Spojená škola sv. Košických mučeníkov              
      Základná škola
 
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 91
 • 92
 • http://wowslider.com/
 • 94
bootstrap carousel by WOWSlider.com v8.7
 
 
Erasmus +
Čo je to?

Cieľom Erasmus+ je pomôcť zvýšiť kvalitu výučby a učenia od predškolského po sekundárne vzdelávanie v školách v celej Európe.

Poskytuje príležitosti pre ľudí pracujúcich v sektore školského vzdelávania, aby mohli rozvíjať svoje odborné schopnosti a spolupracovať s partnermi v Európe. Aktivity podporia výmenu osvedčených postupov a testovanie inovatívnych prístupov, ktoré riešia spoločné problémy, akými sú napr. predčasné ukončenie školskej dochádzky, či nízka úroveň základných zručností. Realizované aktivity ďalej môžu posilniť väzby so svetom mimo školy a ďalšími sektormi vzdelávania a odbornej prípravy.


Čo to zahŕňa?

 • Príležitosti pre učiteľov a ďalších školských zamestnancov na realizáciu európskych aktivít na podporu profesijného rastu v zahraničí, ako:
  • Štruktúrované kurzy alebo školenia;
  • Výučbové pobyty;
  • Hospitácie (job shadowing) alebo pozorovanie.
 • Príležitosti pre žiakov
 • Spolupráca medzi školami a inými inštitúciami:
  • Vytvorenie medzinárodných strategických partnerstiev na spoluprácu na otázkach spoločného záujmu.
 • Spolupráca medzi školami: eTwinning
  • Učitelia môžu vytvoriť siete a spustiť spoločné triedne projekty s kolegami v Európe, využiť prístup k učebným zdrojom a využiť možnosti profesijného rastu.
 • School Education Gateway
  • portál s databázou kurzov a možnosťou vyhľadania partnerov. Európska komisia ani národná agentúra nezodpovedajú za kvalitu a obsah ponúkaných kurzov.
Učitelia na projekte ERASMUS+
v šk. roku 2015/2016
 
Učiteľ nie je google


Štyria pedagógovia našej školy sa v dňoch 09/06/2016 - 10/06/2016 zúčastnili 5. ročníka medzinárodnej odbornej konferencie Učiteľ nie je google, ktorú organizovala spoločnosť Raabe a konala sa v Senci. Učitelia mali možnosť zúčastniť sa tréningov, seminárov, workshopov, ktoré súviseli s rôznymi stupňami vzdelávania a prispievajú k odbornému rastu pedagógov. Na otázku, či bola medzinárodná konferencia prínosom, odpovedala naša kolegyňa: "Konferencia bola podnetná, inšpiratívna a učiteľovi poskytla možnosť zvýšiť svoje odborné povedomie". V rámci semináru Ako využívať grantový systém Erasmus+ vystúpil náš kolega s disemináciou projektu Diverzita v škole ako príležitosť zvýšiť kvalitu, ktorý realizuje naša škola v rámci programu Erasmus+. Náš projekt je jedným z najväčších na Slovensku, čo do počtu mobilít. Foto.

Spracovala: RNDr. Adriana Bariová
 
Empowerment in ICT Skills: Making Use of Technology Tools


Malta je ostrovný štát v Stredozemnom mori, ktorý sa skladá z ostrovov Malta, Gozo a Comino. Vzhľadom k svojej polohe medzi Sicíliou a Tuniskom tvorí akýsi medzník medzi Európou a Afrikou či Európou a Stredným východom. Niet divu, že bola svedkom mnohých historických udalostí od starovekej vojny Kartága s Rímom až po boje v 2. svetovej vojne.

