Školský rok 2011/2012

  Deň rodiny – 5. máj 2012
  V sobotu, 5. mája, naša spojená škola odprezentovala svoju činnosť počas programu na Dni rodiny. Deti zo škôlky zaspievali milé pesničky spojené s ukazovačkami, pomohli im naše šikovné žiačky z druhého stupňa. Naša školská dievčenská skupina One of the Best zaspievala pieseň od Michaela Jacksona- We are the world a od One Direction – What makes you beautiful. Po úspešnej prezentácii prišli na rad naši zanietení gymnazisti s 2 inštrumentálnymi skladbami – z filmu Ružový panter a Čas prebúdzania od skupiny Gen Rosso. Všetkým zúčastneným patrí srdečné ďakujem.

  Nezabudnite si pozrieť fotogalériu.

  John, Marry a Kozliatka – 17. máj 2012
  Do školy k nám zavítalo bábkové divadlo Babadlo s predstavením pod názvom John and Marry. Žiaci celej základnej školy a naši škôlkari sa zahĺbili do krásy rozprávky interpretovanej zábavnou formou, prepojenou s jednoduchými anglickými frázami. Žiaci tak mohli interaktívne odpovedať, spolupracovať, ako aj naučiť sa nejaké to slovíčko ;D V rozprávke Kozliatka účinkoval rapper vlk, ktorý ohúril najmä našich najmenších svojou neschopnosťou naučiť sa niečo nové. Nakoniec sa všetko dobre skončilo, a tak spokojní, že kozliatka zostali nažive, sme sa rozišli do svojich tried.

  Nezabudnite si pozrieť fotogalériu.

  Výchovný koncert – Terra Magica Fantastica, 15. máj 2012
  V Historickej radnici na Hlavnej ulici sa počas vyučovania konal výchovný koncert pre ročníky 5 až 9, zameraný na Zem, medziľudské vzťahy, násilie a šikanovanie. Zaujímavým spôsobom mohli žiaci rozpoznávať problémy dnešnej doby, uvedomiť si, že každý z nás je zodpovedný jedinec, má práva a povinnosti. Každý sa musí snažiť, aby sa zachovalo čo najviac pre budúcnosť. Každého jedného žiaka mohlo osloviť niečo iné, každý si odniesol to, čo ho najviac zaujalo.
  Europáni – 21. máj 2012
  V Historickej radnici sa o 10:30 konal výchovný koncert o štyroch rôznych krajinách Európy pre druhý stupeň základnej školy. Hlavní účinkujúci boli teleportovaní do krajín, zábavnou formou odprezentovali informácie o krajinách ako sú Albánsko, Taliansko, Litva a Maďarsko. Niektorí žiaci si po programe zašli na zmrzlinku, poprechádzali sa po Hlavnej, alebo sa osviežili pri fontáne ;D

  Nezabudnite si pozrieť fotogalériu.

  Rodičovské stretnutie

  Milí rodičia!

  Pozývame Vás na rodičovské stretnutie ohľadom prospechu a správania Vášho dieťaťa za 3. štvrťrok šk. roka 2011/2012. Stretnutia budú prebiehať v štvrtok 19.4.2012 v jednotlivých triedach na 1. stupni rámcovo od 16:30 hod. a na 2. stupni od 17.00. hod. Uvedený čas si jednotliví triedni učitelia môžu upraviť podľa oznámenia v žiackych knižkách.
  Výchovný koncert
  Vo štvrtok 15.03.2012 sa žiaci ZŠ zúčastnia v rámci vyučovania výchovného hudobno-slovného koncertu v budove Historickej radnice na Hlavnej ulici v Košiciach.
  Žiaci 1. stupňa: o 9.45 hod. – program s názvom Na cestách, či v byte nástrahy sú skryté;
  Žiaci 2. stupňa: o 11.00 hod. – program s názvom Terra magica fantastica.
  Na cestu v MHD je potrebné mať dva cestovné lístky. Vstupné na program je hradené kultúrnymi poukazmi, ktoré má k dispozícii škola. Bližšie informácie o podujatí v tento deň podajú žiakom triedni učitelia.
  Obsah koncertov si možno pozrieť na webovej stránke http://www.letart.sk.
  Riaditeľské voľno
  V stredu, 14.03.2012, je na našej škole udelené riaditeľské voľno z dôvodu celoštátneho certifikačného testovania žiakov 9. ročníka ZŠ a písomných maturitných skúšok študentov 4. ročníka Gymnázia.
  V tento deň teda nie je vyučovanie a nie je v prevádzke ani ŠKD. Žiaci, ktorí chcú prísť na obed do ŠJ, musia sa na tento deň osobitne nahlásiť u vedúcej ŠJ.
  Zaujímavá hodina telesnej výchovy v Drocárovom parku
  21.2.2012 sa naši žiaci 3.A a 4.A preniesli na netradičnú hodinu telesnej, výchovy, ktorá sa nekonala v telocvični ale na ľadovej ploche. Tam sme si zacvičili, zasúťažili a tak trochu sa zahrali na krasokorčuliarov. Táto hodina bola super, radi ju privítame znova.

  Žiaci 3.A-4.A triedy
  Ó, má Lady Karneval...
  Keďže prežívame obdobie fašiangov, veselíc a zábav, vo štvrtok 16.2.2012 sme aj my mali karneval v našej telocvični. Na túto udalosť sme sa pripravili zhotovovaním girlánd a ozdôb, ktorými sme vyzdobili telocvičňu a aj informáciami čo sú to fašiangy. Dokonca aj na hodinách hudobnej výchovy sme sa naučili ľudové piesne o fašiangoch. Keď konečne nadišiel ten deň, začali sme sa obliekať do krásnych masiek, ktoré tvorili vlastnoručné vyrobené masky a niektorí z nás uprednostnili masky z požičovní. Všetky boli veľmi nádherné, pani učiteľky mali problém vybrať tie najkrajšie- veď všetky boli naozaj pekné. Opäť sme sa zabávali aj s našim drobcami – škôlkarmi, ktorí v maskách vyzerali naozaj chutne. Tanec doprevádzali naše obľúbené súťaže, z ktorých najväčší úspech mal stoličkový tanec. Po takomto prežití veselého fašiangového karnevalu sa prenesieme do ticha pôstneho obdobia. No už teraz sa tešíme na budúcoročný karneval.

  p.učiteľka R.Halčišáková
  Ukáž, čo vieš.
  Od minulého októbra 2011 sa naši štvrtáci prihlásili do prírodovednej súťaže: Ukáž, čo vieš. Súťaž pozostávala zo štyroch kôl, pričom každé kolo bolo zamerané na inú tému. Družstvo tvorili títo piati žiaci našej triedy: Jakub, Martin, Šimon, Katka, Lili a náhradníčka Alica, ktorá tiež súťažila v dvoch kolách. Na každé kolo sme sa vždy dôsledne pripravovali pod vedením p.uč.Milichovskej. A oplatilo sa. Dostali sme sa až do finále. Tam sme absolvovali jednu úlohu v teréne, ostatné dve úlohy sme plnili v CVČ Domino. Najzaujímavejšiu úlohu Vám chceme ponúknuť v časopise.
  Aj keď sme neskončili vo finále na stupňoch víťazov, odnášame si nové vedomosti a zážitky. Nie je predsa dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa.

  Katka Kováčová a Lili Lashkay, 4.A
  Tehlička pre Afriku
  Aj v tomto pôstnom období sa žiaci našej školy môžu zapojiť do finančnej zbierky Tehlička pre Južný Sudán. Zbierku organizuje občianske združenie SAVIO. V tomto roku je výťažok zbierky určený na výstavbu nemocnice v meste Maridi v Južnom Sudáne. Finančné príspevky môžu žiaci odovzdávať svojim triednym učiteľkám alebo učiteľkám náboženstva. Do zbierky možno prispieť aj darcovskou SMS s textom: DMS TEHLICKA na číslo 877. Finančná zbierka je dobrovoľná a trvá do 24. apríla 2012. Okrem finančných príspevkov môžu žiaci napomáhať uvedenému projektu aj svojimi modlitbami.
  Bližšie informácie na: www.savio.sk
  Jarné prázdniny
  Jarné prázdniny sú: od 27.02.2012 do 02.03.2012. Vyučovanie sa opäť začne v pondelok 05.03.2012.
  Návšteva Bocatiovej knižnice
  Žiaci 6.A, 7.A a 7.B navštívili 14.2.2012 Bocatiovu knižnicu na KVP-čku . So šiestakmi sme sa dozvedeli niečo viac o bájkach a ich tvorcoch, teda Ezopovi a obzvlášť o našom slovenskom autorovi Jonášovi Záborskom. So siedmakmi sme bližšie spoznávali Jozefa Cigera - Hronského a jeho tvorbu pre deti a mládež, ale neobišli sme ani romány Jozef Mak či Svet na Trasovisku. V závere si mali žiaci možnosť pozrieť priestory knižnice, vypožičať si nové knihy a obnoviť si čitateľský preukaz.

  sr. Viera Antalíková


  Nezabudnite si pozrieť fotky tu.

  Duchovné cvičenia 1.2.- 3.2.
  V Herľanoch absolvovala väčšina dospelákov našej školy duchovné cvičenia pod vedením p. dekana Nováka. Celé duchovné cvičenia sa niesli v duchu troch Božských čností – viera, nádej a láska. Každý deň bol emotívne nabitý, veď posúďte sami: požehnanie sviec na Hromnice, požehnanie hrdla na sv. Ondreja, ba ani úžasná mrznúca krása Herľanskej prírody a slávny Herľanský gejzír sa nenechali zahanbiť. Posilnení na duchu, plní zážitkov a oddýchnutí sme sa mohli rozbehnúť do druhého polroka.
  Pozrite si fotky tu.
  Deň sukní a kravát
  Žiaci a žiačky druhého stupňa mali možnosť v tento deň prísť do školy viac vymódení, slušne oblečení. Už od rána si dievčatá navzájom obdivovali sukne, chlapci si pyšne upravovali kravaty. Cez veľkú prestávku naše chodby ožili. Najskôr sa všetkým žiakom prihovorila sestra Viera úvodným slovom. Pripomenula, že je pekné, keď žiaci chodia slušne oblečení počas istých príležitostí. Nasledovali ukážky spoločenských tancov, ktoré nám s eleganciou predviedol tanečný pár Viki Vargová a Dominik Alexik zo 6.A. Po Belgičáku a Írskom tanci sa žiaci ukázali aj gymnazistom a promenádou ukončili nultý ročník dňa sukní a kravát. Srdečná vďaka patrí nielen sestre Viere a učiteľkám, ktoré podnecovali žiakov, aby prišli spoločensky oblečení, samotným žiakom, ale aj DJ-ovi Dávidovi, ktorý sa postaral o ozvučenie akcie. Pevne veríme, že sme žiakov nadchli a vyburcovali tak aj tých, ktorí si oblečko do daného rána nestihli vyžehliť. Som si istá, že budeme pokračovať v tradícii takého zaujímavého dňa ako tento.

  Ivana Hribľanová


  Pozrite si aj fotky z tohoto dňa tu.

  Polročné prázdniny

  Dňa 02.02.2012 je na našej škole udelené riaditeľské voľno z dôvodu účasti zamestnancov školy na duchovných cvičeniach.

  Dňa 03.02.2012polročné prázdniny. V týchto dňoch teda nie je vyučovanie a nie je v prevádzke ani MŠ, ŠKD a ŠJ.

  Vyučovanie v 2. polroku začne v pondelok 06.02.2012.

  Polročné vysvedčenia
  31. januára 2012 dostanú žiaci našej školy výpis klasifikácie, príp. slovného hodnotenia. Nedostanú riadne vysvedčenia na papieri so štátnym znakom a sériovým číslom, ak o jeho vydanie písomne nepožiada plnoletý žiak alebo zákonný zástupca neplnoletého žiaka.
  Zrušenie vydávania polročných vysvedčení upravuje § 55 ods. (10) aktualizovaného zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávan a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov zo dňa 21.10.2011.
  Rodičovské konzultácie

  Milí rodičia!

  Pozývame Vás na rodičovské konzultácie ohľadom prospechu a správania Vášho dieťaťa za 1. polrok šk. roka 2011/2012. Konzultácie budú prebiehať v stredu 18.1.2012 v jednotlivých triedach rámcovo v čase od 15.00 hod. do 17.30. hod. Uvedený čas si jednotliví triedni učitelia môžu upraviť podľa oznámenia v žiackych knižkách.
  Trvanie vianočných prázdnin
  Od 23. 12. 2011 do 8. 1. 2012. Nástup do školy po prázdninách je v pondelok 9. 1. 2012.
  Nepoškvrnené počatie Panny Márie, 8.12.

  V dnešný sviatočný deň sme sa všetci usmievali viac než zvyčajne. Celý deň sme sa venovali činnostiam našim srdciam blízkym. Veď posúďte sami. Hneď ráno sme oslávili dnešný sviatok svätou omšou s pánom kaplánom Polčom. Po krátkej triednickej hodine si žiaci pozreli zaujímavé hudobno-dramatické pásmo nazvané „Mikuláš v slovenskej rodine“. Po duchovnom posilnení si mohli mladší žiaci vyfarbovať pohľadnicu s vianočnou tematikou, či namaľovať sv. Mikuláša podľa vlastných predstáv. Tretiaci a štvrtáci usilovne nacvičovali program na vystúpenie do klubu dôchodcov. Starší žiaci mali dnešný deň veru zaujímavý tiež. Pani zástupkyňa vyzvala 3 zástupcov z každej triedy ročníkov 5 až 9, aby si prišli zmerať vedomosti o živote Panny Márie. Veru, nejedno družstvo sa poriadne zapotilo :D Najviac bodov nazbierali a napokon aj zvíťazili šiestaci. Srdečne im všetci gratulujeme. Ostatní žiaci sa mohli rozhodnúť, akou činnosťou vyplnia dnešné dopoludnie. Zručnejšie dievčatá a deviatačky piekli voňavučké perníčky na vianočné trhy. Siedmaci a ôsmaci vytvárali dekorácie na okná a plagát s logom našej školy. A tí, ktorí najradšej športujú, venovali čas súťaženiu v telocvični. Buď si zmerali sily vo florbale, alebo v prehadzovanej. Každá aktivita prebiehala pod vedením triednych učiteliek, telocvikára, či p. zástupkyne. Určite dnes veru nikto nezaháľal. Každý sa venoval činnosti, ku ktorej inklinuje najviac.

  Mgr. Hribľanová

  Pozrite si aj fotky z tohoto dňa tu.

  Rodičovské konzultácie

  Milí rodičia!