Týždeň v apríli 2016, ktorý som strávila na MALTE, bol síce krátky (ak by ste chceli vidieť VŠETKO), ale mne to stačilo. Ako učiteľka informatiky som mala čas naplno sa venovať štúdiu toho, čo ma baví - zoznámila som sa s novými aplikáciami a ich praktickým využitím na hodinách, oprášila svoje jazykové znalosti (Malta je veľmi známa svojimi kurzami anglického jazyka, študentov rôznych národností boli plné ulice) a absolvovala svoj prvý let lietadlom (len tak mimochodom :) Náš vyučujúci bol rodený Malťan, ktorý rozprával veľa a rýchlo. Ale jeho humor, znalosť histórie Malty, či odporúčania, kde po škole treba rozhodne ísť, pomáhalo v situáciach, keď sme sa "stratili" v programe či angličtine :-) Aj keď sme večer ešte museli zapnúť počítač, aby sme dokončili to, čo sme v škole nestihli či pracovali na záverečnom projekte, poobedia patrili MALTE. Od pol tretej poobede, keď mi skončilo vyučovanie, som absolvovala rôzne prehliadky a nebolo toho rozhodne málo :-) A aby som upresnila, mojím sprievodcom bol môj manžel (ktorý trávil na Malte dovolenku a plánoval naše poobedňajšie výlety). Škola ponúkala výlety s vynikajúcimi sprievodcami a my sme využili 3 z nich. A stáli naozaj za to.

Keďže moja škola (aj naše ubytovanie) boli blízko Valletty, prvá prehliadka smerovala práve tam.
(nasledujúce info som čerpala z http://www.walkers.sk/valletta.php ... a sú doplnené aj mojimi "vstupmi")
Valletta je hlavným mestom Maltského súostrovia, ktorého základný kameň bol položený 28. 3. 1566 na podnet Jeana de la Vallette. Mesto malo slúžiť ako pevnosť proti nájazdom nepriateľov.
Valletta sa rozprestiera na polostrove, ktorý je z oboch strán obklopený veľkými prírodnými prístavmi Marsamxett Harbour a Grand Harbour. Z troch strán vyčnievajú nad more hradby, ktoré chránia túto perlu ostrova. Štvrtú vnútrozemnú stranu chránia hradby predmestia Floriany a ešte aj samostatné vnútorné hradby Valletty. Mesto pôsobí naozaj nedobytným dojmom.
Vyše dvojhodinovú prehliadku si zaslúžila návšteva Katedrály sv. Jána vo Vallette. Barokový kostol bol postavený v rokoch 1573 - 1578 a bol hlavnou katedrálou Johanitov. Bolo tu pochovaných viac ako 400 rytierov a ich umelecky zdobené náhrobky nájdete na mramorovej podlahe v hlavnej lodi katedrály. Niektoré náhrobky sú naozaj originálne, hovoria o skutkoch zosnulých.

Návšteva Horných i Dolných záhrad Barrakka, pochádzajúcich z 18. storočia, nám vynahradila chýbajúcu zeleň, ktorú na ostrove budete márne hľadať (ak teda za zeleň nepovažujete aj obrovské kaktusy a iné pichľavé kríky :-) Keď si predstavíte, že kedysi sa tu prechádzali rytieri, toto miesto získa osobitné čaro. Z horných záhrad (Upper Barrakka) je pritom skvelý pohľad na na Veľký prístav (Grand Harbour) , ktorý je vlastne najhlbším a najväčším prirodzeným prístavom v Európe. Môžete vidieť taktiež pevnosť St. Angelo, ktorá bola istý čas hlavným stanoviskom de la Valetty.

Mdina je plná historických pamiatok, zážitok určite zanechá túlanie sa po úzkych uličkách, kde sa tisnú k sebe domy s rôznofarebnými dreveným balkónmi a bohato zdobené priečelia chrámov, ukrývajúce vo vnútri monumentálnu nádheru.

Nočná prehliadka (od siedmej do jedenástej večer) nás zaviedla k najzaujímavejším miestam v blízkosti hlavného mesta. Je to Trojmestie, pozostávajúce z miest Vittoriosa, Senglea a Cospicua.


Vittoriosa, známa aj ako Birgu, dostala svoje meno po Veľkom obliehaní v roku 1565. Vittoriosa zaujme Inkvizítorským palácom, ktorý je možné navštíviť. Kedysi bol palác sídlom až 62 zástupcov pápeža. Turistov určite zaujme aj kostol sv. Vavrinca, ktorý býval kláštorným kostolom rytierov ešte pred tým, než sa presťahovali do Valletty. Oplatí sa pokračovať ďalej, smerom k pevnosti Fort St. Angelo, ktorá je dobre viditeľná z Valletty. Bola veliteľským stanoviskom rytierov. Vittoriosa je plná skvostných budov a vzácnych pamiatok. Nádherný je však aj tunajší prístav, z ktorého vozia turistov na tradičných drevených člnoch do prístavu vo Vallette.