  Pozývame Vás na rodičovské konzultácie ohľadom prospechu a správania Vášho dieťaťa za 1. štvrťrok šk. roka 2011/2012. Konzultácie budú prebiehať v utorok 22.11.2011 v jednotlivých triedach rámcovo v čase od 15.30 hod. do 17.30. hod. Uvedený čas si jednotliví triedni učitelia môžu upraviť podľa oznámenia v žiackych knižkách.
  POĽSKO, Rzeszów, 21.10.-23.10.2011

  22. októbra 2011 sa na Gymnáziu sv. kráľovnej Hedvigy, v poľskom meste Rzeszów, konal III. ročník medzinárodnej súťaže v anglickom jazyku „Metropoly Európy“. Súťaže sa okrem nás zúčastnili aj študenti Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Bieloruska a Rumunska. Našu školu, naše mesto i našu vlasť reprezentovali šikovné dievatačky Soňa Krajňáková, Viktória Ontkocová, a Lucia Szalonová.

  Nad súťažou držali patronát honorárni konzuli všetkých zúčastnených krajín.

  Súťažné otázky preverili vedomosti študentov z histórie, geografie, politológie, športu a kultúry hlavných miest Európy. Zistili, že vedieť odpovede na otázky typu v ktorom hlavnom meste Európy žije najviac milionárov, či v ktorom meste bude v roku 2012 finále majstrovstiev Európy vo futbale nie je až také jednoduché.

  A ako obstáli v silnej konkurencii naše dievčatá?

  No........nie je až také podstatné kto celú súťaž vyhral ( boli to chlapci z Rumunska :-) ), dôležité je, že naše dievčatá s potešením zistili, že sa vedia bez problémov dohovoriť. Pochopili, že všetko úsilie, hodiny, ktoré strávili štúdiom angličtiny sa teraz zúročilo. A to nielen v možnosti zúčastniť sa medzinárodnej súťaže ale tiež v bezproblémovom kontakte s mladými ľuďmi z iných krajín.

  Veľká vďaka patrí p. učiteľke I.Hribľanovej a Ľ.Šoltisovej, ktoré pripravovali dievčatá na túto súťaž , pánovi dekanovi Novákovi, ktorý nás tam odviezol, celý čas bedlivo strážil a v debatách s kolegami z iných krajín stál pri mne a tiež organizátorom za pekne pripravenú súťaž.

  Kto pôjde na budúci rok?

  Adriana Bariova  Fotky z Poľska si môžete pozrieť tu.
  Jesenné aranžovanie rastlín
  Začiatkom októbra, z iniciatívy p.uč. Hribľanovej, prebehlo školské kolo v jesennom aranžovaní rastlín. Piataci, šiestaci i siedmaci sa s veľkou vervou pustili do práce. Ich úlohou bolo vytvoriť jesennú závesnú dekoráciu. Vyrábali venčeky, zdobili tekvice, vymýšľali škriatkov a strašidielka. Všetky práce boli krásne, ale predsa sme museli vyhlásiť víťaza, pretože ten mal postúpiť na celomestské kolo v jesennom aranžovaní do CVČ Domino. Porota, zložená z učiteľov ZŠ, udelila tieto miesta:

  Kategória 5.-6. ročník
  1. Lenka Jančišinová
  2. Simonka Lendacká
  3. Patrícia Petrušová

  kategória 7.-9.roč.
  1. Alžbetka Dzurová

  Tieto dievčatá postúpili do celomestského kola v aranžovaní rastlín v CVČ Domino. Lenka Jančišinová, so svojím jesenným aranžmánom, postúpila z celomestského kola do krajského kola.

  Gratulujeme.

  Fotky zo súťaže si môžete pozrieť tu a fotky z vyhodnotenia nájdete tu.
  ZOO
  Sobota ráno, 15.októbra, veterné a sychravé počasie a pred čordáčkou postával hlúčik detí s ruksakmi na chrbtoch a igelitkami v ruke. Mierim rovno k ním, aj ja mám igelitku v ruke. „Ty máš len toľko? Ja mám viac ...“ A už porovnávame kto má koľko....Gaštany, žalude, bukvice aj suchý chlieb, každý niečo priniesol. Ako vravím, ani počasie nás neodradilo, aby sme to odniesli do ZOO a tak pomohli pri zabezpečení potravy pre zvieratá na zimu. Hneď pri vstupe do ZOO sme to všetko vysypali do na to určených nádob a s dobrým pocitom sme sa pustili na prehliadku, medzi zvieratká. Najprv sme sa všetci natlačili do teráriá.....bolo tam tak teplo...a potom, sme si natiahli kapucne, vytiahli goliere, ruky schovali do vrecák a hor sa..... Zbehli sme ku tuleňom, potom nás zaujalo komentované kŕmenie malých, hravých makakov, prešli sme okolo majestátneho tigra ku uslintanej ťave. Tam sme sa zdržali :-) viď foto.

  Prvú desiatovú prestávku sme mali pri surikatách, ktoré boli stále v strehu. Nakŕmili sme zebry a posledné jabĺčka a niekto aj kúsky svojej desiaty sme venovali diviakom. Obed sme si dali na gazdovskom dvore. Teplá cesnačka nás zohriala a dodala síl do druhej polovice cesty. Počasie sa zhoršilo, začalo pršať. Museli sme vytiahnuť pršiplášte ( vid foto). Ani nepríjemné počasie však nevadilo zvieratám, ktoré sa pokojne prechádzali vo svojich výbehoch. Sivé vlky sa hostili na krvavom mäse, rys sa nám schoval, zato zubor sa predviedol v celej paráde.

  Behom okolo tura, lamy a medveďov sme došli na koniec. Rýchlo na autobus a vychutnať si teplo domova, s horúcim čajom.

  ZOO nás ako vždy nesklamala, odhalila tajomstvá života zvierat.  Fotky z tejto akcie si môžete pozrieť tu.

  Najbližší turistický výlet:

  12.novembra 2011 KOJŠOVÁ HOĽA

  Jesenné prázdniny

  Milí rodičia!

  V dňoch 28.10.-1.11.2011jesenné prázdniny.

  V stredu 2.11.2011 bude namiesto vyučovania Spomienkový deň dušičiek s programom: svätá omša, spoločná návšteva cintorína v Myslave a triednická hodina – približne do 12.00.

  V štvrtok 3.11.2011 bude celodiecézny metodický deň pre katolícke ZŠ Košickej arcidiecézy. Z uvedeného dôvodu ani v tento deň nebude na našej ZŠ vyučovanie a nebude v prevádzke ani ŠKD. Obed v ŠJ sa bude podávať len pre žiakov, ktorí sa na tento deň sami nahlásia. Vyučovanie na ZŠ bude opäť v piatok 4.11.2011.

  (Vyučovanie na Gymnáziu po jesenných prázdninách bude prebiehať riadne od 2.11.2011.)

  Účelové cvičenie 23. 9. 2011

  HORÍ, V POČÍTAČOVEJ MIESTNOSTI HORÍ!!! Nebojte sa, nič v skutočnosti nehorí, to sa len takými to slovami začal jeden úžasný deň- 23. september. No a po úspešnom uhasení fiktívneho ohniska sa žiaci vydali cestou - necestou na lúky nad sídliskom KVP. Niektorým sa pošťastilo, pricválal k ním koník a mohli si na ňom hrdo zajazdiť. Iní využili silu jesenného vetríka a vypustili šarkanov, zatiaľ čo obďaleč dievčatá hrali frisbee či vybíjanú a chlapci futbal. Po úspešnom unavujúcom dopoludní sa žiaci rozišli pripravovať sa na nadchádzajúci školský deň. A už teraz sa tešíme na jarné účelové cvičenie.

  Fotky z tohto dňa si môžete pozrieť tu.

  Mladí záchranári civilnej ochrany

  Katka Szalonová, Terezka Bariová, Dominik Alexik a Lukáš Simočko sa v stredu, 5.októbra 2011, zúčastnili súťaže Mladých záchranárov CO. V tejto náročnej súťaži si zmeralo sily 17 družstiev z celých Košíc. Na lúkach za CVČ Dominom, na Popradskej ulici, museli preukázať fyzickú i vedomostnú pripravenosť. Na trati dlhej približne 2,2 km ukázali, že vedia podať prvú pomoc ranenému, že sa dokážu orientovať v prírode pomocou mapy a buzoly, že vedia použiť ochranné prostriedky v prípade CO poplachu, že zvládnu uhasiť malý požiar i strieľať zo vzduchovky. V silnej konkurencii obsadili krásne tretie miesto a postupujú do krajského kola, ktoré bude v máji 2012. Gratulujeme a držíme palce.

  Fotky zo súťaže si môžete pozrieť tu.

  Súťaž v aranžovaní

  na tému: PLODY JESENE - závesná dekorácia pre 5. a 6. ročník ZŠ počas hodín SVETU PRÁCE a TECHNIKY

  • • Použiť môžete dostupný jesenný materiál zo záhrad - tekvice, zeleninu, ozdobné dreviny, lístie, ovocie a plody jesene – bukvice, žalude, gaštany, šípky a i.
  • • Prineste si všetok potrebný materiál so sebou
  • • Môžete si to natrénovať už cez víkend
  • • Zaujímavé ceny a postup do celomestskej súťaže

  Prajeme veľa tvorivých nápadov.

  organizačný tím súťaže &

  Sviatok sv. Košických mučeníkov

  Dňa 7. septembra 2011 sme si v škole pripomenuli slávnostnou svätou omšou výročie úmrtia svätých košických mučeníkov (sv. Marek Križin, sv. Štefan Pongrác, sv. Melichar Grodecki). Svätú omšu, o 8:00 hneď na začiatku vyučovania, odslúžil pán dekan Peter Novák. Celou svätou omšou sa tiahlo posolstvo ich umučenia a hrdinskej smrti, pričom každému jednému z prítomných by mali byť príkladom. Po svätej omši mali žiaci možnosť diskutovať spolu s triednymi učiteľkami o posolstve smrti týchto troch mučeníkov, čítali ich životopisy, odpovedali na otázky. Trieda V.A si s pani učiteľkou pripravila na dnešný deň agapé. Žiaci nižších ročníkov vyfarbovali predlohu ich obrazu.

  Fotky z tohoto dňa si môžete pozrieť tu.

  Stretnutie rodičovského spoločenstva

  Milí rodičia!

  Pozývame Vás na stretnutie Rodičovského spoločenstva (RS) našej školy, ktoré sa uskutoční v utorok 20. 09.2011 o 16.00 hod.

  Program:
  16.00-svätá omša vo vestibule školy
  16.45-školské rodič. spoločenstvo,správa o činnosti RS
  17.30-triedne rodičov. spoločenstvo,voľba členov Rodičovskej rady

  Prosíme Vás o Vašu účasť, aby ste mohli byť informovaní o činnosti žiakov a učiteľov v tomto šk. roku.

  Sviatok Sedembolestnej Panny Márie a riaditeľské voľno

  Vo štvrtok 15.9. je štátny sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. V piatok 16.9.2011 je udelené riaditeľské voľno pre celú Spojenú školu sv. košických mučeníkov. Nebude školské vyučovanie a nebude v prevádzke ani ŠKD ani ŠJ.

  Slávnostné otvorenie šk. roka 2011/2012

  Nový školský rok 2011/2012 sa začal 5. septembra 2011 o 8.00 slávnostnou svätou omšou, ktorú celebroval arcibiskup Mons. Bernard Bober.

  Na úvod všetkých prítomných pedagogických, nepedagogických pracovníkov, rodičov a žiakov srdečne privítal.

  S potešením oznámil zmenu v organizácii našej školy, ktorá bude fungovať pod názvom Základná škola s Materskou školou svätých košických mučeníkov. Materská škola, ktorá fungovala na Hemerkovej ulici 36, sa presťahovala do priestorov budovy našej školy na Čordákovej ulici. Zástupkyňou pre MŠ sa stala vtedajšia p. riaditeľka Mgr. Boldižárová. Pre deti v predškolskom veku budú otvorené dve oddelenia.

  Následne Mons. B. Bober predstavil novo pôsobiacich kaplánov vo farnosti KVP a zároveň vyučujúcich predmet Katolícke náboženstvo na našej škole: Mgr. Martin Gnip, Mgr. Marián Gurský a Mgr. Branislav Polča.

  Po slávnostnej svätej omši Mons. B. Bober odovzdal ocenenie p. zástupkyni Boldižárovej za jej obetavú prácu pre škôlku a jej rozvoj.

  Pani riaditeľka RNDr. Anna Futóová privítala Mons. Bobera v mene celej školy na pôde našej Spojenej školy a poďakovala sa za prijatie pozvania. Predstavila rodičom a žiakom nových pedagogických zamestnancov: Mgr. Saskia Ľubiščáková, Mgr. Jana Fedorová a PaedDr. Lenka Korfantová . Oboznámila žiakov s ich triednymi učiteľkami a ostatnými netriednymi vyučujúcimi školy. Poskytla informácie o umiestnení tried na jednotlivých podlažiach. Ďalšie dôležité pedagogicko-organizačné pokyny na školský rok 2011/2012 poskytli triedne vyučujúce v jednotlivých triedach.

  Fotky zo začiatku školského roka si môžete pozrieť tu.

  Začiatok školského roka 2011/2012

  Začiatok školského roka v Spojenej škole sv. košických mučeníkov
  v pondelok 5. septembra 2011:

  Program:
  8.00 - 9.00 spoločná svätá omša vo vestibule školy:
              pre študentov Gymnázia
              žiakov Základnej školy (vítaní sú aj rodičia)
              deti z Materskej školy (vítaní sú aj rodičia)
  9.00 - 17.00 pre deti v MŠ obvyklý režim dňa
  9.00 - 11.00 pre študentov Gymnázia a žiakov ZŠ program v triedach podľa pokynov tr. uč.
  11.00 odchod študentov Gymnázia a žiakov ZŠ domov
  11.00 - 17.00 riadna prevádzka Školského klubu detí pre záujemcov z 1.-5. ročníka
  Upozornenie: Žiaci 1.-4. ročníka ZŠ môžu odísť domov len v doprovode rodičov alebo musia mať napísaný súhlas od rodičov, že môžu odísť zo školy sami.

  Od 11.30 sa bude podávať obed v ŠJ pre prihlásených žiakov.
  Na obedy v ŠJ sa žiaci musia prihlásiť u vedúcej ŠJ p. Elvíry Uhrinovej (aj telefonicky na č. 6438752). Obedy sa začnú podávať od pondelka 5.9.2011. (Poznámka: na obed v pondelok 5.9.2011 je potrebné sa prihlásiť najneskôr do 10.00 hod.) Ďakujeme za porozumenie.

  Rodičov žiakov 1. - 4. ročníka ZŠ prosíme, aby sa /podľa svojich možností/ zúčastnili programu žiakov v triedach, aby im mohli triedni učitelia podať potrebné informácie:
  - rozvrh hodín, školské pomôcky
  - prihlasovanie do Školského klubu detí

  V prvý deň si žiaci ZŠ a študenti Gymnázia so sebou donesú: poznámkový zošit a pero.