Senglea, známa aj ako l’Isla je pomenovaná podľa veľmajstra Sengleovi, ktorý ju ešte pred veľkým obliehaním opevnil. Najväčšou zaujímavosťou mesta je park Safe Haven Gardens so strážnou vežou Vedette. Jej typickou črtou je, že ju zdobia uši, oči a pelikán.

Cospicua je známa ako Bormla a je najmladším mestom z Trojmestia. Je obohnaná veľkými dvojitými hradbami, tzv. Cotonerovou líniou, pomenovanou podľa veľmajstra Cotornera.

Miniprehliadka Malty :-)

Spracovala: Ing. Lucia Palková
 
Študijné potulky po Oxforde


Oxford je univerzitné mesto známe na celom svete. Koncom roka 2015 sme ho v rámci projektu EÚ Erazmus + navštívili aj my – 5 učiteliek z našej školy (p. uč. Korfantová, Hribľanová, Guteková, Ondovčínová a Šoltisová), aby sme sa obohatili o nové vyučovacie metódy, zaujímavé fakty o Veľkej Británii a zdokonalili v angličtine. Školenia prebiehali na jazykovej škole a pracovali sme v malých medzinárodných skupinkách pod vedením anglických lektorov. V rámci školenia sme navštívili základnú a strednú školu, absolvovali prehliadku Oxfordu, videli úžasné múzeá a prechádzali sa po miestach, kde sa vzdelávajú tí najslávnejší politici, právnici, novinári, vedci a umelci. Plné zážitkov sme po lete s turbulenciami šťastne pristáli v Košiciach a nabité energiou ideme nové metódy a nápady vyskúšať v praxi. Milí žiaci a študenti, máte sa na čo tešiť! Niekoľko fotiek nájdete tu!

Spracovala: Mgr. Ľudmila Šoltísová
 
ADC College London


ADC College ponúka rok čo rok viaceré kurzy pre učiteľov angličtiny zapojených do projektu Európskou úniou Erasmus+. ADC College sa nachádza na okraji severozápadného Londýna v pokojnom, zelenom predmestí Harrow. V čase letných prázdnin v roku 2015 pani učiteľky z I.stupňa ZŠ (J. Rohaľová, sr.Abiela=K. Mihová) mali možnosť navštíviť túto vzdelávaciu inštitúciu a absolvovať kurz pod názvom British Culture and Society. Cieľom kurzu bolo oboznámiť sa s britskou kultúrou a spoločnosťou. Vnímať čoraz viac v medzinárodnej a multikultúrnej Európe iné kultúry okolo seba a ich spôsob života. Taktiež obohatiť hodiny angličtiny o rôzne aspekty britskej kultúry a spoločnosti a tým dosiahnuť väčšiu motiváciu žiakov, študentov v triede. Počas kurzu sme realizovali mnohé aktivity týkajúce sa britskej kultúry a spoločnosti, ako napríklad:
 • Britské vzdelávanie - prehľad britského vzdelávacieho systému
 • Neobvyklý Londýn - špecifiká Londýna (pamiatky, zaujímavé miesta)
 • Jedlo - britské jedlo a stravovacie návyky
 • Rock a Pop - britské piesne, ktoré sú zrkadlom a tvarom spoločnosti s praktickými nápadmi využitia v triede
 • Humor a Komédia - britský zmysel pre humor a jeho vplyv na kultúru a spoločnosť
 • TV a celebrity - rôzne žánre britských televíznych relácií
 • Britská literatúra - britské bestsellery a ich použitie so žiakmi
 • Angličtina v Británii - prehľad prebraných slov, akcenty, frázy
Vo voľnom čase sme spoznávali a obdivovali mnohé zaujímavosti hlavného a najväčšieho mesta Anglicka - Londýn. Veď, posúďte sami v priloženej fotogalérii.

Spracovali: pani učiteľky Mgr. Katarína Mihová (sr.Abiela) a Mgr. Jozefína Rohaľová
 

 
Sv. omša v kaplnke
každý piatok o 7:15 hod.
počas školského rokaAdorácia v kaplnke vždy posledný štvrtok v mesiaci 8.00-10.00 hod.
počas školského roka
Ako to FUNGUJE? Iba 3 kroky, aby ste nás podporili a ani cent navyše k nákupu. KLIK!
Sme zapojení do projektov:
 
 
 


(C) Copyright Základná škola sv. Košických mučeníkov, Košice. All rights reserved.