  Tešíme sa na vzájomnú spoluprácu.


  Školský rok 2010/2011

  Triedne rodičovské spoločenstvá za 3. štvrťrok šk. roku 2010/2011

  Milí rodičia!
  Pozývame Vás na stretnutie triednych rodičovských spoločenstiev, ktoré sa uskutočnia v každej triede našej ZŠ v stredu 13.04.2011 v čase:

  o 16.30 hod. v 1.-4. ročníku,
  o 17.00 hod. v 5.-9. ročníku.


  Prosíme Vás o Vašu účasť, aby ste sa spoločne podieľali na budovaní dobrých rodičovských kolektívov a aby ste mohli byť informovaní o prospechu a správaní Vášho dieťaťa i jednotlivých tried v 3. štvrťroku šk. r. 2010/2011.

  Ďakujeme.

  Rozprávky zo života abecedy

  Cirkusant Cyril, Kráľ Karol, Lyžiar Laco, Pirát Pedro či Chyžná Chaviera- tieto a ďalšie krátke rozprávočky nájdete v úplne novej doplnkovej učebnici pre žiakov 1. ročníka s názvom Rozprávky zo života abecedy. O tom, že je to veselá publikácia doplnená hudbou a básničkami, a prváci sa z nej učia radi, vás svojím rozprávaním presvečí jej autorka Martina Holovková.

  www.regiontv.eu/archiv/2011-03-18/?playVideo=1138

  Milí rodičia budúcich prváčikov!

  Milí rodičia!

  Základná škola svätých košických mučeníkov na Sídlisku KVP, Čordákova ul. 50 v Košiciach, Vám ponúka a zároveň Vás pozýva na zápis žiakov do prvého ročníka na školský rok 2011/12.

  Zápis sa uskutoční v budove školy

  v piatok 21. januára od 15.00 hod. do 18.00 hod.
  a v sobotu 22.januára od 8.00 hod. do 12.00 hod.

  /Ak Vám tento termín nevyhovuje, môžete prísť Vaše dieťa zapísať v ktorýkoľvek iný pracovný deň./ K zápisu je potrebné prísť s dieťaťom a doniesť rodný list dieťaťa a občiansky preukaz rodiča.

  Naša základná škola je súčasťou vzdelávacieho komplexu, ktorého druhou zložkou je Gymnázium sv. košických mučeníkov so sídlom v tej istej budove. Má k dispozícii pedagogický potenciál kvalifikovaných učiteľov, stredoškolských profesorov i zahraničných lektorov a počas svojej šesťročnej existencie už preukázala viaceré pekné výsledky v oblasti výchovy a vzdelávania, ako o tom svedčia konkrétne merateľné výsledky celoslovenského testovania, hodnotenie štátnej školskej inšpekcie a umiestnenia žiakov v okresných, krajských aj celoslovenských súťažiach.

  Skúste a využite možnosť úspešného viacročného formovania svojich detí v kresťanskej atmosfére pokoja, ale aj v primeranej náročnosti a zodpovednosti.

  Do pozornosti Vám dávame taktiež tento článok:
  Vyberte deťom najlepšiu školu v meste (HN)

  Štvrťročné triedne rodičovské spoločenstvá

  Milí rodičia!

  Pozývame Vás na štvrťročné triedne rodičovské spoločenstvá, ktoré sa uskutočnia formou konzultácií. Budú zamerané na prospech a správania Vášho dieťaťa za 1. štvrťrok šk. roka 2010/2011. Konzultácie budú prebiehať v utorok 23.11.2010 v čase od 15.00 do 17.30 v každej triede ZŠ.

  Stretnutie Rodičovského spoločenstva

  Milí rodičia!

  Pozývame Vás na stretnutie Rodičovského spoločenstva (RS) Základnej školy svätých košických mučeníkov, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 23.09.2010 o 16.00 hod.

  Program:
  16.00-svätá omša vo vestibule školy
  16.45-plenárne rodičovské spoločenstvo
       -správa o činnosti RS
  17.30-triedne rodičovské spoločenstvo
       -voľba členov Rodičovskej rady

  Prosíme Vás o Vašu účasť, aby ste mohli byť informovaní o činnosti žiakov a učiteľov v tomto školskom roku.

  Slávnosť svätých košických mučeníkov s otcom arcibiskupom 7. 9. 2010

  Dňa 7.9.2010 sme si pripomenuli patrónov našej školy – sv. košických mučeníkov – sv. Štefana Pongrácza, sv. Melichara Grodieczkeho a sv. Marka Križina.

  Slávnostnú sv. omšu celebroval otec arcibiskup Mons. Bernard Bober spolu s biskupským vikárom vsdp. Vladimírom Šostákom, s pánom dekanom Mgr. Petrom Novákom a ostatnými kaplánmi našej farnosti.

  Otec arcibiskup nás povzbudil, že aj z Košíc sa dá ísť do neba, veď nám v tom dali pekný príklad naši patróni.

  Dvaja z nich boli jezuiti, a tak otec arcibiskup nezabudol pripomenúť myšlienku sv. Ignáca z Loyoly , zakladateľa jezuitov: „Máme v živote všetko robiť tak, akoby všetko záviselo od nás a modliť sa tak, akoby všetko záviselo od Pána Boha.“

  Po sv. omši sme sa rozišli do tried, kde sme sa spolu s triednymi učiteľkami porozprávali o našich svätcoch. Cez kvíz, súťaže a iné aktivity sme si mohli vzájomne zmerať, kto našich patrónov lepšie pozná, ba dokonca v niektorých triedach sme si vytvorili pekné projekty o našich dnešných oslávencoch. To všetko nech nám poslúži k tomu, aby sme v novom školskom roku pracovali v plnej sile, čerpajúc z prameňa Božej lásky.

  Začiatok školského roka 2010/2011
  Milí rodičia a žiaci! Riaditeľstvo Základnej školy sv. košických mučeníkov oznamuje, že začiatok školského roka 2010/2011 bude vo štvrtok 2. septembra 2010. Srdečne Vás pozývame na slávnostnú svätú omšu, ktorá sa začne o 8:00 hod. vo vestibule školy. Podrobnejšie informácie o programe dňa 2. septembra 2010 nájdete tu. Tešíme sa na stretnutie s Vami.

  Školský rok 2009/2010

  Záver školského roka 2009/2010
  Ani sme sa nenazdali a už je tu záver.Deň, ktorý sme všetci túžobne očakávali, konečne nastal. 30.júna sme slávnostnou svätou omšou ukončili školský rok. Po svätej omši nasledovalo oceňovanie tých najlepších a najšikovnejších. Pani riaditeľka, spolu s triednymi učiteľkami, odmenila nielen výborný prospech žiakov, ale aj reprezentáciu na rôznych súťažiach, aktívnu účasť a pomoc pri organizovaní rôznych školských akcií, nezištnú pomoc spolužiakom, vzorné správanie či zber druhotných surovín. Všetkým pedagógom ale i zamestnancom školy patrí veľká vďaka, že sme úspešne zvládli školský rok a už teraz sa tešíme na všetkých našich žiakov opäť v septembri. Sme zvedaví i na našich nových žiakov a veríme, že spolu sa nám podarí vytvoriť spoločenstvo, kde sa všetci budeme cítiť šťastne. Riaditeľstvo Spojenej školy sv.košických mučeníkov želá všetkým pedagógom, zamestnancom a žiakom požehnané letné prázdniny. Tešíme sa na stretnutie opäť v septembri v školskom roku 2010/2011.
  Výberové konanie pre školský rok 2010/2011
  Riaditeľstvo Spojenej školy sv.košických mučeníkov vypisuje výberové konanie pre školský rok 2010/2011. Bližšie informácie nájdete tu.
  Cena mesta Košice 2010 pre našu pani riaditeľku
  Vyvrcholením osláv Dňa mesta Košice bol slávnostný ceremoniál odovzdávania mestských ocenení - Ceny mesta Košice, Ceny primátora mesta Košice a Plakety primátora mesta Košice. S radosťou sme prijali správu, že medzi ocenenými je aj naša pani riaditeľka, RNDr. Anna Futóová, ktorej bola dňa 7.5.2010 odovzdaná Cena mesta Košice 2010. V mene kolektívu pedagogických zamestnancov a pracovníkov Spojenej školy sv. košických mučeníkov, ako aj rodičov našich žiakov jej chceme aj takto vyjadriť poďakovanie za prácu, ktorú venuje zveľaďovaniu našej školy a jej osobný, častokrát materinský prístup k učiteľom i žiakom. Veríme, že pod jej vedením bude škola i naďalej zdolávať prekážky a tešiť sa z úspechov svojich žiakov.
  Pozrite si tlačovú správu zo slávnostného ceremoniálu.
  Vstupenka do raja - 12.5.2010
  Po úspechu vianočného predstavenia pod názvom "Vianoce v meste XY" z minulého roka sa sr. Daniela Somorová rozhodla nacvičiť nové predstavenie. Tentoraz pod názvom "Vstupenka do raja". O kvalitách jej režisérskeho vedenia, ako aj o talentoch, doteraz ukrytých v triedach našej školy, sa mohli presvedčiť rodičia našich žiakov pri príležitosti Dňa matiek. Toto predstavenie, s nie menším úspechom, odohrali naši herci aj na niektorých školách a budú s ním putovať aj za hranice nášho mesta. Krátke ukážky, spolu s vyjadrením režisérky a hlavných predstaviteľov, si môžete pozrieť v krátkom zázname televízie LUX. Režisérke i hercom želáme veľa tvorivosti a ďalších možností preukázať svoje kvality a talenty, ktoré im zveril Boh.
  Veľkonočné prázdniny
  Milí rodičia.
  V dňoch 1.4.- 6.4.2010veľkonočné prázdniny.Vyučovanie sa začne opäť v stredu 7.4.2010 o 8:00 hod.
  Karneval 10.2.2010
  Opäť vo veselej nálade sme sa stretli na našej telocvični a zvedaví sme sa snažili odhaliť, kto sa skrýva za tajomnou maskou. Naše učiteľky vyzerali úplne inak ako na vyučovacích hodinách a niektoré boli tak dobre zamaskované, že sme ich ani nespoznali (najmä naše rehoľné sestričky :-) Môžete navštíviť našu fotogalériu
  Farský ples 13.2.2010
  Milí rodičia, učitelia, žiaci a priatelia našej školy!

  Občianske zruženie Prameň života a Rímskokatolícka farnosť Božieho milosrdenstva KE-KVP zorganizovali 13.februára 2010 v priestorov našej školy Farský ples 2010. Ďakujeme všetkým, ktorí sa starali o príjemnú atmosféru večera.
  Beseda o Sudáne 29.1.2010
  29.1.2010 navštívil našu školu don Peter Kuchár, salezián, aby nás oboznámil s priebehom projektu, do ktorého sa zapojila aj naša škola. Svoje rozprávanie o živote mladých v Sudáne nám priblížil aj prostredníctvom fotogalérie. Mohli sme vidieť obrovské rozdiely v možnostiach života žiakov v našej krajine a v krajine, ktorú roky sužovala občianska vojna a nepredstaviteľná chudoba.
  Rodičovské konzultácie 14.1.2010
  Milí rodičia!
  Pozývame Vás vo štvrtok 14.1.2010 na rodičovské konzultácie ohľadom prospechu a správania Vášho dieťaťa za 1.polrok šk. roku 2009/2010. Na konzultácie môžete prísť priebežne v čase od 15:30 - 18:00 hod. do triedy Vášho dieťaťa.
  Zápis do 1. ročníka základnej školy
  Základná škola sv. košických mučeníkov oznamuje rodičom, že zápis žiakov do prvého ročníka ZŠ, pre školský rok 2010/2011 sa uskutoční v dňoch 22.1.2010 od 15:00 - 18:00 hod. a 23.1.2010 od 8:00 - 12:00 hod. v budove školy na Čordákovej 50. Na zápis je potrebné prísť s dieťaťom a doniesť jeho rodný list.
  Vianočné prázdniny
  Milí rodičia. Z prevádzkových dôvodov bude na našej škole riaditeľské voľno v dňoch 21.-22.12.2009.

  V dňoch 23.12.2009-10.1.2010vianočné prázdniny.
  Vyučovanie sa začne opäť v pondelok 11.1.2010 o 8:00 hod. svätou omšou.
  Pozvánka na divadelné predstavenie
  ...srdečne pozývame rodičov a priateľov školy na vianočné divadlo...

  Ako to bolo na Vianoce v roku X v meste XY

  Kde? Cirkevná škola sv. košických mučeníkov
  Kedy? 18.12.2009 (piatok)
  O koľkej? o 17,00 hod
  Kto? žiaci, študenti a učitelia školy
  Pozvánka na stretnutie Rodičovského spoločenstva 24.11.2009
  Milí rodičia!

  Pozývame Vás na stretnutie Rodičovského spoločenstva (RS) našej školy, ktoré sa uskutoční v utorok 24.11.2009 o 16:00 hod.
  Slávnosť na sviatok sv.košických mučeníkov
  7.septembra 2009 sa na našej škole uskutočnil bohatý a zaujímavý program pri príležitosti sviatku patrónov našej školy sv. košických mučeníkov. Deň sme začali sv.omšou, na ktorú prijal pozvanie o.arcibiskup Alojz Tkáč. Po nej nasledoval dlho očakávaný koncert skupiny KERYGMA, ktorej členom a spoluzakladateľom je aj náš školský kaplán o.Martin Gnip. Nasledovalo "agapé" v triedach, kde sme pri koláčikoch a kreslení strávili veľmi pekné dopoludnie. Spolu s našimi učiteľmi sme tak prežili tento deň tvorivo a naplno. Ďakujeme. Pozrite si našu fotogalériu.

  Otvorenie nového školského roka 2009/2010
  2.septembra 2009 sa začal nový školský rok. Pozrite si našu ponuku krúžkovej činnosti, zmeny v pedagogickom zbore a školský poriadok pre žiakov.Všetkým pedagógom, žiakom a pracovníkom Základnej školy sv. košických mučeníkov želáme veľa odvahy a nadšenia v plnení nových povinností. Nech sú sprevádzané neustálou modlitbou k nášmu Stvoriteľovi.


  Školský rok 2008/2009

  Záver školského roka 2008/2009
  A je tu záver! Deň, ktorý sme všetci túžobne očakávali, konečne nastal. 30.júna sme slávnostnou svätou omšou ukončili školský rok 2008/2009. Po svätej omši nasledovalo oceňovanie tých najlepších a najšikovnejších. Pani riaditeľka, spolu s triednymi učiteľkami, odmenila nielen výborný prospech žiakov, ale aj reprezentáciu na rôznych súťažiach, aktívnu účasť a pomoc pri organizovaní rôznych školských akcií, nezištnú pomoc spolužiakom, vzorné správanie či zber druhotných surovín. Všetkým pedagógom ale i zamestnancom školy patrí veľká vďaka, že sme úspešne zvládli školský rok a už teraz sa tešíme na všetkých našich žiakov opäť v septembri. Sme zvedaví i na našich nových žiakov a veríme, že spolu sa nám podarí vytvoriť spoločenstvo, kde sa všetci budeme cítiť šťastne. Teraz si už len zaželajme
  POKOJNÉ, ZMYSLUPLNÉ PREŽITIE PRÁZDNIN A DOVOLENIEK V KRUHU SVOJICH BLÍZKYCH A PRIATEĽOV!
  Divadelné predstavenie o "márnotratnom synovi" - 29.6.2009
  29. júna k nám zavítali mladí herci z KVP, medzi ktorými sme objavili aj skryté talenty z našej školy :-), aby nám pútavou formou priblížili podobenstvo o márnotratnom synovi. O tom, že nie je ľahké obstáť vo svete s vreckami plnými peniazmi, keď človek zabudne na tých, ktorí ho majú radi, sme sa mali možnosť presvedčiť na vlastné oči. Ale tak, ako sa všetci tešíme, keď sa príbeh šťastne skončí, ani tento nebol výnimkou. Náručie nášho OTECKA je pre nás vždy pripravené a čaká, kedy sa k nemu vrátime. Nebojme sa teda návratu, JEHO náručie nás nikdy nesklame.

  Fotogaléria z predstavenia je tu.

  Rozlúčka s našimi deviatakmi - 25.6.2009
  Vo štvrtok, 25.júna 2009, sme sa zúčastnili veľmi peknej slávnosti, pri ktorej sme sa rozlúčili s našimi deviatakmi. Akoby to bolo len včera, keď ich naša škola vítala ako malých piatačikov a dnes pred nami stáli mladí ľudia. Veľmi sa tešíme, že polovica z nich sa rozhodla pokračovať v štúdiu na našom gymnáziu a tak sa s nimi opäť uvidíme v septembri :-)
  Deviataci si pripravili zaujímavý a pestrý program pre učiteľov a rodičov, ktorý si aj sami moderovali. Želáme im, aby talenty, ktoré im pomohli objaviť ich rodičia a učitelia, nezostali "zakopané v zemi", ale naďalej ich rozvíjali vo svojom ďalšom živote.

  Fotogaléria je tu.

  Projektový deň na našej škole - 25.6.2009
  V roku 2009 oslavuje naša škola 5. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti nastala zmena v rozvrhu hodín :-) Naši žiaci, pod vedením svojich učiteľov, pripravili projekty, ktorými sa prezentovali pred svojimi spolužiakmi a ďalšími žiakmi našej školy. Táto akcia, nazývaná "Projektový deň", má na našej škole každý rok veľký úspech a vždy sa tešíme, čo zaujímavé si deti pripravia. To, že ani tento rok nebol výnimkou, o tom svedčí aj naša fotogaléria. Pozývame Vás na virtuálnu prehliadku.

  Fotogaléria je tu.

  Vystúpenie sokoliarov - 24.6.2009
  Ak ste si pozorne preštudovali našu stránku, istotne ste zistili, že v sekcii krúžky máme chovateľsko-pestovateľký krúžok, ktorý má na škole veľký úspech. Deti majú k zvieratkám veľmi blízko, vzorne sa starajú a pomáhajú vo voliére, kde máme andulky. Avšak 24.6.2009 na našu školu zavítali sokoliari a to bolo pre deti niečo! Zaujímavo pripravený program ale najmä možnosť na chvíľku si podržať vzácne exempláre dravcov, zanechal v každom hlboký zážitok.

  Fotogaléria je tu.

  Oznam o výberovom konaní pre školský rok 2009/2010
  Riaditeľstvo Spojenej školy sv. košických mučeníkov vyhlasuje výberové konanie na voľné miesta. Bližšie informácie tu.

  KARNEVAL
  19. februára 2009 sa v našej škole začali diať zvláštne veci. Prejavovalo sa to čudnými zvukmi, ktoré sa šírili doobedu po chodbách našej školy a pohybom záhadných postavičiek. A poobede to pokračovalo opäť. Len sa to všetko schovalo do našej telocvične. Nuž, ale ako prišlo, tak aj odišlo a vyriešiť záhadu skúste vy. Možno Vám pomôže obrazový materiál, ktorý za veľmi dramatických okolností získala jedna veľmi odvážna pani učiteľka :-) Fotogaléria je tu.

  Zápis do 1.ročníka
  V dňoch 16. - 17. januára 2009 sa uskutočnil zápis budúcich prváčikov, ktorí prekročia brány našej školy v septembri tohto roku. Do 1. ročníka sme zapísali 30 detí, čomu sa veľmi tešíme. Reportáž z týchto dní si môžete prečítať tu. Pozrite si aj našu fotogalériu.

  Rodičom, ktorí sa ešte rozhodujú, kam zapíšu svoje dieťa, pripomíname, že tak môžu urobiť v ktorýkoľvek pracovný deň od 14:00 - 16:30. Rodičia môžu svoje deti zapísať aj do vyšších ročníkov (5. - 9.). Informácie na sekretariáte školy, u p. riaditeľky RNDr. Anny Futóovej alebo p. zástupkyne riaditeľky školy RNDr. Anny Kovaľovej. Tešíme sa na Vás!

  PLAMEŇ 2008
  Dňa 21. októbra 2008 sa uskutočnili hry mladých hasičov PLAMEŇ 2008 na sídlisku KVP v Košiciach. Pod vedením RNDr. Lucie Lipovej nás úspešne reprezentoval a 1. miesto získal tím žiakov:

  • Jakub Bavoľár
  • Šimon Peter Bari
  • Soňa Krajňálpvá
  • Stanislava Baricová
  • Veronika Andilová
  • Martin Pach
  • Matúš Eperješi
  • Jakub Ružinský
  • Diana Csicsváková

  V súťaži jednotlivcov získali Stanislava Baricová 3. miesto a Jakub Ružinský 2. miesto. Srdečne blahoželáme!
  Jesenná brigáda 25.10.2008
  Úprimne ďakujeme všetkým rodičom, ktorí sa zúčastnili jesennej brigády - orezávania stromov - a prispeli tak k bezpečnosti pohybu detí v areáli a k skrášleniu okolia školy.
  Nový školský rok 2008/2009
  2.septembra 2008 sa začal nový školský rok 2008/2009. Pozrite si našu novú ponuku krúžkovej činnosti, zmeny v pedagogickom zbore a nový školský poriadok pre žiakov.


  Školský rok 2007/2008

  Výlet 8.A & 9.A v Poľsku
  V termíne od 2.6.-3.6.2008 sa naši ôsmaci a deviataci zúčastnili exkurzie u našich severných susedov - v Poľsku. Za tieto dva dni stihli navštíviť mnoho miest. Ak sa chcete dozvedieť viac o ich ceste čítajte ďalej.

  Akcia "Trieďme odpad" 24.4.2008
  Dňa 24. apríla 2008 sa kolektív žiakov 6.A a 6.B triedy pod vedením p. uč. Krajňákovej zúčastnil podujatia pod názvom „Trieďme odpad“. Toto podujatie sa uskutočnilo pri príležitosti Dňa Země na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne v Košiciach. Akciu už siedmy rok organizuje spoločnosť Kosit a. s., cieľom je podpora a propagácia separovaného zberu ako aj zvýšenie pozornosti udržiavania čistoty životného prostredia. Úlohou žiakov bolo do termínu akcie zozbierať čo najviac tetrapakových obalov a v deň súťaže z nich postaviť pyramídu. Kritériom pri vyhodnocovaní bola veľkosť tetrapyramídy. Okrem toho sa naši žiaci zapojili aj do súťaže v kreslení na asfalt. Potrebné bolo nakresliť maskota podujatia podľa predlohy. Jeho pomenovanie – Tetrapáčik, vystihuje podstatu celej akcie. Atmosféra pri stavaní pyramídy bola výborná, žiakom nechybala motivácia, ani odhodlanie zvíťaziť. Úloha nebola časovo jednoduchá a vyžadovala zručnosť. Tá však šiestakom nechýbala a naša snaha nebola zbytočná. Získali sme cenu za usilovnosť a ako odmenu tričká s Tetrapáčikom. Okrem toho, že sme strávili príjemný deň a zabavili sme sa, najväčší zmysel podujatia spočíva v tom, že žiaci pochopili myšlienku, ktorá je základom celej súťaže – závislosť ľudského života na životnom prostredí a dosledky rozhodnutí ľudí na jeho súčasný stav. Jedným zo správnych rozhodnutí je separácia odpadu ako efektívnej ochrany životného prostredia.

  „Pomôž svojej škole a chráň prírodu“
  V termíne od 15.10. 2007 do 15. 04. 2008 sa naša škola zapojila do projektu pod názvom „Pomôž svojej škole a chráň prírodu“, ktorý pripravila spoločnosť Milk-Agro spol. S. r. o. Hlavným cieľom súťaže bola ochrana životného prostredia separáciou odpadu, v tomto prípade hliníkových viečok Sabi v spolupráci s firmou Milk-Agro spol. s. r. o. Našou úlohou bolo nazbierať čo najviac hliníkových viečok v prepočte na jedného žiaka v kategórii B – školy s počtom žiakov nad 201. Konečná hmotnosť viečok, ktoré sa nám podarilo vyzbierať je 5550 g. V celkovom poradí 86 školských zariadení v Prešovskom a Košickom kraji v B-kategórii, ktoré sa zúčastnili na tomto projekte, sme obsadili 30. miesto. Účasťou v súťaži sa naša škola hlási k zdravému životnému štýlu a podpore konzumácie čerstvých mliečnych produktov a rovnako k snahe viesť žiakov a študentov k tomu, aby pochopili, že každý je zodpovedný za kvalitu životného prostredia.

  Jarné prázdniny
  Základná škola sv. koš. mučeníkov oznamuje žiakom, že jarné prázdniny začínajú 3. marca a končia 7. marca 2008. Do školy prídeme opäť 10. marca 2008. Želáme všetkým žiakom, pedagógom a ďalším pracovníkom našej školy príjemné prežitie prázdnin a radostné pôstne obdobie čakania príchodu sviatku Kristovho zmŕtvychvstania.
  Zápis do 1. ročníka základnej školy
  Základná škola sv. košických mučeníkov oznamuje rodičom, že zápis žiakov do prvého ročníka ZŠ, pre školský rok 2008/2009 pokračuje. Môžete prísť v ktorýkoľvek pracovný deň do budovy školy na Čordákovej 50. Na zápis je potrebné prísť s dieťaťom a doniesť jeho rodný list.

  Rodičovské konzultácie k prospechu v I. polroku
  Milí rodičia! Pozývame Vás v utorok 15.1.2008 na rodičovské konzultácie ohľadom prospechu a správania Vášho dieťaťa za I. polrok školského roku 2007/2008. Na konzultácie môžete prísť priebežne v čase od 15:30 - 18:00 hod. do triedy Vášho dieťaťa.
  Beseda s dospelými ľuďmi
  Žiaci 7. ročníka sa v období od septembra do decembra 2007 zapojili do akcie súvisiacej s predmetom občianska výchova. Počas tohto obdobia si vymieňali korešpondenciu s dospelými veriacimi ľuďmi z Kalvárie.
  Cieľom akcie bolo oboznámenie žiakov so spôsobom života týchto ľudí, poznať dobu, v ktorej vyrastali a ich názory na svet. Táto nepriama komunikácia viedla postupne k hlbším a otvorenejším vzťahom.
  V decembri 2007 sa uskutočnila na našej Základnej škole sv. košických mučeníkov beseda žiakov a dospelých ľudí, kde sa navzájom spoznali a mohli priamo porozprávať.
  Tieto zväzky trvajú doteraz a v rámci dobrovoľnosti si korešpondenciu vymieňajú doteraz.

  Živý betlehem
  V dňoch 11.12. a 13.12., 18.12. a 20.12.2007. V čase od 16:00 do 17:00 hod. na Hlavnej ulici - altánok pri stánku s primátorskym punčom. Pásmo kolied, vinšov, rozdávanie vianočných pohľadníc, textov kolied a pod. Organizátor: Spojená škola (Gymnázium a Základná škola sv. koš. mučeníkov)
  Katarínska zábava
  FOTO z Katarínskej zábavy, ktorá sa uskutočnila 28.11.2007 od 15:00 - 19:00 hod. v priestoroch našej jedálne.
  Celodiecézny metodický deň
  pedagogických a výchovných zamestnancov katolíckych základných škôl Košickej arcidiecézy

  Dňa 30. októbra 2007 sa na základnej škole sv. košických mučeníkov uskutočnil celodiecézny metodický deň pedagogických a výchovných zamestnancov katolíckych ZŠ Košickej arcidiecézy. Vybraní lektori formou prednášok a diskusie pôsobili v týchto sekciách:

  • 1. metodické združenie 1.-2.ročníka ZŠ
  • 2. predmetové komisie 5.-9.ročníka ZŠ
  • 3. mimoškolská výchova
  • 4. špeciálne školstvo
  • 5. výchovné poradenstvo
  • 6. financovanie školstva
  • 7. riadenie školstva
  Účasť všetkých riaditeľov a ekonómov škôl a školských zariadení v Košickej arcidiecéze bola povinná.
  Šarkaniáda
  Dňa 1. októbra 2007 sa v rámci účelového cvičenia konala "ŠARKANIÁDA". Každý žiak I. stupňa základnej školy si mohol priniesť v tento deň vlastnoručne vyrobeného "šarkana" a vyskúšať, ako silno fúka vietor v Košiciach :-))) Na lúke za kláštorom, na sídlisku KVP, mal najväčší úspech šarkan Samka Džadžovského z 2.A triedy. Ako vysoko jeho šarkan vyletel a ako to všetko nakoniec dopadlo :-) ? Možno si to čoskoro pozrieme aj na fotografiách. Všetkým žiakov, ktorí sa do tejto akcie zapojili, vyslovujeme veľké uznanie. Už teraz sa tešíme sa na ďalšiu akciu.

   
  Sv. omša v kaplnke
  každý piatok o 7:15 hod.
  počas školského roka  Adorácia v kaplnke vždy posledný štvrtok v mesiaci 8.00-10.00 hod.
  počas školského roka
  Ako to FUNGUJE? Iba 3 kroky, aby ste nás podporili a ani cent navyše k nákupu. KLIK!
  Sme zapojení do projektov:
   
   
   


  (C) Copyright Základná škola sv. Košických mučeníkov, Košice. All rights reserved.